4-7-8 nefes tekniği işe yarıyor mu? Anksiyete için doğru, sakinleştirici nefes egzersizleri!

Kaygı kişiye mevcut işini yapmasında motivasyon sağlarken fazlası gündelik işlerinden alıkoyar. Kaygı kontrolünü sağlamak aslında çok zor değil. Doğru nefes alıp veriş egzersizi ile anksiyeteden korunmak mümkün. İşte, sakinleştirici nefes egzersizleri!

4-7-8 nefes tekniği işe yarıyor mu? Anksiyete için doğru, sakinleştirici nefes egzersizleri!
4-7-8 nefes tekniği işe yarıyor mu? Anksiyete için doğru, sakinleştirici nefes egzersizleri!
GİRİŞ 27.11.2023 14:40 GÜNCELLEME 27.11.2023 14:40
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Dünyaya geldiğimiz ilk andan itibaren almaya başladığımız nefesi, başlarda doğamız gereği doğru bir şekilde alıp verirken zaman içerisinde duygu değişimlerimizin de etkisiyle nefes alınan bölgeyi değiştirip yanlış nefes almaya başlıyoruz. Bu bahsettiğimiz şey sadece solunum yoluyla ilgili gibi dursa da yaşam kalitesini oldukça derinden etkiliyor.

Sinir ve stresin dışında çeşitli hastalıklara da zemin hazırlayabilen yanlış nefes alış şeklini düzeltmek ve günlük nefes egzersizleri yapmak gerekiyor. İşte bu haberimizde sizler için detaylıca nefes egzersizlerine yer verdik, öğrenmek için okumaya devam edin!

DOĞRU NEFES ALIP VERME NASIL OLUR?

En doğru nefes alıp verme şekli, solunum esnasında diyaframı kullanmaktan geçer. Diyafram nefesi almaya alışıldığında derin nefes alamama sorunundan kurtularak kendimizi daha rahat hissetmiş olacağız.

Diyafram nefesi alıp verirken karındaki boşluğun genişlediğini hissedilir. Kaburga hem ön ve arkaya hem de yanlara doğru genişler. Bu sayede akciğer, kapasitesinin tamamını kullanır. Vücudumuz için gerekli oksijeni alarak besinlerin kullanılabilir enerjiye daha kolay şekilde dönüştürülmesini sağlarız.

DOĞRU NEFES ALMA TEKNİKLERİ

 • Büzülmüş dudak egzersizi bilhassa yüksek eforlu egzersizler esnasında size kolaylık sağlayacak bir nefes alıştırmasıdır. Vücudunuzu gevşek hale getirdikten sonra öncelikle yavaş bir şekilde burnunuzdan 2 kere derin nefes almanız gerek. Daha sonra dudaklarınızı büzüp “o” haline getirerek yavaşça nefesinizi vermelisiniz. Başlangıç aşamasında 4-5 tekrar makul.

 • Yatarak yapılan diyafram nefesi alıştırması için sırt üstü yatarak başınızın altına bir yastık almalısınız. Nefes alışverişinizi daha iyi hissetmek için ellerinizi göğsünüze ve karnınıza yerleştirebilirsiniz. Burnunuzdan yavaş bir şekilde nefes alırken karın boşluğunuzu genişletmek için çaba sarf edin. Nefes verirken mide kaslarınızı çalıştırmaya ve kaburgalarınızın arasındaki boşluğu kapatmaya özen göstermelisiniz.

 • Nadi Shodhana Pranayama olarak bilinen nefes alma tekniğinde ise burun delikleri sırayla kullanılır. Aç karnına uygulanması gereken bu egzersizde oturur pozisyonda olmanız gerekir. Öncelikle iki parmağınızla sağ ve sol burun deliklerinizi kapamalısınız. Daha sonra sırayla açmalı ve yavaşça burnunuzdan nefes alıp vermelisiniz. Bu alıştırmanın 5 dakikadan fazla uygulanmaması önerilir.

