Klavyelerdeki bakterilere dikkat! Klavyeler sağlığınızı tehdit ediyor olabilir!

Bilgisayarlarımızın vazgeçilmez parçalarından biri olan klavyeler, hayatımızı kolaylaştırırken bir yandan da sağlığımıza tehdit oluşturabiliyor. Yapılan araştırmalara göre klavyeler, birçok mikrop ve bakteri ortamına zemin hazırlıyor.

Klavyelerdeki bakterilere dikkat! Klavyeler sağlığınızı tehdit ediyor olabilir!
Klavyelerdeki bakterilere dikkat! Klavyeler sağlığınızı tehdit ediyor olabilir!
GİRİŞ 01.08.2023 12:20 GÜNCELLEME 01.08.2023 12:20
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Klavyelerde bakteri üremesinin en önemli sebeplerinden birinin, kullanıcıların bilgisayar başında yemek yemesi olduğu biliyor. Dökülen kırıntılar bakterilerin üremesine ortam hazırlıyor, her 10 kişiden biri asla klavyesini temizlemiyor. İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırmalar, bilgisayar klavyelerinde, klozetteki kadar bakteri bulunduğunu ortaya koydu.

BİLGİSAYAR KLAVYELERİ MİKROP YUVASI!

Laboratuvar ortamlarında yapılan incelemelere göre klavyeler, mikroorganizmaların yayılması için ideal bir ortam sunuyor. Bakteri ve diğer mikropların klavye yüzeyine kolaylıkla yerleşip çoğaldığı belirlendi. Bu mikroplar arasında özellikle Staphylococcus aureus, E.coli ve Enterococcus faecalis gibi potansiyel olarak zararlı türler bulunuyor.

Araştırmacılar, klavyelerin düzenli olarak temizlenmediği veya dezenfekte edilmediği durumlarda mikropların yayılma riskinin arttığını belirtti. Klavyelerin kullanım alanlarında da hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle birden fazla kişi tarafından kullanılan klavyelerde, mikrop bulaşma riskinin çok daha yüksek olduğu biliniyor.

Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan veya kronik hastalıkları bulunan kişiler, klavyelerden yayılan bakterilere karşı daha duyarlı olabilir. Bu nedenle, sağlık durumu risk altında olan bireylerin klavyeleri kullanırken daha dikkatli olması ve hijyen kurallarına uymaları şart.

KLAVYE TEMİZLİĞİ VE KİŞİSEL TEMİZLİK ŞART!

Klavyelerin temizliğine ve hijyenine önem verip, kişisel sağlığımıza dikkat etmezsek eğer çeşitli hastalıklara da kapı aralamış oluruz. Klavyeler düzenli olarak antibakteriyel temizleyicilerle silinip, mikropların yayılması engellenirse güvenilir bir çalışma ortamı oluşacaktır. Ayrıca, klavyelerin kullanımının paylaşıldığı ortamlarda hijyen ürünlerinin (örneğin, dezenfektan spreyler veya klavye koruyucu kapakları) kullanılması da gerekiyor.

Klavye kullanımından sonra ellerin temizlenmesi oldukça önemli. Eller, klavyelerden toplanan bakterilerin yayılmasında bir araç olabilir. Su ve sabunla ellerin düzenli olarak yıkanması veya el antiseptikleri kullanılması, mikropların yayılma riskini azaltacaktır.

Sonuç olarak, klavyelerin potansiyel bakteri yuvası olabileceği gerçeği, bireylerin ve kurumların daha fazla önlem almasını gerektiriyor. Hijyen kurallarına uyulması ve düzenli temizlik önlemlerinin alınması, klavye kullanımının sağlık risklerini azaltmada önemli bir adım olacaktır.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan
YORUMLAR 2
  • zafer gülten 3 ay önce Şikayet Et
    evimdeki bilgisarayın klavyesini devamlı temizliyorum.ama ya internet salonları ve oradaki günde sağlık durumu belirsiz onlarca kişinin kullandığı klavyeler,hastalık kapılırsa ordan kapılır.
    Cevapla
  • Osman 3 ay önce Şikayet Et
    Önemsemedigimiz ancak çok ciddi bir konuda bilgi vermişsiniz. Teşekkürler. Klavye temizliğinin nasıl olacağını da birkaç cümleyle yazsaydınız harika olurdu. Bilgisayar kapalıyken klavye ters çevrilip silkelenmeli hatta köşelerinden tıklayarak içine kaçmış tüm tozlar dökülmeli. Görünce şaşıracaksınız. Sonra mouse ve kablolar dahil tüm yüzeyler düğmeleri ve aralarını sabunlu bezle silmeli
    Cevapla
DİĞER HABERLER
8. Alimler Buluşması başladı
Göbeklitepe'de ilk boyalı heykel bulundu!