Lor peyniri sağlıklı mı, faydaları nelerdir? Lor peyniri her gün yenir mi?

Kas gücünü artıran peynirlerin başında gelen bu peynir aynı zamanda sporcuların da birinci tercihi. Protein bakımından oldukça zengin olan lor peyniri kas takviyesi de yapıyor. Peki lor peyniri her gün yenir mi, nasıl yapılır?

Lor peyniri sağlıklı mı, faydaları nelerdir? Lor peyniri her gün yenir mi?
Lor peyniri sağlıklı mı, faydaları nelerdir? Lor peyniri her gün yenir mi?
GİRİŞ 22.05.2024 17:17 GÜNCELLEME 22.05.2024 17:17
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Diğer peynirlere nazaran daha az tüketilen bu peynir aslında bağışıklığı güçlendiriyor ve tok tutan besin grubunda yer alıyor. Bağışıklığı zayıf kişilerin ve protein ihtiyacı olanların tüketmesi gereken bu peynirin adı lor. İşte, tansiyon hastalarının bile gözdesi olan lor peynirinin faydaları!

Kendisi ayrı yaprakları ayrı şifa saçıyor: Karayemiş (Taflan) yaprağının faydaları!Kendisi ayrı yaprakları ayrı şifa saçıyor: Karayemiş (Taflan) yaprağının faydaları!

Mutfaktaki güvelerden nasıl kurtuluruz, güve yumurtası nasıl yok edilir? Güveler ne yer, nasıl oluşur?Mutfaktaki güvelerden nasıl kurtuluruz, güve yumurtası nasıl yok edilir? Güveler ne yer, nasıl oluşur?

LOR PEYNİRİNİN FAYDALARI: İMMÜN SİSTEMİNDEN KAS İYİLEŞMESİNE

Lor peyniri, içerdiği serum protein sayesinde vücuttaki bağışıklık sistemini güçlendirmeye önemli katkı sağlayan bir besindir. Özellikle sporcuların tercih ettiği bu peynir, sadece sağlıklı beslenme listelerinde değil, aynı zamanda aşırı egzersiz kaynaklı kas sakatlanmalarının iyileştirilmesinde de etkili olabilir.

Asıl vitamini kabuğunda: Mandalinaların kabuklarını sakın atmayın!Asıl vitamini kabuğunda: Mandalinaların kabuklarını sakın atmayın!

Bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla lor peyniri tüketimi, çeşitli mineraller, vitaminler ve özellikle yüksek biyolojik değere sahip serum protein içeriğiyle desteklenir. İnek peynirinden elde edilmesine rağmen, lor peyniri antijenik proteinleri içermez ve özellikle yumurta alerjisi olan kişilere yüksek biyolojik değerli protein alternatifi sunar.

Lor peynirinin içinde bulunan serum protein, vücuttaki tüm proteinlerin ve kas proteinlerinin daha etkili bir şekilde sentezlenmesine katkı sağlar. Bu özellik, aşırı egzersiz sonucu ortaya çıkabilen kas sakatlanmalarında iyileştirici bir etki gösterebilir.

LOR PEYNİRİ NASIL YENİR?

Bu değerli peynir, sadece börek ve makarnada değil, günün her saatinde atıştırmalık olarak da tüketilebilir. Özellikle diyet yapanlar, az tuzlu kahvaltılık lor peyniri ile diyetlerini zenginleştirebilirler. 100 gram lor peynirinde 700 mg kalsiyum bulunması, lor peynirini besleyici ve doyurucu bir seçenek haline getirir.

Lor peyniri, peynirle benzer yoğunluğa sahip olmasına rağmen yumuşak bir yapıya sahiptir. Taze lorun gıcırdayan yapısı ve hafif tuzlu tadı, her yaş grubundan insanın keyifle tüketebileceği bir lezzeti sunar. Tuzlu ve tuzsuz lor olmak üzere iki çeşidi bulunan lor peyniri, içerdiği mineraller ve vitaminlerle kemik sağlığına da olumlu katkılarda bulunabilir.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 14
 • Fettah 3 ay önce Şikayet Et
  bize, ALLAH YETER onun için KURANI KERİMDE, NE DENİYORSA, O , sakın, KURANI KERİMDEN sapmayın, cennete gitmek ve ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIN RIZASINI KAZANMAK İÇİN HER ŞEY KURANI KERİMDE VAR.
  Cevapla
 • Sivasspor 4 ay önce Şikayet Et
  Lor peynirinin bile 100 lira kilosu.
  Cevapla
 • Sivasspor 4 ay önce Şikayet Et
  Lor peynirinin bile 100 lira kilosu.
  Cevapla
 • Sivasspor 4 ay önce Şikayet Et
  Lor peynirinin bile 100 lira kilosu.
  Cevapla
 • NAİL 5 ay önce Şikayet Et
  Lor kaşasarın alt suyu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Işıkhan'dan anız yangınlarında hayatını kaybedenlerin ailelerine ziyaret
Trabzonspor transfer olan Ozan Tufan'ın ilk hamlesi Fenerbahçelileri çılgına döndürdü