Bir insan aç ve susuz kaç gün yaşar? Bir insan kaç saat aç ve susuz kalabilir?

Asrın felaketi olan büyük depremden sonra enkazdan çıkarılan depremzedeler, normal bir insanın aç ve susuz kaç gün yaşayabileceği sorularını da akıllara getirdi. Bilimsel araştırmalar insanın aç ve susuz kaç gün yaşayabileceğini ortaya koydu!

Bir insan aç ve susuz kaç gün yaşar? Bir insan kaç saat aç ve susuz kalabilir?
Bir insan aç ve susuz kaç gün yaşar? Bir insan kaç saat aç ve susuz kalabilir?
GİRİŞ 21.03.2024 11:37 GÜNCELLEME 21.03.2024 11:37
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Depremden saatler hatta günler sonra enkaz altından çıkan depremzedeler hayatta olanlara da umut verdi. Bu kadar vakitte aç ve susuz bir şekilde hayata tutunmaya çalışan depremzedeler akıllara günlerce aç ve susuz hayatta kalınabilir mi, en uzun yemek yemeden ve su tüketmeden kaç gün dayanılır gibi soruları da beraberinde getirdi. Peki, bir insan aç ve susuz kaç gün yaşar?

NORMAL BİR İNSAN KAÇ GÜN SUSUZ KALABİLİR?

Bilimsel araştırmalara göre, vücudun susuzluğa dayanabileceği en uzun süre 1 hafta olarak belirlenmiştir. Açlıkta ise genel kabul gören süre 3 haftadır. İnsan vücudunun düzgün bir şekilde işlevine devam edebilmesi için fazla miktarda suya ihtiyacı vardır ve bir kişi su olmadan yalnızca birkaç gün hayata tutunabilir. Kişinin hayati fonksiyon seviyeleri ve ortam gibi diğer birçok faktör de su ihtiyacında çok önemli bir rol üstlenir, bu nedenle birinin su tüketmeden ne kadar dayanabileceğini söylemenin güvenilir bir yolu yoktur. Vücudun su kaybetmesine tıp dilinde dehidrasyon denir.

Dehidrasyon hızla gerçekleşir, aşırı susama, yorgunluk ve müdahale edilmezse sonucunda organ yetmezliği ve can kaybına sebep olur. Kişi, ilk gün susuzluktan ve hafif halsizlikten yakınırken, üçüncü güne ulaştığında organ yetmezliğine geçebilir. Susuzluk durumunda vücut öncelikle dışarıdan aldığı sıvıyı harcar ve daha sonra su ihtiyacını yağ hücrelerinde biriktirip depoladığı suyu kullanarak giderir. Susuzluk devam ederse belirli bir zaman sonra diğer organlara su/kan akışı azalır.

Bir kişinin ne kadar suya ihtiyacı olduğunu değiştirebilecek faktörler şunları içerir:

 • Yaş

 • Aktivite seviyeleri

 • Genel sağlık

 • Boy ve kilo gibi bedensel faktörler

 • Cinsiyet

 • Ortam ısısı

İNSAN KAÇ GÜN SONRA AÇLIKTAN ÖLÜR? BİR İNSAN SADECE SU İÇEREK KAÇ GÜN YAŞAR?

Yemek yemeden hayatta kalmanın süresi, vücut ağırlığına, genetik özelliklere, diğer sağlık sorunlarına ve en önemlisi vücudun ne kadar susuz kaldığına bağlı olarak değişir. Uzun soluklu açlık ve sıvı kaybı sonucunda oluşan kan basıncındaki düşüş ani bayılmalara yol açabilir. Sıvı ve gıda tüketmeden insanlar genellikle 10 ile 14 gün içinde hayat mücadelelerine yenik düşebilirler.

Sağlıklı insanların yeterli sıvı aldıkları halde hiç yemek yemedikleri durumlar ile ilgili güvenilir bilgi yoktur. Hindistan’ın bağımsızlığı için açlık grevi yapan Mahatma Gandhi, ağzına yemek koymadığı halde –yalnızca ağzını ıslatacak kadar su içiyordu- 21 gün dayandı. Aynı susuz kalmak gibi kişiden kişiye değişen bir durum olduğu için kesin bir veriye ulaşmak zor.

Vücudun hayatta kalmak için gıdalardaki besin maddelerine ihtiyacı vardır. Hücreleri yenilemek ve hayati vücut süreçlerini idame ettirebilmek için protein, karbonhidrat ve yağların yanı sıra vitamin ve mineralleri de kullanır. Yiyecek olmadan vücut kendi dokusunu yakıt olarak kullanmaya başlar, ancak bunu da uzun soluklu olarak yapamaz.

Bilim adamları, ortalama bir insanın yiyeceksiz ne kadar dayanabileceğinden tam olarak emin olmadıkları gibi geleneksel deneylerde de açlık üzerine yapılan çalışmalar kişinin; boy-kilo endeksi, yaşı ve sağlık sorunları gibi farklardan dolayı değişkenlik göstermiştir.

Gıda ve Tarım Örgütü’nün verilerine göre uzun süreli açlıklarda en büyük sıkıntıyı çocuklar ve anneler yaşamaktadır. Dünyada çocukların 6,5 milyonu daha 5 yaşına gelmeden hayatını kaybetmektedir. Bu 6,5 milyon çocuğu %50’si açlıktan veya düzensiz beslenmeden dolayı hayatını kaybetmektedir.

BÖBREKLER KAÇ GÜN SUSUZ KALINCA ALARM VERİYOR?

Vücutta yeteri kadar su olmadığında bir diğer uyarı sistemimiz de idrarın miktarı ve rengi olmakta. Böbrekler susuz kaldığında belirtilerini idrar ile gösterebilir. Diğer belirtileri gözden kaçırsanız veya başka durumlarla karıştırsanız bile az idrara çıkış ve normalden daha koyu idrar rengi, bizim az su içtiğimiz konusunda bünyeyi hemen uyarır.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 12
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  balığın karnında yaşatan rabbim o bilir
  Cevapla
 • Erhan 1 yıl önce Şikayet Et
  su olmadan ve aç 5 gün dayanırız belki ama ondan sonrası Rabbimin bileceği bir şey.. su varken aç karnına daha uzun dayanabiliriz sanırım. depremde her ikisi de yoksa en fazla 1 hafta belki.. ama bakıyorsunuz 12-13 gün oldu sağ salim insanlar enkazdan kurtulabiliyor. bu Rabbimin inayetidir.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  resimdeki eşref amca saz köyünden
  Cevapla
 • Aaa 1 yıl önce Şikayet Et
  Elinde ekmek resmi olan amcaya ait bubresim 1999 Gölcük depreminde çekildi yer İhsaniye mahallesi ...
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Ömür nefes sayısı ne bir eksik ne bir fazla o kula biçilen nefes sayısı kadar yaşar yok efem normal şartlarda felan demek doğru değildir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
EURO 2024'te şoke eden olay! Ortalık bir anda karıştı! Alman polisi vurdu!
Ebu Ubeyde'nin çağrısına Kâbe İmamı Sudeys'den manidar karşılık! Milyonlar amin dedi