4-7-8 nefes tekniği nedir, işe yarıyor mu? Anksiyete için sakinleştirici nefes egzersizleri!

Kaygı kişiye mevcut işini yapmasında motivasyon sağlarken fazlası gündelik işlerinden alıkoyar. Kaygı kontrolünü sağlamak aslında çok zor değil. Doğru nefes alıp veriş egzersizi ile anksiyeteden korunmak mümkün. İşte, sakinleştirici panik atak için nefes teknikleri!

4-7-8 nefes tekniği nedir, işe yarıyor mu? Anksiyete için sakinleştirici nefes egzersizleri!
4-7-8 nefes tekniği nedir, işe yarıyor mu? Anksiyete için sakinleştirici nefes egzersizleri!
GİRİŞ 27.04.2024 00:14 GÜNCELLEME 27.04.2024 00:14
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Dünyaya geldiğimiz ilk andan itibaren almaya başladığımız nefesi, başlarda doğamız gereği doğru bir şekilde alıp verirken zaman içerisinde duygu değişimlerimizin de etkisiyle nefes alınan bölgeyi değiştirip yanlış nefes almaya başlıyoruz. Bu bahsettiğimiz şey sadece solunum yoluyla ilgili gibi dursa da yaşam kalitesini oldukça derinden etkiliyor.

Sinir ve stresin dışında çeşitli hastalıklara da zemin hazırlayabilen yanlış nefes alış şeklini düzeltmek ve günlük nefes egzersizleri yapmak gerekiyor. İşte bu haberimizde sizler için detaylıca nefes egzersizlerine ve nefes tekniklerine yer verdik, öğrenmek için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz!

DOĞRU NEFES ALIP VERME NASIL OLUR?

En doğru nefes alıp verme şekli, solunum esnasında diyaframı kullanmaktan geçer. Diyafram nefesi almaya alışıldığında derin nefes alamama sorunundan kurtularak kendimizi daha rahat hissetmiş olacağız.

Diyafram nefesi alıp verirken karındaki boşluğun genişlediğini hissedilir. Kaburga hem ön ve arkaya hem de yanlara doğru genişler. Bu sayede akciğer, kapasitesinin tamamını kullanır. Vücudumuz için gerekli oksijeni alarak besinlerin kullanılabilir enerjiye daha kolay şekilde dönüştürülmesini sağlarız.

DOĞRU NEFES ALMA TEKNİKLERİ

 • Büzülmüş dudak egzersizi bilhassa yüksek eforlu egzersizler esnasında size kolaylık sağlayacak bir nefes alıştırmasıdır. Vücudunuzu gevşek hale getirdikten sonra öncelikle yavaş bir şekilde burnunuzdan 2 kere derin nefes almanız gerek. Daha sonra dudaklarınızı büzüp “o” haline getirerek yavaşça nefesinizi vermelisiniz. Başlangıç aşamasında 4-5 tekrar makul.

 • Yatarak yapılan diyafram nefesi alıştırması için sırt üstü yatarak başınızın altına bir yastık almalısınız. Nefes alışverişinizi daha iyi hissetmek için ellerinizi göğsünüze ve karnınıza yerleştirebilirsiniz. Burnunuzdan yavaş bir şekilde nefes alırken karın boşluğunuzu genişletmek için çaba sarf edin. Nefes verirken mide kaslarınızı çalıştırmaya ve kaburgalarınızın arasındaki boşluğu kapatmaya özen göstermelisiniz.

 • Nadi Shodhana Pranayama olarak bilinen nefes alma tekniğinde ise burun delikleri sırayla kullanılır. Aç karnına uygulanması gereken bu egzersizde oturur pozisyonda olmanız gerekir. Öncelikle iki parmağınızla sağ ve sol burun deliklerinizi kapamalısınız. Daha sonra sırayla açmalı ve yavaşça burnunuzdan nefes alıp vermelisiniz. Bu alıştırmanın 5 dakikadan fazla uygulanmaması önerilir.

 • Simhasana nefesini uygulamak için arkanıza yaslanarak ve bacak bacak üzerine atarak oturmalısınız. Burnunuzdan derin nefesler alırken gözlerinizi mümkün olduğunca fazla açmalısınız. Ağzınızı açıp dilinizi çenenize değdirmeye çalışırken boğazınızdaki kasların çalıştığını hissedecek şekilde “ha” demeniz gerekir. Bu esnada göz kaslarınızı çalıştırarak burnunuzun ucuna doğru bakmalısınız. Diğer nefes egzersizleriyle birlikte bu alıştırmayı 3-4 defa uygulayabilirsiniz.

4-7-8 Nefes Egzersizi

Gün içerisinde sık sık kaygı, korku, endişe gibi duygularla baş etmemiz gerekiyor. Böyle anlarda rahatlamak için çeşitli nefes alış veriş teknikleri imdadınıza yetişebilir. Bunlardan biri de 4-7-8 egzersiz tekniği. Bu egzersizi uygularken, içinizden 4'e kadar sayın ve burnunuzdan nefes alın.

