Eğer günde 8 saat uyumuyorsanız… Cildinize bunlar olabilir!

Cilt sağlığınızı kış aylarında korumanın önemine dikkat çeken Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayten Ferahbaş Kesikoğlu, soğuk havanın cildi olumsuz etkilediğini belirtti. Peki cildi olumsuz etkileyen sadece soğuk hava mı yoksa uyku düzeni de dahil mi?

Eğer günde 8 saat uyumuyorsanız… Cildinize bunlar olabilir!
Eğer günde 8 saat uyumuyorsanız… Cildinize bunlar olabilir!
GİRİŞ 26.12.2023 10:31 GÜNCELLEME 26.12.2023 10:32
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Cilt temizliği, nemlendirme, doğru ürün kullanımı, sağlıklı beslenme, yeterli su tüketimi, uyku düzeni, sigara ve stres gibi faktörlerin cildinizi korumada etkili olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kesikoğlu, kışın cildin daha fazla özen ve bakıma ihtiyaç duyduğunu söylüyor. İşte, bebek gibi bir cilde sahip olmanın tüm sırları!

Uyku probleminin temel nedeni: Gece uyku arasında bunu sakın yapmayın!Uyku probleminin temel nedeni: Gece uyku arasında bunu sakın yapmayın!

Aspir çiçeği faydaları nedir? Aspir Türkiye'de nerede yetişir?Aspir çiçeği faydaları nedir? Aspir Türkiye'de nerede yetişir?

CİLT TEMİZLİĞİ ÖN PLANDA

Çevresel etkilerden korunmak için cilt temizliğinin önemli olduğunu belirten uzman, uygun temizleyicilerin kullanılması gerektiğini ifade ediyor. Cilt tipine uygun, hafif ve kokusuz temizleyiciler tercih edilmeli. Ayrıca, çok sıcak ya da soğuk su yerine ılık su kullanılması öneriliyor.

Besinlerin küflü kısmını keserek yemek zararsız mı? Küflü bir şey yedikten sonra ne yapılmalı?Besinlerin küflü kısmını keserek yemek zararsız mı? Küflü bir şey yedikten sonra ne yapılmalı?

NEMLENDİRME ŞART

Cildin nemini korumanın en etkili yolu, cildi yıkadıktan hemen sonra nemlendirici uygulamaktır. Kış aylarında daha yağ bazlı nemlendiriciler tercih edilmeli. Seramidler, hyaluronic asit gibi içeriklere sahip ürünler cildi korumada yardımcı olabilir.

SİGARADAN UZAK DURULMALI

Prof. Dr. Kesikoğlu, hem kuruluk ve yaşlanmayı engellemek, hem de el egzamalarını önlemek amacıyla sık suya maruz kalan ellerimizi günde 5-6 kez yağlandırıcı ürünlerle nemlendirmenin, ev işlerini egzama eldiveni ile yapmanın daha doğru olduğunun altını çizdi. Yüz, boyun, kulaklar ve eller gibi açık kalan vücut bölgelerine yıl boyunca güneşten koruyucu ürün kullanılmasını tavsiye eden Prof. Dr. Kesikoğlu;

“Bunlar en az 30 SPF'ye sahip olmalıdır. Kışın da gölge arayarak ve UV korumalı eldiven ve güneş gözlüğü gibi akıllı aksesuarlar ile cildinizi güneşten koruyabilirsiniz. Sigara içmek cildinizin yaşlanmasını hızlandırır. Sigara içiyorsanız, yaralarınızın da iyileşmesi daha uzun sürecektir. Stresi yönetmenin sağlıklı yollarını bulmak cildinize de yardımcı olabilir. Stres ayrıca akne, egzama, sedef hastalığı, yağlı egzama, rozase dâhil olmak üzere birçok cilt rahatsızlığını alevlendirebilir” diye konuştu.

UYKUSUZ KALAN CİLT KENDİNİ YENİLEYEMEZ!

Uykunun en önemli saatlerinin 23.00-04.00 saatleri arasında olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kesikoğlu, düzenli uyulmadığı zaman cildin kendini onarma ve yenileme sürecinin azaldığını, steroid yani kortizon salınımının arttığını ve bunun da stresi tetikleyerek kolajen yapısını bozduğunu ifade etti. Uykusuzluğun gözaltı torbalanması, şişliğin artması, gözaltında morlukların oluşması, cilt tonunda bozulma, cildin canlı ve parlak görüntüsünü kaybetmeye neden olduğunu belirten Prof. Dr. Kesikoğlu, bu sebeplerle günde ortalama 6-8 saat uyumanın önemli olduğunu dile getirdi.

GÜNDE ORTALAMA 2 LİTRE SU İÇMEK ŞART!

Kış aylarında elleri korumak için eldiven, boynu ve göğsü koruyup, kapatacak atkı veya şal kullanılması, saçların da bere ya da şapka kullanılarak korunması gerektiğinden bahseden Prof. Dr. Kesikoğlu, naylon, sentetik, polyester veya yünlü giysiler yerine cildin kurumasını ve kaşınmasını önleyen pamuklu ya da pazen dar giysileri değil, bol kıyafetleri tavsiye etti.

Oda ısısını da 20-26 derece arasında sabitlenmesi ve hava nemlendiren bir cihaz veya kalorifer üzerine su dolu kap yerleştirilebileceğini ifade eden Prof. Dr. Kesikoğlu, son olarak şunları söyledi: “Her gün ortalama 2 litre su içilmeli. Ayrıca kullanılan ürünlerin A, C ve E vitamini gibi antioksidanları içermesine de dikkat edilmelidir. Kış meyveleri ve sebzeleri haricinde, bitkisel proteinler ve tahıllı besinler tüketmek de cilt sağlığının korunmasında önemlidir. Uygun önlemlere rağmen ciltteki sorun düzelmiyor, sertleşme ve kuruluk devam ediyorsa uzman bir dermatologdan yardım alınması gerekir.”

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 1
  • osman 5 ay önce Şikayet Et
    Tam benim konum. Yıllardır cilt kuruluğu ve egzama sıkıntısı yaşıyorum. Bilmediğim yeni öneriler okudum. Teşekkürler Sn Editör.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
TSK'dan Babalar Günü'ne özel duygulandıran video
İnsansız kara aracı ALPAR, ilk kez yurt dışında boy gösterecek