Oruçluyken ağız kokusu nasıl giderilir? Mideden gelen ağız kokusuna ne iyi gelir?

Mübarek Ramazan ayına girmemizle beraber gün içerisinde gıda ve sıvı tüketmeyen vatandaşın ağız kokusu problemi de gündeme oturdu. Genellikle çürük kaynaklı olan bu kokuların giderilmesi mümkün! İşte, oruçluyken ağız kokusu nasıl giderilir sorusunun yanıtı!

Oruçluyken ağız kokusu nasıl giderilir? Mideden gelen ağız kokusuna ne iyi gelir?
Oruçluyken ağız kokusu nasıl giderilir? Mideden gelen ağız kokusuna ne iyi gelir?
GİRİŞ 12.03.2024 09:19 GÜNCELLEME 12.03.2024 12:51
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Sahurdan iftara kadar olan süre zarfında ağızdan alınan her türlü besin ve sıvı tüketiminden uzak dururken bir yandan da ağız kuruluğu meydana geliyor. Ağız florasının içerisinde yer alan mevcut bakteriler bu kurulukla birlikte kendini daha çok belirgin ediyor. Daha çok çürük kaynaklı olan bu kokuların giderilebilmesi için uzmanların bir takım önerileri mevcut. Detaylar için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz…

Diş çürüğü kaynaklı ağız kokusuna sahurda peynir tüketin önerisi

Ramazan ayında oruç ibadetini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar için ciddi bir problem olan ağız kokusunun önüne geçilebilecek önerilerde bulunan Diş Hekimi Öğr. Gör. Nuri Yeniev, içerdiği bazı mineraller bakımından diş çürümesini engelleyen peynirin, çürüme kaynaklı meydana gelen ağız kokusu için de etkili olabileceğini belirtti.
Ramazan ayında uzun süre susuzluk durumunun tükürük tamponlama etkisini düşürmesiyle oluşabilecek çürük, apse ve diş taşı gibi ağız ve diş sağlığı problemlerine karşı öncelikle mutlaka bir hekime görünmenin faydalı olacağını kaydeden İstanbul Gelişim Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğr. Görevlisi Nuri Yeniev, bu süreçte ağız sağlığını korumak için önemli bilgiler paylaştı.

Ağız bakımının düzenli yapılmamasının diş sağlığına olumsuz etkilerinin olabileceği gibi ağız kokusunun sosyal hayatı etkileyen problemleri de meydana getirebileceğini aktaran Yeniev, iftar ve sahurda tüketilen besinlerin de diş sağlığı için etkili olduğunu söyleyerek, “Sahurda peynir tüketmek ağız kokusunu önlemede önemli. Peynirin içerdiği bazı mineraller, çürüğün oluşumunu engelliyor. Çürük meydana gelmeyen sağlıklı dişler ağız kokusunun oluşmasını da engellemiş oluyor” önerilerinde bulundu.

Çürük ve diş eti rahatsızlıklarına karşı dikkat
Ramazan ayında en sık karşılaşılan ağız ve diş sağlığı problemlerinden bahseden Öğr. Görevlisi Nuri Yeniev, “En sık karşılaşılan sorun ağız kokusudur. Bunun yanı sıra beslenme alışkanlıklarımızın değişmesiyle birlikte çürük görülme riskinde de artış meydana gelebilir. Çünkü ağızdaki tükürük oranının düşmesi, besinler yoluyla sağlanan fiziksel temizliğin azalmasıyla birlikte çürük ve bazı diş eti rahatsızlıklarının da önü açılmış oluyor” dedi.

Ağız kokusundan kurtaracak önlemler
Ağız kokusuyla alakalı alınacak önlemleri sıralayan Yeniev, “Ramazan ayında ağız kokusunun önüne geçilmesi için bazı önlemler alınabilir. Dişlerin fırçalanmasına mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Sabah ve akşam olmak üzere iki kez diş fırçalamayı öneriyoruz. Bununla birlikte dil ve çevre dokuların, yanakların, dudakların yani komple ağız bölgesinin temizliğine dikkat etmek gerekiyor. Bunu sağlamak için dil fırçaları kullanılabilir. Özellikle gargara kullanımı çok önemli. Gargara kullanmak istemeyenler için tuzlu su ile gargara yapmalarını öneriyoruz” şeklinde konuştu.


