Bu yemekleri sakın tekrar ısıtmayın! Isıtılınca zehir saçan o yemekler...

Kimi zaman fazla geldiğinde kimi zaman ise ertesi güne kalması istendiğinde o günün yemekleri artabiliyor. Öğün sonra artmış olan yemekler ise buzdolabında muhafaza edilebiliyor. Fakat bazı yemekler var ki asla tekrar ısıtılmaması gereken… İşte, ısıtıldığında zehir saçan o yemekler!

Bu yemekleri sakın tekrar ısıtmayın! Isıtılınca zehir saçan o yemekler...
Bu yemekleri sakın tekrar ısıtmayın! Isıtılınca zehir saçan o yemekler...
GİRİŞ 22.04.2024 22:38 GÜNCELLEME 22.04.2024 22:41
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Yemek sonrası arta kalanları saklamak, birçok kişinin sıkça başvurduğu bir uygulamadır. Ancak, buzdolabına kaldırılan yiyeceklerin ertesi gün tüketilmesi her zaman güvenli olmayabilir. Uygun şekilde muhafaza edilmediğinde, birçok gıda, beklenmedik sağlık riskleri oluşturabilir. İşte, tekrardan ısıtılmaması gereken yemekler!

Kuru dut faydaları nelerdir, dut kurusu çayı nasıl yapılır? Dut kurusu kaynatıp içmek...Kuru dut faydaları nelerdir, dut kurusu çayı nasıl yapılır? Dut kurusu kaynatıp içmek...

ERTESİ GÜN YENMEYECEK YEMEKLER!

1. Pizza: Sıcaklığına ve lezzetine güvenebilirsiniz, ancak pizzayı uzun süre bekletmek gıda kaynaklı hastalık riskini artırabilir. Özellikle iki saatten fazla bekletilmemelidir.

2. Deniz Ürünleri: Pişirildikten sonra bile deniz ürünlerinin tekrar ısıtılması, tadının kaybına ve sağlık risklerine neden olabilir. Bakterilerin çoğalmasını engellemek için dört günden fazla saklanmamalıdır.

3. Ispanak: Ispanak, birçok vitamin ve mineral bakımından zengin olsa da, tekrar ısıtıldığında zararlı hale gelebilir. Demir içeriğini korumak için ıspanağı ilk pişirildiğinde tüketmek daha iyidir.

4. Tavuk: Salmonella gibi bakterilerin bulaşma riski taşıyan tavuk, iyi pişirilmelidir. Tekrar ısıtılması, bakterilerin yeniden üremesi için bir ortam oluşturabilir.

5. Kızartılmış Besinler: Yüksek yağ içeriği nedeniyle, kızartılmış yiyecekler tekrar ısıtıldığında toksinler oluşabilir. Bu nedenle, fırın sıcaklığını düşürmek en iyisidir.

6. Mantar: Mantarlar, uygun şekilde depolanmadıklarında mikroorganizmalar için bir ortam oluşturabilirler. Taze tüketmek her zaman daha iyidir.

7. Patates: Patates, doğru şekilde saklanmadığında Clostridium botulinum bakterisinin gelişmesine neden olabilir. Buzdolabında saklanmalı ve dört gün içinde tüketilmelidir.

8. Yumurta: Yumurtalar taze tüketilmelidir, çünkü salmonella gibi bakterilerin bulaşma riski vardır.

9. Makarna: Makarnayı uzun süre tezgah üzerinde bekletmek, bakteri üremesi için bir ortam oluşturabilir. Pişirildikten sonra hemen buzdolabına konmalıdır.

10. Pirinç: Pirinç, Bacillus cereus bakterisinin çoğalmasına neden olabileceği için dikkatli saklanmalıdır. Taze tüketmek veya hemen buzdolabına koymak en iyisidir.

Bu yiyecekleri tüketirken dikkat etmek ve uygun şekilde saklamak, sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Unutmayın, güvenliği riske atmak yerine sağlıklı alternatifler tercih etmek her zaman daha iyidir.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 1
  • Abidin salih R.a 4 hafta önce Şikayet Et
    Direk değilde buharla ısıtmak...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Piyasalarda 'gergin' hafta! Gözler Merkez Bankası'nda: Piyasalarda beklentiler neler?
İstanbul Valiliği detayları ile açıkladı! Ali Koç stada nasıl girdi?