Karabaş otunun faydaları nelerdir? Karabaş otu çayı nasıl demlenir?

Karabaş otu, Akdeniz ikliminde kendiliğinden yetişen, mor, mavi ve kimi zaman da kırmızı renkte yetişen çiçektir. Son zamanlar popülerleşmeye başlayan karabaş otu daha çok lavanta olarak bilinir. Peki karabaş otunun kalbe faydaları nelerdir?

Karabaş otunun faydaları nelerdir? Karabaş otu çayı nasıl demlenir?
Karabaş otunun faydaları nelerdir? Karabaş otu çayı nasıl demlenir?
GİRİŞ 13.12.2022 12:02 GÜNCELLEME 13.12.2022 12:02

Hastalıklardan korunmak ve daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için ilaç ya da harici vitaminlere başvurmadan önce doğadan gelen doğal ve sağlıklı besinler tüketme alışkanlığı kazanılabilir. Bu bitkilerin özellikle de çaylarını hazırlayıp içmek, vücudu toksinlerden arındırarak kanserden kalp ve damar hastalıklarına kadar pek çok tehlikeli hastalıktan koruyabilir. Karabaş otu, bu bitkilerin başında gelerek düzenli olarak tüketen kişilerin uyku kalitesini arttırarak, sakinlik ve dinginlik kazandırır. İşte karabaş otunun bilinmeyen tüm faydaları ve tüketim şekilleri...

Alıç sirkesinin faydaları nelerdir? Alıç sirkesi nasıl tüketilir?Alıç sirkesinin faydaları nelerdir? Alıç sirkesi nasıl tüketilir?

Karabaş Otu Faydaları Nelerdir?

  • Hastalıklara karşı vücut direncini yükseltir. Özellikle kış aylarında bağışıklığın zayıflamasıyla hastalıklar daha sık meydana gelir. Karabaş otu çayı, bağışıklığın güçlenmesini sağlayarak hastalıklara karşı direnci arttır. 

  • Güçlü bir ödem söktürücü olan karabaş otu, yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklı vücutta meydana gelen ödemin en sağlıklı şekilde atılmasına yardımcı olur. Özellikle diyet yapanların daha kalıcı ve hızlı kilo vermesi için karabaş otu çayı tüketmeleri tavsiye edilir. 

  • Karabaş otu, vücudu toksinlerden arındırarak kanser hücrelerinin vücuttan en kısa sürede atılmasına yardımcı olur. Özellikle kalp ve damar sağlığını koruyarak kalp krizi riskini azaltır. 

  • Cilt yaralarının kısa sürede iyileşmesini sağlar. Karabaş otu, hücre yenileyici özelliği sayesinde kesik-yanık gibi yaraların çabucak iyileşmesine yardımcı olur. 

  • İdrar yolu enfeksiyonunu temizler. Vücuttaki iltihabı en kısa sürede atar. 

  • Mide hastalıklarına karşı koruyucu özelliğe sahiptir. 

  • Uyku kalitesini arttırır ve kişinin deliksiz uyumasına yardımcı olur.

  • Sakinleştiricidir.

  • Ağrı kesicidir.

Karabaş Otu Çayı Nasıl Demlenir?

1 tatlı kaşığı kuru karabaş otu, kaynamakta olan 250 ml suyun içine atılır ve 5 dakika kadar en kısık ateşte demlenir. Ocağı kapattıktan sonra 5 dakika daha demlenmesi beklenir ve süzülerek içilebilir. Afiyet olsun...

Melek Ardıç Haber7.com - Seo Editörü
Haber 7 - Melek Ardıç
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Gazzeli kızın korkusu yürekleri dağladı
Erdoğan'ın çağrısı sonrası Esed'den yeni 'Türkiye' açıklaması! Dikkat çeken sözler...