Otizm çeşitleri ve belirtileri nelerdir? Otizm spektrum bozukluğu neden olur?

Kendini gizleyebilen ve anlaşılması kolay olmayan otizm genellikle ilk 2-3 yaş aralığında kendini gösterir. Nedeni hala tam olarak bulunamayan bu hastalığın görülme sıklığı artıyor. Peki, otizm belirtileri nelerdir, sonradan otizm neden olur?

Otizm çeşitleri ve belirtileri nelerdir? Otizm spektrum bozukluğu neden olur?
Otizm çeşitleri ve belirtileri nelerdir? Otizm spektrum bozukluğu neden olur?
GİRİŞ 26.09.2023 11:49 GÜNCELLEME 26.09.2023 11:49
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Kişinin etrafıyla olan sözlü veya bedensel etkileşiminin yetersiz olması, iletişim bozukluğu yaşaması ve hayali karakterler edinmesi gibi belirtileri olan otizm hastalığının erken tanısı ile hastalar hayata kazandırılabiliyor. Eskiden daha ender rastlanan bu hastalık artık her yeni doğan çocuk için tehdit oluşturuyor. Artan vakalar ebeveynleri endişelendirmeye devam ediyor. İşte, otizm spektrum bozukluğuna ilişkin tüm detaylar!

OTİZM ARTIŞI

1985 yıllarında her 2 bin 500 çocuktan sadece 1’inde görülen bu rahatsızlık ABD’de yapılan son araştırmalara göre 2018 yılında görülme sıklığı her 44 çocukta birken, günümüzde ise 36'da bire kadar inmiştir. Ortaya çıkan bulgulara göre otizm vakalarında gözle görülür bir artış söz konusu. Bu artışın sebepleri arasında son yıllarda salgın hastalıkla mücadele için evlere kapanma yani pandemi ile ilişkilendirilebilmektedir. En temel nedenlerinden biri olan yetersiz iletişim, pandemi döneminde eve kapanan çocukların çevresiyle uzak kalması ve çok fazla dijital ekrana maruz kalmasıyla kuvvetlendi. Bu yüzden doğru olan iletişimin ne anlam ifade ettiğini bilmeyen ve öğrenme fırsatı bulamayan çocuklarda otizmin görülme sıklığı artmıştır.

OTİZM BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Göz teması yoktur veya kısıtlıdır. Adı ile seslenince tepki vermezler.

 • Çevreleri ile ilgilenmezler ve fiziksel temastan hoşlanmazlar.

 • Konuşmada gecikme vardır ve öğrenme güçlüğü mevcuttur.

 • Normal insanlarla iletişim yerine cansız veya hayali arkadaşlarıyla ilgilenirler.

 • Topluluktan kendilerini izole ederler kalabalık sevmezler.

 • Konuşmayı iletişim kurmak için kullanmazlar ve aynı kelimeleri tekrar ederler.

 • Konuşma şekilleri ve ses tonları tekdüzedir.

 • Olur olmadık zamanlarda gülüp kıkırdayabilirler.

 • Bir cismin bir parçasını takıntı haline getirebilirler. (örneğin elinde sürekli gazoz kapağı çevirmek)

 • Düzen takıntıları vardır. Rutinleri bozulduğunda huzursuz olabilirler.

 • Sürekli aynı oyunları oynarlar çeşit ve farklılık sevmezler.

 • Bazı çocukların üstün zeka ve yetenek sergiledikleri görülür.

OTİZM NEDEN OLUR?

Otizm spektrum bozukluğunun ortaya konmuş tek bir sebebi yoktur. Hem genetik faktörlerin hem de çevre faktörlerinin farklı etkileri öne sürülmektedir. Bebeklikte yapılan aşılar ile otizm arasında herhangi bir bağlantı olmadığı uzmanlar tarafından kesin olarak belirtilmiştir. Günümüzde otizm spektrum bozukluğu tanısı alan çocuk sayısı, geçmişe göre nazaran oldukça fazladır göstermektedir.  Genellikle genetik mutasyon ve bozukluklar bu hastalığın öne çıkan sebepleri arasındadır.

OTİZM TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Bu hastalığın tedavi edilebilmesi için erken tanı çok büyük rol oynamaktadır. Tedavinin amacı otizmli bireyin sosyal ve bireysel yeteneklerini geliştirip sosyal yaşantıya kazandırılmasıdır. Bu amaçla davranışsal eğitim ve özel terapiler uygulanır. Uygulanacak tedavinin aile ve çocuğun gelişimine uygun olması önemlidir. Konuşma terapisi, motor yetenekleri artırmaya yönelik terapiler, sosyal iletişim becerisini kazandırmaya yönelik terapiler tedavi sürecinde yer alan uygulamalardandır.

İlaç kullanımı otizmin türüne bağlı olarak; depresyon, dikkat eksikliği-hiperaktivite, obsesif kompulsif bozukluk gibi otizme eşlik eden durumlarda kullanılabilir. Otizm tedavisinde sadece çocuk değil ebeveyn eğitim ve bilinci de oldukça önemlidir. Otizm tedavi sürecinde ailelere destek veren yasal sivil toplum kuruluşları bulunmaktadır. 

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 6
 • Birisi 7 ay önce Şikayet Et
  Bence değişen beslenme şekillerimiz, yapay gıdalar ve aşılar etkili
  Cevapla
 • Fakir 7 ay önce Şikayet Et
  Aşılar !!!
  Cevapla
 • Nesil 7 ay önce Şikayet Et
  Ailelere çok iş düşüyor.once kendileri telefon v.s. dijitallerden uzak duracak çocuklarıyla ilgileniceller.az şekerli yedirip bol bol açık hava doğa ile iç içe geçirmeye çalışacaklar
  Cevapla
 • Elif 7 ay önce Şikayet Et
  Neden acaba aşılardan olmasın sakın. Otizm teshisi koyulan cocuklarin hepsi aşılarını tam olmuş çocuklar maalesef anne karnındayken başlayıp 2yasina kadar nerdeyse 20tane aşı yapıyorlar . Minicik bedenlere anne sütü haricinde birşey onerilmezken prospektusunu dahi okuyamadiklari aşıları gönül rahatligiyla vurduymaya devam ederlerse daha da artacak maalesef
  Cevapla
 • Fatma 7 ay önce Şikayet Et
  Çok doğru buluyorum elif hanıma katılıyorum
  Cevapla
 • İnsan 7 ay önce Şikayet Et
  Bu kadar muazzam bakış açısına sahip olan otizmli kimseler, toplumun genelinden farklı diye 'bozuk' 'hırçın' 'yetersiz' olarak algılayıp yaymanız ancak kendi yetersiz ve bozukluğunu gösteriyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hamas, Demir Kubbe'yi çökertti! Tel Aviv'e peş peşe füzeler düştü! İsrail'den açıklama
İsrail-Filistin savaşı: İsrail'den Gazze ve Lübnan'a harekat başlattı!