Geçmeyen omuz ve sırt ağrısı nedenleri nelerdir? Enseden sırta yayılan ağrı nasıl geçer?

Hayat koşturması ve yoğun çalışma temposu kişinin kendisini dahi ihmal etmesine neden olabilir. Bir süre sonra sırt ve omuz ağrılarıyla vücut sinyaller vermeye başlar. Bu sinyaller, bağışıklığın zayıfladığına, bedenin dinlenmeye, iyi beslenmeye ve egzersize ihtiyaç duyduğuna işarettir. Peki sırt ağrısına ne iyi gelir?

Geçmeyen omuz ve sırt ağrısı nedenleri nelerdir? Enseden sırta yayılan ağrı nasıl geçer?
Geçmeyen omuz ve sırt ağrısı nedenleri nelerdir? Enseden sırta yayılan ağrı nasıl geçer?
GİRİŞ 16.09.2022 11:04 GÜNCELLEME 16.09.2022 15:21

Sırt ve omuz ağrısı, modern insanın gündelik hayatında en çok karşılaştığı problemdir. Dinlenmeden çalışma, zararlı yeme-içme alışkanlıkları ve egzersiz yapmayı ihmal etmekten kaynaklı meydana gelmektedir. Omuz ve sırt ağrısının geçmesi için evde uygulanabilecek birkaç yöntemin yanında alışkanlıkların değiştirilmesi yeterli olabilir. Omuzdan başlayıp sırta doğru ilerleyen ağrıların geçmesi, kişinin yaşam kalitesini olumlu yönde etkileyerek rahatlamasına olanak sağlamaktadır. 

Sarımsak yutmanın faydaları nelerdir? 40 gün sarımsak yutmak...Sarımsak yutmanın faydaları nelerdir? 40 gün sarımsak yutmak...

Sırt ve Omuz Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

  • Masa başında uzun saatler çalışmak.

  • Vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklı vücut direncinin düşmesi.

  • Yanlış yatış pozisyonu.

  • Rüzgarda kalmak.

  • İltihap ve enfeksiyon.

  • Kötü huylu lezyonlar.

  • Omurilikte meydana gelen hasar. 

  • Fazla Kilo.

  • Duruş bozuklukları.

Sırt ve Omuz Ağrıları Nasıl Geçer?

Omuz ve sırt ağrılarının geçmesi için ilk olarak duruş bozukluklarını tespit ederek düzeltmek gerekir. Akabinde masaj ya da egzersiz yapılabilir. Evde uygulanabilecek doğal ve etkili tedavi yöntemleri şöyledir:

D Vitamini

Kemiklerin güçlenmesinde ve kas oluşumunda oldukça önemli bir yere sahip olan D vitamini kaynağı besinlerin bol miktarda tüketilmesi tavsiye edilir. Süt, ayran, ton balığı, yulaf, yumurta, mantar ve maydanoz gibi D vitamini bakımından zengin besinlerin bol miktarda tüketilebilir. 

Egzersiz

Sırt ve omuz ağrısından en kısa sürede kurtulmak için düzenli egzersiz yapılması önerilir. Özellikle uzun saatler masa başında çalışan kişilerin omuz kökü ve sırt kısmının rahatlaması için pilates ve yoga yapılması önerilebilir. Günlük 10-15 dakika kadar egzersiz yapmak, sırt ve omuzların anında rahatlamasına yardımcı olur. 

Kilo

Fazla kilolar, iskelet ve kas sisteminin güçsüzleşmesine neden olduğundan omuz ve sırt ağrılarına sebebiyet vermektedir. Ağır olmayan bir diyetle adım adım kilo vermek, kemiklerin rahatlamasına yardımcı olarak omuz ve sırt ağrılarının geçmesini sağlar. 

Doğru Duruş

Sırt ve omuz ağrılarının en temel sebebi, duruş bozukluklarıdır. Duruş bozuklukları, sırt ve kas yapısını deforme ederek ağrılara neden olur. Bu yüzden daha dik ve doğru bir duruşla sırta yüklenen ağrıların kısa sürede geçmesi beklenir. 

Masaj

Sırt ve omuz ağrılarının kısa sürede geçmesi için lavanta yağı ile masaj uygulanabilir. Lavanta yağının kasaları rahatlatan özelliği sayesinde kitlenen bölgeler kısa sürede rahatlayacaktır. Doğru masaj teknikleri sıkışık kalan kasların çözülmesini sağlayarak kısa sürede ağrıların geçmesine yardımcı olur. 

Omuz ve Sırt Ağrısına İyi Gelen Egzersizler

Melek Ardıç Haber7.com - Seo Editörü
Haber 7 - Melek Ardıç
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Mansur Yavaş'ın seçim öncesi taşınmaz satışlarını iki katına çıkardığı ortaya çıktı!
Arda Güler için flaş iddia! O takıma gitmediği için pişman