Yazın gazlı içeceklere dikkat! Asitli içeceklerden uzak durmak gerek!

Artan sıcaklıklarla birlikte yazın serinlemek isteyen vatandaş, çareyi soğuk içeceklerde arıyor. Peki yazın kavurucu güneşinin altında içilen soğuk gazlı içecekler zararlı mı? Asitli içeceklerin mideye zararları nelerdir?

Yazın gazlı içeceklere dikkat! Asitli içeceklerden uzak durmak gerek!
Yazın gazlı içeceklere dikkat! Asitli içeceklerden uzak durmak gerek!
GİRİŞ 03.12.2023 16:01 GÜNCELLEME 03.12.2023 16:01
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Sıcak hava dalgalarının etkisini hissettirmesiyle birlikte, vücudumuzun su ihtiyacının önemi artıyor. Ancak bu dönemde, gazlı içeceklerin tüketimi konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Uzmanlar, sağlığımız için vücudumuzun ihtiyacı olan suyu sadece su veya kafeinsiz içeceklerle karşılamamız gerektiğine dikkat çekiyor.

Düz bir karın için ne yenmemeli? Alt karın nasıl dümdüz olur?Düz bir karın için ne yenmemeli? Alt karın nasıl dümdüz olur?

SERİNLEMEK İÇİN SU İÇİN!

Su, tüm canlıların yaşamları boyunca önemli olan fizyolojik bir ihtiyaçtır. Ancak her bireyin suya olan ihtiyacı farklılık gösterir. Bu günlerde artan sıcak hava şartları, su tüketim ihtiyacını daha da artırıyor. Su aynı zamanda metabolizmayı hızlandırmada büyük bir katkı sağlar. İştah kontrolü ve kilo kontrolü açısından da önemli bir rol oynar. Ayrıca su, sindirim sisteminin düzenlenmesine de yardımcı olur. Vücudun ihtiyacı olan suyu başka sıvı alternatifleri ile karşılamak sağlığımızı iyiye götürmeyeceği gibi daha da kötü sonuçları beraberinde getirebilir.

ASİTLİ GAZLI İÇECEKLERİN ZARARLARI

 • Azalan su tüketimi: Sıcak havalarda çalışma ortamlarında alışkanlıklar sebebiyle kahve, çay veya gazlı içeceklerin tüketimi artar. Fakat bu içeceklerin aşırı tüketimi, su tüketiminin azalmasına neden olabilir. Fazla miktarda çay, kahve veya gazlı içecek içmek, susama ihtiyacını bastırır ve böylece su tüketimi azalır.

 • Sağlık sorunları: Gazlı içeceklerin fazla tüketimi birçok hastalığı etkileyebilir. İçerdikleri şeker ve yapay tatlandırıcılar, diş çürümelerine, obeziteye ve diyabet riskinin artmasına yol açabilir. Ayrıca, gazlı içeceklerin yüksek miktarda kafein içermesi nedeniyle uyku bozuklukları, sinirlilik ve huzursuzluk gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

 • Mineral eksikliği: Gazlı içeceklerin aşırı tüketimi, vücuttaki mineral dengesini olumsuz etkileyebilir. Özellikle fosfor içeriği yüksek olan gazlı içecekler, kalsiyum emilimini engelleyerek kemik sağlığını olumsuz etkileyebilir.

 • Dehidrasyon riski: Gazlı içecekler, çoğunlukla şeker, kafein ve sodyum içerir. Bu içerikler vücuttan su atımını artırır ve dehidrasyon riskini artırır. Sıcak havalarda zaten artan su ihtiyacını karşılamak için gazlı içecekler yerine su tercih etmek daha sağlıklıdır.

Sıcak havalarda vücudumuzun su ihtiyacının artmasıyla birlikte, gazlı içeceklerin tüketimi konusunda dikkatli olmamız gerekiyor. Gazlı içeceklerin zararlarına dikkat çekmek önemlidir. Vücudumuzun ihtiyacı olan suyu, sağlığımızı koruyabilmek için sadece su veya kafeinsiz içeceklerden karşılamak daha doğru bir tercihtir.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 3
 • Ysn 7 ay önce Şikayet Et
  Zehirden farklı değil , içmeyin
  Cevapla
 • zafer gülten 7 ay önce Şikayet Et
  zaten içemiyoruz pek artık,Bim ve 101 de ucuz marka meşrubatlar bile litresi 14 tl olmuş,4-5 tl idi geçen yaz.yüzde 150 zamlanmış geçen yazdan bu yana,enflasyonu hesaplıyanlar görsün.
  Cevapla
 • s.e. 7 ay önce Şikayet Et
  Sen olayı yanlış anlamışsın. fiyatı ne olursa olsun sakın içmeyin diyor.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Macaristan'dan, İsveç'e NATO vizesi! NATO ve İsveç'ten peş peşe açıklamalar
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten muhalefete özür çağrısı! ABD'ye de sert tepki gösterdi