Aronya meyvesi Türkiye'de nerede yetişir? Aronya nasıl tüketilir, faydaları nelerdir?

Faydaları saymakla bitmeyen adını ilk defa duyanlarda merak uyandıran aronya meyvesi, kanser gibi birçok hastalığın önüne geçiyor. Süper meyve olarak da bilinen aronya meyvesini gelin hep birlikte yakından inceleyelim!

Aronya meyvesi Türkiye'de nerede yetişir? Aronya nasıl tüketilir, faydaları nelerdir?
Aronya meyvesi Türkiye'de nerede yetişir? Aronya nasıl tüketilir, faydaları nelerdir?
GİRİŞ 24.06.2024 14:34 GÜNCELLEME 24.06.2024 14:34
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Küçük ve siyaha yakın mor tanecikli bir meyve olan aronya, en yüksek C vitamini ve antioksidan kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Hayvanlar üzerinde kanserli hücrelerle savaştığı gözlenen aronya meyvesi zengin içeriği ile göz dolduruyor.

Peki, aronya meyvesi Türkiye’de yetişiyor mu, nerede satılıyor ve aronya meyvesinin faydaları nelerdir, aronya meyvesi ne işe yarar?

Asıl vitamini kabuğunda: Mandalinaların kabuklarını sakın atmayın!Asıl vitamini kabuğunda: Mandalinaların kabuklarını sakın atmayın!

Arı ekmeği nedir, nasıl yapılır? Arı ekmeği faydaları nelerdir?Arı ekmeği nedir, nasıl yapılır? Arı ekmeği faydaları nelerdir?

ARONYA MEYVESİ NEDİR? ARONYA MEYVESİNİN DİĞER ADI?

Süper meyve olarak da bilinen aronya meyvesinin bir diğer adı Chokeberry’dir. Aronya meyvesi C Vitamini ve antioksidan kaynağı olurken aynı zamanda mineral ve lif bakımından oldukça zengindir. Bilinen tüm antioksidan içeriklerinden daha zengin olan aronya meyvesi, bağışıklık güçlendirmeye ve metabolizma direnci artırmada yardımcıdır. Tarım Ve Orman Bakanlığı tarafından üretimi desteklenen aronya meyvesinin faydaları saymakla bitmiyor.

Nohut gaz yapmaması için ne yapmalı? Nohut neden gaz yapar?Nohut gaz yapmaması için ne yapmalı? Nohut neden gaz yapar?

 ARONYA MEYVESİ NEREDE YETİŞİR, TÜRKİYE’DE YETİŞİYOR MU?

Aronya bitkisi, Kuzey Amerika'nın doğusuna özgü Rosaceae ailesinden bir çalı türüdür. Aronya meyvesi, Türkiye'de ise 2012'den itibaren Tarım Bakanlığı tarafından desteklenen üretim ile başlamıştır. Yalova ve çevresindeki iklimle uyumlu olan aronya, Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı enstitülerde 41 dekarlık alanda yetiştirilmektedir. Bakanlık, Anadolu'daki bazı illerde ücretsiz aronya fidanı dağıtımı yapmaktadır. Aronya, odunsu, uzun ömürlü, çalı formunda bir bitki olup, dünya genelinde Avrupa dahil birçok ülkede yetiştirilmektedir.

Her gün yumurta yemek zararlı mı? Haşlanmış yumurtanın faydaları...Her gün yumurta yemek zararlı mı? Haşlanmış yumurtanın faydaları...

ARONYA MEYVESİ NASIL TÜKETİLİR?   

Siyaha yakın mor ve minik tanecikli olan aronya meyvelerini taze tüketebileceğiniz gibi meyve suyunu, tozunu, reçelini ve çayını da damak tadınıza göre uyarlayıp tüketebilirsiniz.

ARONYA MEYVESİNİN FAYDALARI

Güçlü Bir Antioksidandır:

Mor renkli aronya meyvesi, vücudu toksinlerden arındırarak, hücreleri yenileyen ve kronik hastalıklara karşı direnci arttıran antioksidanlar arasından en güçlü meyvedir.

Kanser Hücreleriyle Savaşır:

Düzenli tüketildiğinde kanser hücrelerinin çoğalmasını önleyen aronya meyvesi, özellikle bağırsak, beyin, pankreas ve mesane kanserleri üzerinde etkilidir.