Sahurda “peynir” tüketin
Tüketilen besinlerle de ağız kokusundan kurtulmanın mümkün olduğunu belirten Yeniev, “Çay, kahve ve sigaranın fazla kullanılmasıyla ağızda bir kuruluk meydana geliyor. Ağız kuruluğunun meydana gelmemesi için ramazan ayı boyunca iftar ile sahur arası bol bol su tüketilmeli. Ağız kuruluğu meydana geldiği zaman ağız kokusu da oluşuyor. Sahurda peynir tüketmek ağız kokusunu önlemede önemli. Çünkü peynirin içindeki bazı mineraller, çürüğün oluşumunu engelliyor. Çürük meydana gelmeyen sağlıklı dişler ağız kokusunun oluşmasını da engellemiş oluyor. Bunun dışında ramazandan önce ağız ve diş kontrollerinin profesyoneller tarafından yapılmasında da fayda var.” dedi.

Gün içinde uygun bakım nasıl olmalı
Gün içinde oruç ibadetini tehlikeye sokmayacak ağız bakımı için bazı rutinlerin de geliştirilebileceğini ifade eden Yeniev, “ Sahur ve iftar olmak üzere dişlerin iki kez fırçalanmasını yeterli buluyoruz. Önemli olan ağız ve dişlerin fiziki temizliğinin yapılmasıdır. Bu bakımdan misvak kullanılabilir. Gün içinde misvak ile fiziki bir temizlik sağlanabilir. Ayrıca herhangi bir macun kullanılmadan fırçalama ile temizlik sağlanmış olur” diye konuştu.
Doğru diş fırçalama nasıl olmalı
Diş fırçalamada yapılan yanlışları da anlatan Yeniev, “Kesinlikle diş ipi kullanılmalı. Doğru fırçalama ise diş etinden dişe doğru 45 derecelik açı ile hafif süpürme hareketleri yapılarak olur. Yanlış bilinen aşağıdan yukarı fırçalama diş eti sağlığı için sıkıntı oluşturabiliyor. Bu bakımdan üst çenede yukarıdan aşağıya, alt çenede ise aşağıdan yukarıya diş etinden dişe doğru hafif süpürme hareketleriyle fırçalama yapılmalı. Çiğneme yüzeylerinde de fırçayı çok fazla bastırmadan dişler fırçalanmalı” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 9
 • Osman 3 ay önce Şikayet Et
  Ebû Hüreyre ra.'den rivayet edildiğine göre Resûlullah şöyle buyurdu: Muhammed'in canı kudret elinde olan Allah'a yemin ederim ki, oruçlunun ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha güzeldir. Buhârî, Savm 9; Müslim, Sıyâm 163. Ayrıca çürük diş mümkünse dolguyla kurtulur. Bende 20 yıllık dolgum var. Doğal diş asla feda edilmemelidir.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Çürük olan dişten kurtulun gitsin çektirmek en iyisidir
  Cevapla
 • Dr: 1 yıl önce Şikayet Et
  Sarmısak kokusu ve reflü için çare, birkaç damla süt içmektir.
  Cevapla
 • Dr: 1 yıl önce Şikayet Et
  Oruç tutarken yağ dokusu erir, kan yoluyla akciğere gelen uçucu (aseton benzeri) maddeler bir miktar ağız kokusu yapabilir. Sağlık için mükemmeldir. Peygamber Efendimiz'in (S.A.S.) oruçlunun o ağız kokusuna iltifatı vardır. Tabii sahur sonrası misvak/fırça ile temizlenmekte fayda var. Macun ağzı kurutabilir, susuzluğa yol açabilir.
  Cevapla
 • murat 1 yıl önce Şikayet Et
  en etkili çözüm çürük dişi çektirmektir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
A Milli Takım'a, Gazze'den yürek burkan destek! Enkaz altında...
Son dakika: Konya'dan kahreden haberler! 3 çocuk 4 kişi daha öldü...