Sonra aldığınız nefesinizi tutun, 7'ye kadar sayın ve 8'e kadar sayarken ağzınızdan yavaş yavaş nefesinizi verin. Bunu 7 set halinde yaptığınızda rahatladığınızı ve endişelerinizin azaldığını gözler görülür bir şekilde fark edeceksiniz.

DOĞRU NEFES ALIP VERMENİN FAYDALARI

 • Bağışıklık sistemi güçlenir ve hastalıklara karşı direncimiz artar. Çünkü vücutta her bölge, ihtiyaç duyduğu kadar oksijeni alabilir.

 • Kiloyu kontrol etmek daha kolay bir hal alır. Sağlıklı ve ideal kilonuzda kalma ihtimaliniz artar.

 • Bütünsel iyi olma hali cilt yapısına yansır. Cilt, sağlıkla ışıldar.

 • Uyku düzeni çok daha kaliteli hale gelir. Uykuya dalmakta zorlanma, ya da uzun süre uyumanıza rağmen kendinizi halsiz hissetme gibi problem azalır. Doğru nefes almayı öğrenmeniz sayesinde verimli ve ideal bir uyku düzenine geçişiniz kolaylaşır.

 • Yeterli oksijeni alan vücut, genç ve diri kalır. Yaşlanma süreci uzar.

 • Hafızanız ve odağınız sizi şaşırtacak kadar iyi bir noktaya gelir. Çünkü doğru nefes alıp verme alışkanlığınız sayesinde anda kalabilir ve stres seviyenizi azaltarak, o an odaklanmanız gereken konulara rahatlıkla odaklanabilirsiniz.

 • Doğru nefes almayı alışkanlık haline getirdiğinizde yaratıcılığınızda artış meydana geldiğini de gözlemleyebilirsiniz. Uzun süre düşünüp istediğiniz kadar iyi fikir bulamadığınız konularda bir anda harika fikirler üretmeye başlayabilirsiniz.

 • Stres, anksiyete, depresyon gibi durumları çok daha iyi yönetebilirsiniz. Doğru nefes alma yolunda ilerlerken stresinizin azaldığını, depresyon halinden uzaklaştığınızı hissedebilirsiniz. Çünkü beden ve ruh sağlığı birbiri ile bağlantılıdır. Bedeninizde iyi şeyler meydana gelirken ruhunuz da bu ilerlemeye tepkisiz kalmayacaktır.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 8
 • Cemil 4 ay önce Şikayet Et
  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM RABBİMİZ ALLAHTIR ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIM kainattaki zerrelerin adedi kadar YALVARIYORUM ALLAHIM MASUMLARA YARDIM ET ALLAHIM şeytanların yanımızda bulunmasından, SANA SIĞINIRIZ. şeytanların şerrinden, SANA SIĞINIRIZ. şeytanların bizlere musallat olmalarından korkar, SANA SIĞINIRIZ. şeytanların bizi cehenneme sürüklemelerinden, SANA SIĞINIRIZ.
  Cevapla
 • ALLAH dostu 4 ay önce Şikayet Et
  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM HAMD ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHA MASSUSTUR. ALLAH RAHMANDIR. RAHİMDİR. DİN GÜNÜNÜN SAHİBİDİR. ALLAHIM ANCAK SANA KULLUK EDER VE YALNIZ SENDEN MEDET UMARIZ. ALLAHIM BİZLERE KENDİ DOĞRU YOLUNU GÖSTER. KENDİLERİNE LUTUF ve İKRAMDA BULUNDUKLARININ YOLUNU GÖSTER... ŞAŞIRMIŞLARIN ve SAPITMIŞLARIN YOLUNU DEĞİL. AMİN.
  Cevapla
 • Hghghgfdfdfdszszs 4 ay önce Şikayet Et
  ALLAH iman akıl fikir basiret feraset fetanet hidayet kurtuluş nasip etsin. Cahillik gafillik ve ahmaklıktan korusun.
  Cevapla
 • Alim 4 ay önce Şikayet Et
  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM RABBİMİZ ALLAHTIR Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’i mağfiret eyle! Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’e rahmet eyle! Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’e yardım eyle, zafer nasîb eyle! Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’i muhâfaza eyle! Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’i bir araya getir ve yekvücût eyle! Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’i ıslah eyle! Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’in sıkıntılarını gider!
  Cevapla
 • ALLAH dostu 5 ay önce Şikayet Et
  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM Şeriat isteriz. ALLAHIN KANUNLARINI İSTERİZ. ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIN KANUNLARINI İSTERİZ. ALLAHIN RIZASINI, HOŞNUTLUĞUNU, SEVGİSİNİ VE DOSTLUĞUNU KAZANMAK İSTERİZ. ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHA KAVUŞMAK İSTERİZ... ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIN DOSTLUĞUNU KAZANMAK İSTERİZ. ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIN HUZURUNDA OLMAK İSTERİZ.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de üretildi, ABD ve BAE talep etti: LiDAR!
İbrahim Traore Batı'ya meydan okudu: Artık sömüremeyeceksiniz... Hepsi iptal