5 saniye kuralı gerçek mi? Yere düşen yemek yenir mi? Yere düşen yiyeceklere 5 saniye kuralı...

Çok açsınız ve çok da sevdiğiniz bir yiyeceği yemek üzeresiniz fakat o da ne? Elinizden kayıp yere düşürdünüz… Peki, o yiyeceği yerden alıp yemeye devam eder miydiniz, çöpe mi atardınız? İşte, karşınızda 5 saniye kuralı! Yere düşen bir şeyi yemek doğru mu?

5 saniye kuralı gerçek mi? Yere düşen yemek yenir mi? Yere düşen yiyeceklere 5 saniye kuralı...
5 saniye kuralı gerçek mi? Yere düşen yemek yenir mi? Yere düşen yiyeceklere 5 saniye kuralı...
GİRİŞ 13.06.2024 11:18 GÜNCELLEME 13.06.2024 11:18
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Yere düşürülen yiyeceklerle ilgili olan 5 saniye kuralına göre eğer o yiyeceği 5 saniye geçmeden yerden alabilirseniz yiyebilirsiniz. 5 saniye kuralına göre 5 saniye içerisinde yerde bulunan bakteriler yiyeceklere geçecek vakti elde edemiyor. Peki, 5 saniye kuralı yemek için geçerli mi? 5 saniye kuralı gerçek mi? Yere düşen yemek yenir mi?

YERE DÜŞEN YİYECEKLERE 5 SANİYE KURALI!

İnsanların mikroorganizmalar ve bunların insan hastalıkları ile ilişkileri hakkında yakın zamana kadar çok az temel bilgisi vardı. Bu nedenle, bir zamanlar yere düşen yiyeceği almak ve sonra yemek bir tabu sayılmamaktaydı. Sonuçta insanlar bakterileri göremiyordu. Bu yüzden görünür kirleri silmenin her şeyi düzelteceğini düşünüyorlardı.

Vücut susuz kalırsa ne olur? Susuz kalan vücut 7 maddede kendini ele veriyor!Vücut susuz kalırsa ne olur? Susuz kalan vücut 7 maddede kendini ele veriyor!

Beş saniye kuralını doğrudan ele alan ilk araştırma çalışması, Illinois Üniversitesi’nde 2003 yılında yapıldı. Çalışmada şekerlemeler Koli basili aşılanmış yer karolarına bırakıldı. Bunun sonucunda da bakteriler karolardan şekerlemelere beş saniye içinde atladı.

2006 yılında, Clemson Üniversitesi'nden bu konuda o tarihe kadar yayınlanan ilk bilimsel makale yayınlandı. Bu makalede yere düşen yiyeceklerin zaman içinde bakteri içeren duruma gelebileceği gösterildi. Daha sonraki yıllarda da farklı araştırmalar yapıldı ve 2016 yılında Rutgers Üniversitesi'nden konuyla ilgili ikinci bir hakemli makale yayınlandı.

Bu araştırmalarda, çeşitli besin maddelerinin farklı yüzeylerde ve farklı sürelerde test edildiği belirtiliyor. Sonuçlar, yiyeceklerin yere düşmesinden sonra bile kısa süre içinde bakteri bulaşabileceğini gösterdi. Ancak, bu durum bakterilerin türüne ve yüzeyin cinsine bağlı olarak değişebiliyor.

5 SANİYE KURALI DOĞRU MU?

Düşürülen yiyeceğin temiz bir yere veya halının üstüne düşmesi durumunda, hızlı bir şekilde alınırsa bulaş riskinin düşük olabileceği ifade ediliyor. Bakteriler, halı gibi yüzeylere hemen transfer olamıyor ve halıya düşen yiyeceğin de kuru olması gerekiyor. Aynı şekilde, düşen yiyecek çevresine su salıyorsa ahşap ve laminat gibi yüzeylerde bakteri aktarımı süresi daha da uzuyor.

Ancak yine de dikkat edilmesi gerektiği belirtiliyor. Çünkü düşen yiyecek hangi zeminde olduğu ve hangi tür bakterilerin bulunduğu konusunda kesin bilgi sahibi olunamıyor. Bazı patojenler çok hızlı hareket edebiliyor ve yiyeceğin düştüğü anda hemen aktarıma geçebiliyorlar. Yiyeceklerin sıvı veya akışkan bir yüzey ile temas etmesi durumunda, bakterilerin neredeyse anında aktarıldığına dair kesin kanıtlar olduğu vurgulanıyor.

Sonuç olarak, yiyecekleri düştükten hemen sonra yemek, tehlikeli olabilir ve bulaş riski taşıyabilir. Bu yüzden, düştükleri yüzeyin temizliği ve bakteri türleri hakkında emin olmak önemlidir.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 7
 • Gurbetçi41 1 ay önce Şikayet Et
  5 saniye kuralı bakterilere bildirilmemiş sanırım.
  Cevapla
 • kerm 2 ay önce Şikayet Et
  hele ayakkabi ile girilen evde bir sn bile olsa dusen seyi yemem corab olsa o da bile temiz degil cok evde køpek kedi yada hayvan pisligi var hali da millet de ne mide var tezek olsa yine yer
  Cevapla
 • mert 8 ay önce Şikayet Et
  nereye düştügü önemli.
  Cevapla
 • frezeci 10 ay önce Şikayet Et
  Yere düşen muhabbetini boş verinde sırf gösteriş olsun diye tabaklarda bırakılıp çöpe atılan nimetlerin günahını kimler nasıl verecek.
  Cevapla
 • osman 10 ay önce Şikayet Et
  Çevrede çok insan varsa kibar duruyorum ama kimsecikler yoksa asla israf etmem.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Şaşırtan 'Kassam' iddiası: İsrail dünyaya ilan edecek
Katar son dakika duyurdu! İsrail ile Hamas arasında flaş ateşkes gelişmesi