Haşlanmış kırmızı pancar suyunun faydaları: Kırmızı pancar cilde faydaları!

Mineral ve vitamin deposu olan kırmızı pancarın kendisi ayrı suyu ayrı fayda sağlıyor. Kırmızı pancar, canlı ve kırmızı rengi ile göze hitap ederken içeriğinde bulundurduğu bileşenlerle de sağlığa hitap ediyor. Peki, kırmızı pancar en sağlıklı nasıl tüketilir, faydaları nelerdir?

Haşlanmış kırmızı pancar suyunun faydaları: Kırmızı pancar cilde faydaları!
Haşlanmış kırmızı pancar suyunun faydaları: Kırmızı pancar cilde faydaları!
GİRİŞ 20.06.2024 09:42 GÜNCELLEME 20.06.2024 09:42
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Kırmızı pancar ve suyu içerisinde oldukça fazla miktarda lif, C, B ve A vitamini bulunur. İltihabı azaltan ve hücreleri hasardan koruyan yararlı bitki bileşenlerine sahip olan kırmızı pancarda, folat ve manganez bakır da bulunur. Bu dopdolu içeriği ile vücuda sunduğu tüm faydaları sizler için derledik… İşte, kırmızı pancar ve pancar suyunun faydaları! Kırmızı pancar çiğ nasıl tüketilir?

HAŞLANMIŞ KIRMIZI PANCAR SUYUNUN FAYDALARI

Beyin sağlığı için önemli!
Kırmızı pancar, içinde bulunan nitratlar sebebiyle beyin sağlığına çok faydalıdır. Demans hastalığının erken evrede etki ettiği bölgenin oksijen seviyesinin artırılmasında nitratlar etkin rol üstlenir. Yaşlandıkça beyne giden kan akışı azalır fakat kırmızı pancar tüketmek bu durumu yavaşlatmaktadır.

Zayıflamak isteyenlerin tercihi!

İçeriğindeki zengin besin değeri ve lif açısından dolu olan kırmızı pancar, kilo verme sürecine yardımcıdır. Kırmızı pancarda bulunan magnezyum ve potasyum, vücutta biriken fazla suyu dışarı atar böylelikle şişkinlik oluşmanı önler. Pancar, metabolizmanın hızlanmasında etkin rol oynayarak kilo fazlalıkların kurtarır.

Tansiyonu kontrol eder!

Kırmızı pancarın içeriğinde bulunan nitrat sayesinde vücutta bulunan kan damarları genişleyerek, kan akışının dengede seyretmesini ve kan basıncının düşmesinde etkili olur.  Bu durum kalp hastalığı ve felç riski azaltır.

İhtiyacınız olan enerjiyi verir!

Nitrat bakımından zengin kırmızı pancar tüketimi sağlıklı yetişkinlerde hareket performansını etkileyerek güçlendiriyor. Kırmızı pancar, spor aktiviteleri için enerji sağlayacak miktarda karbonhidrat içerir.

Anemiyle savaşır, kan akışı sağlar!

Kırmızı pancar, içerdiği demir miktarı sayesinde anemiyi önlemeye yardımcı olup kan hücrelerinin yenilenmesini sağlar.

KIRMIZI PANCAR NASIL TÜKETİLİR?

Kırmızı pancar pişirilerek veya çiğ olarak tüketilebilir. Çeşitli tüketim seçeneklerini sizler için sıraladık:

-Kırmızı pancarı bir bütün olarak veya dilimlenmiş olarak buharda haşlayabilir ya da kızartabilirsiniz.

-Haşlanan kırmızı pancarın suyunu atmayıp direkt tüketebilir veya dilerseniz pilavlarınıza makarnalarınıza hoş bir renk vermesi için kullanabilirsiniz.

-Turşu formunda da tüketilebilen sirkeli kırmızı pancarın yağ oranı düşük, lif açısından zengin, karbonhidrat ve mineral kaynağı olarak bünyenize alabilirsiniz.

-Blenderdan geçirerek içecek halinde tüketebileceğiniz kırmızı pancarı öğünlerinize içecek olarak da ekleyebilirsiniz.

-Yapraklarında bulunan potasyum, bakır, magnezyum, A, K ve C vitaminleri için kırmızı pancarı garnitür olarak salatalara ekleyebilirsiniz.

-Kırmızı pancar, soyulup dilimlenerek salataya eklenebilir ve çiğ olarak direkt tüketilebilir.

-Pancarı dilimleyip, tuz, karabiber, limon suyuyla ve baharatları ekleyerek sağlıklı bir atıştırmalık haline getirebilirsiniz.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 4
 • sütçü 1 ay önce Şikayet Et
  bilhassa safra kesesindeki taşları ve çamuru eritir zamanla temizler. ameliyatla safra kesesinin alınmasını önler.doktorların nefret ettiği şey.kırmızı pancardır..
  Cevapla
 • ALLAH dostu 4 ay önce Şikayet Et
  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM HAMD ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHA MASSUSTUR. ALLAH RAHMANDIR. RAHİMDİR. DİN GÜNÜNÜN SAHİBİDİR. ALLAHIM ANCAK SANA KULLUK EDER VE YALNIZ SENDEN MEDET UMARIZ. ALLAHIM BİZLERE KENDİ DOĞRU YOLUNU GÖSTER. KENDİLERİNE LUTUF ve İKRAMDA BULUNDUKLARININ YOLUNU GÖSTER... ŞAŞIRMIŞLARIN ve SAPITMIŞLARIN YOLUNU DEĞİL. AMİN.
  Cevapla
 • Alim 5 ay önce Şikayet Et
  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM RABBİMİZ ALLAHTIR. BÜTÜN KAİNATLARI YARATAN ALLAHTIR. RAHMAN VE RAHİM OLAN YÜCE ALLAHIN EŞİ, BENZERİ, DENGİ YOKTUR. ALLAH GERÇEKTEN VARDIR... ALLAHIM, beni ve ailemi ve neslimi DOSTLUĞUNA KABUL ET. YALVARIYORUM... ALLAHIM
  Cevapla
 • Abdurrahman kahraman 6 ay önce Şikayet Et
  Tūketiyorum sagligim yerinde
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Diplomatik kaynaklardan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Esad açıklaması! İddialar yalanlandı
Nefes kesen uçuş: GÖKBEY dünya sahnesinde