Uzmanından sert uyarı: Domuz gribinde ilk 72 saat çok kritik

Son dönemde görülmeye başlayan domuz gribi vakaları sebebi ile hastanelerdeki yatan hasta sayılarında artış meydana geldi. Uzmanlar domuz gribi tedavisinde ilk 72 saatin çok önemli olduğunu ifade etti.

Uzmanından sert uyarı: Domuz gribinde ilk 72 saat çok kritik
Uzmanından sert uyarı: Domuz gribinde ilk 72 saat çok kritik
GİRİŞ 18.01.2022 13:29 GÜNCELLEME 18.01.2022 13:35
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

"A H1N1" olarak da bilinen domuz gribi vaka sayılarının artması, hastanelerde de  yoğunluk yaşanmasına sebep oldu. Korona virüs ile benzer belirtilere sahip domuz gribi ile ilgili açıklamalarda bulunan  Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği Uzm. Dr. Emrah Çığrı, domuz gribine çocuklarda daha sık rastlandığını belirtti. Domuz gribi belirtileri bulunanların zaman kaybetmeden hastanelere başvurması gerektiğini belirten Çığrı, tedavisinde ilk 72 saatin önemli olduğuna dikkat çekti.

Uzmanı uyardı: Şekerli içecekler çocukların beyin fonksiyonlarını bozuyor!Uzmanı uyardı: Şekerli içecekler çocukların beyin fonksiyonlarını bozuyor!

72 SAAT İÇERİSİNDE TEDAVİYE BAŞLANMAZSA ÖLÜMCÜL OLUYOR

Domuz gribi görülen hastalarda zaman kaybetmeden tedaviye başladıklarını ifade eden Uzm. Dr. Emrah Çığrı, “Hastalarımızdan domuz gribinden şüphelendiğiniz zaman çocuklarınızı hastanemize getirin, bizler hastanemizde gerekli testleri yapıyoruz. Test yaparak tanımızı koyuyoruz. Gerekmeyen mevcut tablodan zaten hastanın tanısı belli olanlara teste gerek kalmadan tedaviye başlıyoruz. Burada bilimsel görüş bu şekilde. Eğer domuz gribi olduğunu düşünüyorsak en geç 72 saat içerisinde tedavinin başlanması öneriliyor. Dünya çapındaki görüş bu şekilde. O yüzden testi yapıp da sonucunu beklemek gibi zaman kaybı yaşanmasın diye tedavimize erken dönemde hemen başlamak daha doğru oluyor çocuklarımız için. Erken dönemde tedaviye başladığımızda çocuklarımızdaki hastalık daha erken düzeliyor.” dedi. 


 
ÇOCUKLARI KALABALIK ORTAMLARDAN UZAK TUTALIM

Domuz gribinden korunmak için hijyen ve sosyal mesafenin önemli olduğunu belirten Çığrı, "Domuz gribinden çocuklarımızı korunmanın en belli başlı yolu kalabalık ortamlardan uzak tutmak, hijyenlerine dikkat etmek, çünkü bu hastalık aynı korona virüs gibi öksürmek, hapşırmak gibi hastaların ya da çocukların dışarıya attığı kendi sekresyonları yoluyla bulaşıyor. Okulda çocukların kendilerini koruma gibi bir şansları yok, olabildiğince çocuklarımızın her teneffüste ellerini yıkamaları gerekiyor. Okuldan eve de geldiklerinde yine aynı şekilde hijyenlerini sağlayarak ellerini güzelce yıkayarak hastalıktan çocuklarımızı korunmalarını sağlayabiliriz" diye konuştu. 
 
ÇOCUKLAR KADAR BÜYÜKLER DE ETKİLENİYOR

Domuz gribinin her yaş gurubunda görülebileceğini ifaden Uzm. Dr. Emrah Çığrı, “Bu hastalık büyüklerde de aynı şekilde ateş yüksekliği, öksürük, çocuklarda görülen aynı semptomlar büyüklerde de görülebiliyor. Domuz gribinin bir hapı var, hapını başlayarak 1-2 günde hasta tamamen düzelebiliyor” şeklinde konuştu. 
 
GRİP DEVAM EDERSE ZATÜRREYE ÇEVİREBİLİYOR

Gribin devam etmesinin bronşit ya da zatürreye sebep olabileceğini belirten Uzm. Dr. Emrah Çığrı, şöyle konuştu: “Domuz gribi ateşin yükselmesine neden oluyor. Bu yüzden Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanemize yatış miktarında bir yükselme var. Ateşi düşmeyen çocuklarımızı ya da hastalarımızı hastanemize yatırabiliyoruz. Domuz gribi, ne yazık ki hastalık devam ettiği zaman bronşit ya da zatürreye çevirebiliyor. Nadiren de olsa bu durum görülebiliyor, bu şekilde hastalarımız olduğunda hastanemize yatırarak tedavilerine bu şekilde devam ediyoruz. Eğer ateş düşmezse, 2-3 günden fazla sürerse o durumda hastalarımızı yine hastanemize yatırıp hem serum tedavisine hem de ağızdan domuz gribi ilacını ağızdan vererek hastanemize yatırarak devam ediyoruz.”

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • @ProfSFindik 2 yıl önce Şikayet Et
    Prof.Dr.Serhat Fındık : mRNA Sıvı Gerçeğini Anlatıyor. Aşı Değil Bu, Bu Sıvıda Grafen Oksit Var. Bu Sıvı İle : * Üremeyi Durduruluyor. * Hamilelerde Düşük ve Ölüm. * MS, Alzeimer, Sinir Hastalığı ve Ölüm...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İstanbul'da metrobüste yangın
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten önemli açıklamalar