 • Simhasana nefesini uygulamak için arkanıza yaslanarak ve bacak bacak üzerine atarak oturmalısınız. Burnunuzdan derin nefesler alırken gözlerinizi mümkün olduğunca fazla açmalısınız. Ağzınızı açıp dilinizi çenenize değdirmeye çalışırken boğazınızdaki kasların çalıştığını hissedecek şekilde “ha” demeniz gerekir. Bu esnada göz kaslarınızı çalıştırarak burnunuzun ucuna doğru bakmalısınız. Diğer nefes egzersizleriyle birlikte bu alıştırmayı 3-4 defa uygulayabilirsiniz.

4-7-8 Nefes Egzersizi

Gün içerisinde sık sık kaygı, korku, endişe gibi duygularla baş etmemiz gerekiyor. Böyle anlarda rahatlamak için çeşitli nefes alış veriş teknikleri imdadınıza yetişebilir. Bunlardan biri de 4-7-8 egzersiz tekniği. Bu egzersizi uygularken, içinizden 4'e kadar sayın ve burnunuzdan nefes alın.

Sonra aldığınız nefesinizi tutun, 7'ye kadar sayın ve 8'e kadar sayarken ağzınızdan yavaş yavaş nefesinizi verin. Bunu 7 set halinde yaptığınızda rahatladığınızı ve endişelerinizin azaldığını gözler görülür bir şekilde fark edeceksiniz.

DOĞRU NEFES ALIP VERMENİN FAYDALARI

 • Bağışıklık sistemi güçlenir ve hastalıklara karşı direncimiz artar. Çünkü vücutta her bölge, ihtiyaç duyduğu kadar oksijeni alabilir.

 • Kiloyu kontrol etmek daha kolay bir hal alır. Sağlıklı ve ideal kilonuzda kalma ihtimaliniz artar.

 • Bütünsel iyi olma hali cilt yapısına yansır. Cilt, sağlıkla ışıldar.

 • Uyku düzeni çok daha kaliteli hale gelir. Uykuya dalmakta zorlanma, ya da uzun süre uyumanıza rağmen kendinizi halsiz hissetme gibi problem azalır. Doğru nefes almayı öğrenmeniz sayesinde verimli ve ideal bir uyku düzenine geçişiniz kolaylaşır.

 • Yeterli oksijeni alan vücut, genç ve diri kalır. Yaşlanma süreci uzar.

 • Hafızanız ve odağınız sizi şaşırtacak kadar iyi bir noktaya gelir. Çünkü doğru nefes alıp verme alışkanlığınız sayesinde anda kalabilir ve stres seviyenizi azaltarak, o an odaklanmanız gereken konulara rahatlıkla odaklanabilirsiniz.

 • Doğru nefes almayı alışkanlık haline getirdiğinizde yaratıcılığınızda artış meydana geldiğini de gözlemleyebilirsiniz. Uzun süre düşünüp istediğiniz kadar iyi fikir bulamadığınız konularda bir anda harika fikirler üretmeye başlayabilirsiniz.

 • Stres, anksiyete, depresyon gibi durumları çok daha iyi yönetebilirsiniz. Doğru nefes alma yolunda ilerlerken stresinizin azaldığını, depresyon halinden uzaklaştığınızı hissedebilirsiniz. Çünkü beden ve ruh sağlığı birbiri ile bağlantılıdır. Bedeninizde iyi şeyler meydana gelirken ruhunuz da bu ilerlemeye tepkisiz kalmayacaktır.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 3
 • salih 5 ay önce Şikayet Et
  yani yemekte enerji,aldığımız oksijende enerji yanlız oksijen alsak yemek yemesek olmazmı.çok bilmişlere sormak lazım.
  Cevapla
 • Bozuk nizam 5 ay önce Şikayet Et
  Allahın yarattığından iyi biliyorlar ya. Bir nefesekarış mamışlardı. Hadi ordan.
  Cevapla
 • coban 5 ay önce Şikayet Et
  haftada 2 veya 3 kere 10 kilometre kosu yap, bak bakalim o yukarda saydigin nefesleri nasil otomatikman aliyorsun.. gerisi hikaye..
  Cevapla
DİĞER HABERLER
TTB'ye kayyım kararı milletin yüreğine su serpti!
İsrail-Filistin savaşı: İsrail'den Gazze ve Lübnan'a harekat başlattı!