Bu kış grip ağır geliyor! Sağlık uzmanları 'süper enfeksiyon' bekliyor

Pandemi sürecinde etkisi azalan gribin bu yıl büyük bir salgına dönüşmesi bekleniyor. “Aşı olun” uyarısı yapan uzmanlar “Gribin üstüne Covid ya da zatürre binerse sonuçları kötü olabilir” diyor.

GİRİŞ 01.10.2022 07:47 GÜNCELLEME 01.10.2022 08:57
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

İngiliz Sağlık Güvenlik Ajansı (UKHSA), bu kış, grip enfeksiyonları sebebiyle 20 binden fazla İngiliz’in ölebileceğini söyledi. Bu ikaz, sadece İngiltere’de değil, bütün dünyada endişeye yol açtı. Türk uzmanlar, bu açıklamayı değerlendirdi. Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, Covid-19 sebebiyle son yıllarda grip vakalarının azaldığını, bu durumun çok da iyi bir şey olmadığını belirtti. “Enfeksiyon yapan virüslerle az karşılaştığımızda bağışıklık sistemimiz onu tanımaz. Bu da hastalığın ağır geçmesine sebep olabilir” diyen Balık “Grip virüsleri sürekli mutasyonlarla yapı değiştirdiği için bu kış ağır geçebilir. Bunun sebebi bağışıklık sistemimizin gribe yabancılık çekmesi. Nitekim Avusturalya’da grip enfeksiyonu geçen yıllara göre çok daha ağırdı. Ülkede ölüm vakaları oldukça yüksekti” dedi.

Dünya genelinde sağlık uzmanları tarafından grip uyarıları yapıldığını aktaran Prof. Dr. Balık, hastalığın hafif atlatılması için aşı tavsiyesinde bulundu. İsmail Balık, şunları önerdi:

Sağlık Bakanlığı tarafından grip aşısı tanımlandı. 65 yaş üstü, kronik hastalar ve gebeler mutlaka aşı yaptırmalı. Zatürre aşısı da vurdurmaları iyi olur. Çünkü viral solunum hastalığı üzerine bakteriyel bir hastalık binmesi tabloyu daha da ağırlaştırır. Özellikle ağır zatürre tablosu gibi problemler viral enfeksiyonlardan sonra geliştiğinde ağır hastalık seyrine sebep olur. Ayrıca Covid bitmedi. Grip üstüne korona binerse tablo çok kötü olabilir. Dünya buna ‘ikiz enfeksiyon’ diyor. Tedbirimizi almamız şart. kırgın hisseden maske taksın. Çocuğunuz hastaysa okula göndermeyin. Eğer kendiniz kötüyseniz mümkünse işe gitmeyin. Böylelikle büyük boyutlu bir salgından korunabiliriz.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 20
 • abdullah 23 1 yıl önce Şikayet Et
  bol bol soğan sarmısak,bal zencefil kullanın ilaçlar hikaye.
  Cevapla
 • müslüman 1 yıl önce Şikayet Et
  bil gates saliyor üzerimize virüsleri. bunlar nüfus azaltma projesi :)
  Cevapla
 • sakaryalı 1 yıl önce Şikayet Et
  pahalılıkdan kimse kombi açamıcak fazla hasta olcak tabi her zamankı gibi akarı guzel olanın setyınd eolmıcak
  Cevapla
 • hemmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Kim inanır size? Felaket tellalları yine ortalığı karıştırmak, toplumu huzursuz etmek için başlarını uzatmaya başladılar. Medya da zaten buna dünden hazır, bekliyor.
  Cevapla
 • takipçi 1 yıl önce Şikayet Et
  sızın bılımınız bu kadar cavıttede hastalığı gecırenlere sıvıyı yaptırdınız. daha eskı yıllarda ınsan vucudu hastalıklara karsı hastalık gecırınce o mıkrobu yıllar gecsede tanır dıyordunuz. ıstedığınız gıbı SIVI olmamız ıcın YALAN lara basvuruyorsunuz.sızın modern tıp pınız yerın dıbıne batsın.
  Cevapla
 • Diyar 1 yıl önce Şikayet Et
  Tebrik ediyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail ordusu resmen itiraf etti! Tüm dünyaya rezil oldular
Amerikan rüyası Amerikan kabusuna dönüştü