Parkinson ve Alzheimer Hastalıklarının İlerlemesini Önler:

Aronya suyu, yapılan bilimsel çalışmalarda Parkinson ve Alzheimer hastalıklarındaki temel patolojiyi engelleyebilecek şekilde hücre içinde kolinesteraz aktivitesini düşürür.

Yüksek Tansiyonu Düşürür:

Aronya meyvesi, yüksek tansiyonu düşürücü etkisi ile bilinir. Yapılan bir çalışmada, günde 3 kez aronya suyu içen hastalarda büyük tansiyonun 11, küçük tansiyonun ise 7,2’ye düştüğü gözlenmiştir.

ARONYA MEYVESİNİN DİĞER FAYDALARI

 • Kalp krizi ve felç riskini azaltır.

 • Kalp atışını kontrol altında tutar.

 • Kan dolaşımını hızlandırır.

 • Karaciğeri destekler.

 • Damar tıkanıklığı riskini azaltır.

 • Diyabet hastalarının kan şekerini düzenler (ancak doktora danışılmalıdır).

 • Kolesterol seviyesini düşürür.

 • Zayıflama etkisi sağlar.

 • İltihapla mücadele eder.

 • Antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

 • Vücuttaki demir oranını arttırır.

 • Enerji verir ve zindelik sağlar.

 • Uykuya yardımcı olabilir.

 • Sindirim sistemini destekler.

 • Kemik gelişimini olumlu yönde etkiler.

 • Depresyonun etkilerini azaltır.                                       

ARONYA MEYVESİNİN ZARARLARI

Aronya meyvesinin bilinen herhangi bir zararlı yan etkisi bulunmuyor. Ancak ölçülü tüketmede fayda var. Fazla tüketildiği takdirde; ağız kuruluğu, sindirim bozukluğu, kabızlık, gıda alerjisi ve tansiyon düşmesi yapabilir. Diyabet olan veya düzenli ilaç kullanan kronik hastaların doktor kontrolünde tüketmeleri önerilir.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 22
 • Misafirrr 1 ay önce Şikayet Et
  Anternetif tip ozendirmek habercilikmi? Doktorlar bosuna okuyup doktor oldu yani! Bu tür haberleri doğru bulmuyorum!
  Cevapla
 • MRA 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiyede sadece Konya Karapınar ve biraz da çevresinde yetişen çağla var.Bizim oralardan başka yerde yok.Yufka ekmeğin koyun yoğurdu sürülür,üzerine iki avuç çağla dökülüp dürüm olarak yenir.Ben çağla mevsiminde 15-20 gün sadece çağla yerdim.Çağla dediğim küçük çalılarda yetişir,fasulye kadar büyür.2 yaşımdan beri unuttuğum hiçbir şey yok.Elimde değil.Beyin kaydediyor.Çağla yaptı.
  Cevapla
 • Alim 4 ay önce Şikayet Et
  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM RABBİMİZ ALLAHTIR Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’i mağfiret eyle! Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’e rahmet eyle! Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’e yardım eyle, zafer nasîb eyle! Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’i muhâfaza eyle! Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’i bir araya getir ve yekvücût eyle! Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’i ıslah eyle! Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’in sıkıntılarını gider!
  Cevapla
 • ALLAH dostu 4 ay önce Şikayet Et
  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM HAMD ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHA MASSUSTUR. ALLAH RAHMANDIR. RAHİMDİR. DİN GÜNÜNÜN SAHİBİDİR. ALLAHIM ANCAK SANA KULLUK EDER VE YALNIZ SENDEN MEDET UMARIZ. ALLAHIM BİZLERE KENDİ DOĞRU YOLUNU GÖSTER. KENDİLERİNE LUTUF ve İKRAMDA BULUNDUKLARININ YOLUNU GÖSTER... ŞAŞIRMIŞLARIN ve SAPITMIŞLARIN YOLUNU DEĞİL. AMİN.
  Cevapla
 • ALLAH dostu 5 ay önce Şikayet Et
  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM Şeriat isteriz. ALLAHIN KANUNLARINI İSTERİZ. ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIN KANUNLARINI İSTERİZ. ALLAHIN RIZASINI, HOŞNUTLUĞUNU, SEVGİSİNİ VE DOSTLUĞUNU KAZANMAK İSTERİZ. ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHA KAVUŞMAK İSTERİZ... ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIN DOSTLUĞUNU KAZANMAK İSTERİZ. ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIN HUZURUNDA OLMAK İSTERİZ.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hizbullah İsrail'in askeri üslerini vurdu
EURO 2024'te şampiyon olan İspanya'ya dev gelir! En maksimum kazanç