Koronavirüse karşı bağışıklık güçlendiren öneriler: C vitamini, yoğurt...

Aile Hekimi Filiz Arabacı özellikle kış mevsiminde koronavirüs hasta sayısının artmasıyla hastalığa yakalanma riskinin de arttığını söyleyerek ev ve okul gibi kapalı mekanlarda alınacak önlemlerin yanı sıra beslenme konusunda uyardı.

Koronavirüse karşı bağışıklık güçlendiren öneriler: C vitamini, yoğurt...
Koronavirüse karşı bağışıklık güçlendiren öneriler: C vitamini, yoğurt...
GİRİŞ 07.02.2022 15:21 GÜNCELLEME 07.02.2022 16:17
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Covid-19 virüsü ve ardından gelişen varyantlar, dünya genelinde sağlık ve yaşam alışkanlıklarını değiştirdi. Pandemiden korunmaya yönelik önlemlerin bir kısmı ise başka sağlık sorunlarını beraberinde getirdi. Özellikle çocuklar ve yaşlıların uzun süre evlerde kalması fiziksel ve ruhsal açıdan olumsuz etkiler yaparken çalışanların iş ve ev yaşamı dengesinin ortadan kalkması da aile içinde ilişki dinamiklerini zorladı. Tüm bunlara karşın korona virüse karşı mücadelede önemli farkındalıklar sağlandığına dikkat çeken Dr. Filiz Arabacı, alınacak önlemlerle kış mevsiminin de sağlıklı bir şekilde geçirilebileceğini kaydediyor.

Kaya koruğu bitkisinin faydaları nelerdir?Kaya koruğu bitkisinin faydaları nelerdir?

EVLER SIK SIK HAVALANDIRILMALI 

Alınabilecek önlemleri ve yapılması gerekenleri “mekanlar, kişisel bakım ve beslenme” olarak üç başlığa ayıran Dr. Filiz Arabacı, “Özellikle evlerimizde sık kullandığımız odaları günde iki kez havalandırmak önemli. Evinizi sık sık havalandırarak odadaki hava sirkülasyonunu ve hijyeni sağlayabilirsiniz. Ayrıca dışarıdan eve gelenlerin ellerini yıkaması unutulmaması gereken bir alışkanlık olmalı. Okullarda ve iş yerlerinde de mümkün olan en sık şekilde ortamın havalandırılmasını öneriyoruz” dedi. 
 
MASKE, MESAFE, HİJYEN HAYAT KURTARIYOR

Pandeminin başından bu yana vurgulanan “maske, mesafe ve hijyen” önleminin hayat kurtardığını yineleyen Dr. Filiz Arabacı, beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken noktaları da şöyle sıralıyor: 

 • Havaların soğumasıyla birlikte su tüketiminde azalma görülüyor. Ancak su, sağlığımız için tüm vücut sistemleri açısından hayati önemde. Bu nedenle günlük su ihtiyacı giderilmeli. 

 • Turfanda yerine mevsim sebzeleri ve meyveleri tüketilmeli. 

 • C vitamininden zengin meyveleri yerken miktar ve tüketim saatine özen gösterilmeli. Akşam geç saatlerde tüketilen portakal gibi meyveler, asidik yapıları nedeniyle özellikle gastrit ve reflü rahatsızlıkları olanlar için sorun oluşturabiliyor. 

 • Bu dönemde ev yapımı yoğurt ve turşu tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirir. Kışın tatlı ihtiyacı artabilir. Bu ihtiyacı sağlıklı karbonhidratlar olan tahin-pekmez ve kuru meyveler ile karşılayabilirsiniz. 

 • Kronik hastalıkları olanların özellikle grip ilaçlarından uzak durmaları gerekir. Grip ilaçları tansiyonu yükseltebilir, ritim problemlerine yol açabilir. Bu nedenle bu tip ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktora başvurulması gerekiyor. 

 • Astım, KOAH, diyabet ve kalp hastalıkları olan kişilerin zatürre, grip aşılarının yanı sıra Covid-19 aşılarını yaptırmaları önemli. Bu aşıların hangi aralıklarla yapılacağı konusunda uzmanından bilgi alması gerekiyor. 

 • Vitamin ve destek ürünlerinin tüketiminde ise mutlaka bir hekim görüşü alınmalı. Sağlıklı beslenen, kronik hastalığı olmayan kişilerin vitamin ve destek ürün kullanmasına gerek kalmayabilir.

YORUMLAR 1
 • Ahmet Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Sebze haldeki durumdan haberiniz var mı? İadesiz kasalar var bu kasalar iade edilmesi gerekmiyor. Ancak sebze ve meyve alırken fiyata dahil ediliyor. Ortalama 8 tl. Bu zaten otomatik olarak fiyata yansıyor iadesiz olduğundan manav yada market yada pazarcı bunu çöpe atıyor.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Baygındı ama ezan okudu, gözyaşları sel oldu
Türk şirket duyurdu! Bir bölgede daha petrol bulundu