Kanser tedavisinde doğal takviyelere dikkat! Her doğal olan güvenilir değil!

Medicana Sağlık Grubu Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Ahmet Büyükyörük, kanser hastalarının tedavi sürecinde doktor kontrolünün önemini vurgulayarak, tamamlayıcı tedavi türlerini kullanmadan önce doktorlarına danışmalarını belirtti.

Kanser tedavisinde doğal takviyelere dikkat! Her doğal olan güvenilir değil!
Kanser tedavisinde doğal takviyelere dikkat! Her doğal olan güvenilir değil!
GİRİŞ 29.01.2024 09:41 GÜNCELLEME 29.01.2024 10:04
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Dr. Büyükyörük, kanser tedavi sürecinde tamamlayıcı tedavi türlerinin kullanılmasının, kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerini azaltabileceğini ancak kanseri tedavi etme konusunda kesin bir kanıt olmadığını ifade etti. Hekim kontrolü dışında hiçbir ürünün kullanılmaması gerektiğine dikkat çeken uzman, bağışıklığı düşük ve risk grubundaki bu hastaların bilhassa temkinli olmaları gerektiğini savundu.

Metabolizma hızlandırıcı ve kanser önleyici eşsiz meyve: Cennet hurmasının faydaları!Metabolizma hızlandırıcı ve kanser önleyici eşsiz meyve: Cennet hurmasının faydaları!

İç kanama belirtileri nelerdir, neden olur? İç kanamalarda ilk yardım nasıl yapılır?İç kanama belirtileri nelerdir, neden olur? İç kanamalarda ilk yardım nasıl yapılır?

RİSK GRUBUNDAKİ HASTALAR VİTAMİN KULLANIRKEN DİKKAT!

Doğal olmanın güvenli olduğu anlamına gelmediğini belirten Dr. Büyükyörük, özellikle sarı kantaron gibi bazı ürünlerin, kullanılan kanser ilaçlarıyla etkileşime girebileceğini ve bu nedenle doktor kontrolü olmadan kullanılmaması gerektiğini söyledi. Ayrıca, yüksek dozda C vitamini gibi bazı tamamlayıcı ürünlerin, radyoterapi ve kemoterapinin etkisini değiştirebileceğini vurguladı.

TAKVİYELERİN TEDAVİDEKİ ROLÜ

Kanser tedavisi sırasında tamamlayıcı tedavi türlerinin, kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini belirten Dr. Büyükyörük, bu tedavilerin fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığı destekleyebileceğini ifade etti. Ancak, bu yöntemlerin kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılması gerektiğini vurguladı.

AKUPUNTUR VE AROMATERAPİ

Dr. Büyükyörük, akupunkturun mide bulantısını hafifletmeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini ancak steril iğneler kullanılmazsa enfeksiyon riskinin artabileceğini belirtti. Aromaterapinin ise kokulu yağlar kullanarak sağlık ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini söyledi, ancak bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabileceği uyarısında bulundu

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 1
  • abdullah 23 3 ay önce Şikayet Et
    kanser yapıcı sebepler ortadan kaldırılırsa daha iyi olur kanısındayım.bu işte en önemli görev tarım bakanına düşüyor ama nerde,gdo lu ürünler ,plastikler,merdiven altı imalatlar, katkılar, hepsi kanser yapıyor.ülkemizde tarım ve hayvancılık bitmiştir.köylüyü bitirdiniz. kontrolsüz tarım ilaçları toprağı ve arıları bitirdi,geleceğe güvenle bakamıyorum artık.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Mansur Yavaş'ın başıboş köpeklerle ilgili açıklaması Nevşin Mengü'yü sinirlendirdi
Ebrar Karakurt'tan bile bile algı operasyonu! Federasyonun beceriksizliğini THY'ye yükledi