Diyarbakır'da uyuz vakaları son yıllarda 4 kat arttı! Sebebi koronavirüs olabilir

Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Hamza Aktaş Diyarbakır'da son günlerde artan uyuz vakalarının halkı tedirgin ettiğini ve bu artışın koronavirüs kaynaklı olabileceğini söyledi.

Diyarbakır'da uyuz vakaları son yıllarda 4 kat arttı! Sebebi koronavirüs olabilir
Diyarbakır'da uyuz vakaları son yıllarda 4 kat arttı! Sebebi koronavirüs olabilir
GİRİŞ 14.01.2022 11:45 GÜNCELLEME 14.01.2022 12:33

Halk arasında “uyuz” olarak bilinen scabies hastalığı Diyarbakır'da son günlerde artış gösterirken, uzmanlar aile içi bulaşa dikkat çekti. Memorial Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Hamza Aktaş, uyuz vakalarında son dönemlerde ciddi artışların olduğunu ve bunun temel nedenlerinden birisinin aile bireylerinin yetersiz tedavi alması olduğunun altını çizdi.

Prof. Dr. Gilgil romatizma hastalarını uyardı: Kelle paça tüketmeyinProf. Dr. Gilgil romatizma hastalarını uyardı: Kelle paça tüketmeyin

SON YILLARDA 4 KAT ARTTI

5 yıl önceki vakalara bakıldığında son yıllarda bunun 4 kat arttığını aktaran Dr. Aktaş, “Son dönemlerde uyuz vakalarında ciddi bir artış olduğunu gördük. Hem medyada, hem sosyal medyada, halk arasında da bunu görüyoruz izliyoruz. Poliklinikte de çok ciddi anlamda vakalarda artış olduğunu gördük. 3 veya 5 yıl önce haftada bir iki vaka görebiliyorken, şu anda günde 3 ya da 5 vaka görmeye başladık. Son dönemlerde yapılan bir iki çalışma da oldu. Hem Türkiye’de hem de İspanya'da yapılan bir çalışmada pandemiyle birlikte uyuz vakalarında 4 kat artışın olduğu tespit edildi. Bu çok ciddi bir artıştır” dedi.  

AİLE BİREYLERİNİN TAMAMI TEDAVİ GÖRMELİ

Uyuzda en önemli şikayetin kaşıntı olduğunu vurgulayan Aktaş, özellikle geceleri vücut ısısının artmasıyla birlikte ortaya çıkan şiddetli kaşıntı ve aile bireylerinde de kaşıntının olmasının akıllara uyuzu getirdiğini söyledi. En önemli temel belirtinin bu olduğunu kaydeden Aktaş, “Hastalar pandemiyle birlikte aslında kaşıntıyı geri planda tuttular. Korona virüs korkusuyla, virüs kaparım endişesiyle kaşıntılarını geri plana attılar. Ama bu da neye yol açtı? Uyuz vakalarının artmasına ve patlamasına yol açtı. Bu anlamda biz, ailede aynı anda bir iki bireyde kaşıntı varsa, bu kaşıntı geceleri çok fazlaysa mutlaka uzman bir hekime başvurmalarını ve tetkiklerle birlikte uyuz tanısı konulursa tedavilerini almalarını istiyoruz. Bunlar basit tedaviler, doğru uygulanmalıdır. Uygulanırken yakın temasta olan herkesin, aile bireylerinin tamamının tedavi almasını istiyoruz. Ama çoğu zaman aile bireylerinde 'Ben kaşınmıyorum, tedavi almak istemiyorum' gibi dirençlerle karşılaşıyoruz. Bu da uyuz tedavisinin gecikmesine, yayılmasına ve artmasına yol açıyor” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Rumlar ayağa kalktı! Forbes'e 'KKTC' tepkisi
Kia EV3 tanıtıldı! Fiyatıyla B SUV'da dengeleri değiştirecek