Kişniş otu nerelerde, nasıl kullanılır? Kişniş otunun mucizevi faydaları!

Tıbbi ilaç kullanmak istemeyenlerin alternatif tıbba yöneldiği bu zaman diliminde çeşitli ot ve bitkiler insanların gözdesi haline geldi. Halk arasında aş otu olarak da bilinen aktarlarda bulabileceğiniz kişniş otu, tam bir şifa deposu!

Kişniş otu nerelerde, nasıl kullanılır? Kişniş otunun mucizevi faydaları!
Kişniş otu nerelerde, nasıl kullanılır? Kişniş otunun mucizevi faydaları!
GİRİŞ 13.08.2023 11:34 GÜNCELLEME 13.08.2023 11:34
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Kolayca bulabileceğiniz kişniş otunun insan sağlığına katkıları oldukça fazla. Bu bitki maydanozgiller familyasında yer alıyor. İnsanlar sağlıklı kalmaya çalışırken doğal yöntemlerde çareyi arıyor ve çeşitli otların mucizevi faydalarına tanık oluyor. Görünüş olarak da maydanoza benzeyen bu otun nasıl tüketileceği ve kişniş çayının ne işe yaradığı ise merak konusu. Otsu bitki olma özelliğine sahip kişnişin faydalarını gelin birlikte inceleyelim!

Anne sütünün önemi ve faydaları: Emzirmenin bebeğe ve anneye mucizevi faydaları!Anne sütünün önemi ve faydaları: Emzirmenin bebeğe ve anneye mucizevi faydaları!

KİŞNİŞ OTU NEDİR?

Bitkinin boyu yaklaşık olarak 20 ile 60 santimetre arasında farklılık gösterir. Kişniş otu; pek çok kişi tarafından daha çok baharat olarak tüketilir. Akdeniz iklimine uygun olarak yetişebilen kişniş otu, Asya ve Afrika kıtasında da kendini gösterir. Baharat şeklinde bilhassa yemeklere aromatik tat vermesi ile bilinir. İnsan sağlığına birden fazla yararı bulunan kişniş otu, sürekli tüketildiğinde kanser dahil pek çok hastalığa karşı zırh görevini üstlenir.

KİŞNİŞ OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Vücuda zarar veren metallerin arındırılmasında faydalıdır

Kişniş vücuttaki ağır metallerin vücutta atılmasını sağlar. Birçok kişi farkında olmadan ağır metallere maruz kalır. Zaman geçtikçe bu metaller vücutta birikir ve sağlımızı tehlikeye atar. İşte bu noktada kişniş otunun tüketilmesi metallerden arınmamıza katkı sağlayacaktır.

Kişniş ruh sağlığını korur

İçeriğindeki bileşenler sayesinde sinirleri yatıştırır ve doğal sakinleştirici görevi görür. Böylelikle uyku kalitesini artırmak için ve panik halini dengelemek için kullanılabilir.

Kalp sağlığını iyileştirir

İdrar söktürücü etkisi olan kişniş, vücutta biriken sodyumu atarak kan basıncını düşürür. Antioksidan ve lif barındıran kişniş, kalp hastalıkları riskini düşürür ve kolesterol seviyelerini dengeler.Kemik, cilt ve göz sağlığını destekler

Kişniş,  çeşitli vitaminler, fosfor ve beta-karoten ve antioksidan içerir. Böylece cilt, kemik ve göz sağlığına olumlu etkiler. Cilt ve mukoza zarlarını destekleyerek, yaşlılıkla beraber görülen göz bozukluklarına karşı etkilidir. Kişnişte bulunan cildin bariyerini daha güçlü hale getiren linoleik asit, cilde güzel katkıları vardır. Ciltte oluşacak olan iltihabı azaltarak, pürüzsüz hale getirir.

KİŞNİŞ OTUNUN ZARARLARI

Kişniş otunun zararlarının oldukça azdır. Kişniş otu; her besinde olduğu gibi alerjik bünyelerde cilt alerjisine neden olabilir. Bunun yanı sıra gebe kadınların kullanmamaları tavsiye edilmektedir. Oldukça ender şekilde görülmekle beraber ciltte yaratmış olduğu hassasiyetten ötürü güneş yanığı riskini artırabilir.

KİŞNİŞ OTU NASIL KULLANILIR?

 • Kişniş tohumunun en yaygın kullanımı çay olarak tüketilmesidir.

 • Bunun yanı sıra haşlandıktan sonra yoğurda katılarak tüketilebilir.

 • Kahvaltıda omlete katılabilir ya da bal ile karıştırılıp tüketilebilir.

 • Haşlandıktan sonra yine yemeklere ve hamur işlerine ilave edilebilir.

 • Aroma verici olarak turşulara katılabilir.

 • Öğütülen tohumlar tüm yıl boyunca güvenle tüketilebilir.

KİŞNİŞ OTU ÇAYI NASIL YAPILIR?

 • İlk yapmanız gereken bit tatlı kaşığı kişniş tohumunu hafifçe ezmek.

 • Diğer tarafta, bir bardak içme suyunu kaynatmanız gerek.

 • Su kaynamaya başlayınca ocağın altını kapatıp ezdiğiniz kişniş tohumlarını bu suya ilave edin.

 • Çayın demlenmesi için 10 dakika bekleyin.

 • Demlenme süresinin sonunda çayınız hazır, afiyetle içebilirsiniz.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan
YORUMLAR 2
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Yeşili salataya ve ayran aşın da mükemmel bir tat verir
  Cevapla
 • Dadaş 5 ay önce Şikayet Et
  Erzurumdaki adı aş otudur.Ayran çorbasına katılır
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kaleci değil sanki Süperman! 90'da penaltı kurtardı! Son dakikada beraberlik golünü attı
Hasta yakını dehşeti yaşayan doktor yoğun bakıma alındı! Bakan Koca'dan açıklama