Doğal yollarla kolesterolünüzü düşürün! Kolesterol düşmanı mucizevi ikililer…

Yüksek kolesterol, kalp hastalığı ve felç riski gibi sağlığa ciddi tehditler oluşturuyor. Ancak doğru gıda kombinasyonları ile kolesterol kontrol altına alınabilir. İşte, kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilecek o gıdalar!

Doğal yollarla kolesterolünüzü düşürün! Kolesterol düşmanı mucizevi ikililer…
Doğal yollarla kolesterolünüzü düşürün! Kolesterol düşmanı mucizevi ikililer…
GİRİŞ 29.09.2023 10:54 GÜNCELLEME 29.09.2023 14:26

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) yaptığı açıklamaya göre, kalp hastalıklarının en az üçte biri yüksek kolesterolden dolayı ortaya çıkıyor. Aslında kolesterole tamamen kötü denilmesi doğru olmaz çünkü vücudumuz sağlıklı hücreler oluşturmak için bir kısma gerek duyar.

Kalbinize iyi bakın! Kalp hastalıklarından korunmak için ne yapılmalı?Kalbinize iyi bakın! Kalp hastalıklarından korunmak için ne yapılmalı?

Bununla beraber, yüksek düzeyde LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) kolesterol ile kişi kan damarlarında yağ birikintileri geliştirebilir ve bu da atardamarlardaki kan akışını güçleştirir. Peki, kolesterol nasıl düşürülür, en etkili kolesterol düşürücü nedir?

KOLESTEROL DÜŞÜRÜCÜ İKİLİLER!

Badem ve Yoğurt: Badem, LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı olan tekli doymamış yağlar ve protein açısından zengindir. Yoğurt ise toplam kolesterol düzeylerini azaltabilir. Aynı zamanda sindirimi düzeltebilir ve iltihabı azaltabilir. Bu iki yiyecek, doyurucu ve besleyici bir atıştırmalık oluşturur.

Zerdeçal ve Karabiber: Zerdeçal, anti-enflamatuar özelliklere sahip bir baharattır ve kolesterolü düşürebilir. Karabiber ise zerdeçalın etkisini artırabilir. Bu ikili, yemeklere lezzet katar ve sağlığınıza fayda sağlar.

Yeşil Çay ve Limon: Yeşil çay, antioksidanlar bakımından zengin olup LDL kolesterolünü azaltabilir. Limon ise kolesterolü düşüren flavonoidler içerir. Bu kombinasyon, canlandırıcı bir içecek olarak tüketilebilir.

Sarımsak ve Soğan: Sarımsak, kolesterol seviyelerini düşürebilecek allisin içerirken, soğan LDL kolesterolün oksidasyonunu önlemeye yardımcı olabilir. Bu iki bileşen, yemeklere lezzet katar ve sağlığınıza katkı sağlar.

Bu gıda kombinasyonlarını beslenmenize dahil ederek kolesterol seviyelerinizi kontrol altına alabilir ve kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İngiltere'den flaş Gazze kararı! İngiliz uçakları resmen Gazze'ye girdi!
TRT Muhabiri Rubai Halit'in ailesinin evi bombalandı! Canlı yayında zor anlar