Akgünlük sakızı öksürük için nasıl kullanılır? Akgünlük sakızı faydaları nelerdir?

Doğanın mucizelerinden biri olarak kabul edilen akgünlük, sağlık açısından birçok faydası bulunan muhteşem bir bitki olarak karşımıza çıkıyor. Cilt sağlığından kansere kadar olan etkileriyle faydaları saymakla bitmeyen akgünlük sakızının faydalarını ve akgünlük sakızının nasıl kullanıldığını gelin birlikte öğrenelim!

Akgünlük sakızı öksürük için nasıl kullanılır? Akgünlük sakızı faydaları nelerdir?
Akgünlük sakızı öksürük için nasıl kullanılır? Akgünlük sakızı faydaları nelerdir?
GİRİŞ 24.06.2024 17:37 GÜNCELLEME 24.06.2024 17:38
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Aktarlardan rahatça temin edebileceğiniz bu bitki, birçok üründe kullanılarak günlük hayatımızda faydalandığımız bir kaynak. Sadece doğrudan tüketilerek değil, aynı zamanda tütsü olarak da faydalarından yararlanabildiğimiz akgünlük sakızı faydaları nelerdir, akgünlük sakızı nasıl kullanılır?

Cennet hurması faydaları, vitaminleri nelerdir? Cennet hurması nasıl yenir?Cennet hurması faydaları, vitaminleri nelerdir? Cennet hurması nasıl yenir?

Yemlik otu faydaları nelerdir, ne işe yarar? Yemlik otu nerede yetişir, ne zaman çıkar?Yemlik otu faydaları nelerdir, ne işe yarar? Yemlik otu nerede yetişir, ne zaman çıkar?

AKGÜNLÜK SAKIZI FAYDALARI

1. Cilt Sağlığını Destekler: Akgünlük bitkisi, içerdiği mineraller, boswellik asit ve antioksidanlar sayesinde cilt sağlığını korur. Ciltte oluşan iltihapları tedavi eder, cildin nem dengesini sağlar ve kırışıklıkların oluşumunu engeller.

Toz kişniş nasıl kullanılır? Kişniş çayının faydaları: Kişniş tohumu nasıl tüketilmeli?Toz kişniş nasıl kullanılır? Kişniş çayının faydaları: Kişniş tohumu nasıl tüketilmeli?

2. İltihapla Mücadele Eder: Boswellik asit ve terpenler gibi bileşenler sayesinde akgünlük, inflamasyonu önler ve vücuttaki ağrıları hafifletir. Aynı zamanda, anti-enflamatuar özellikleriyle serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltır.

3. Kanseri Önlemede Yardımcı Olur: Akgünlük bitkisinin kanserle mücadelede önemli bir rolü vardır. Anti-enflamatuar etkileriyle kanser hücrelerinin yayılmasını engeller ve bazı kanser türlerinin gelişimini önler.

4. Solunum Yolu Enfeksiyonlarını Hafifletir: Akgünlük, sinüs ve solunum yollarındaki enfeksiyonları tedavi eder, öksürük ve boğaz ağrısını hafifletir. Ayrıca, anti-viral özellikleriyle soğuk algınlığı gibi hastalıkların semptomlarını azaltır.

5. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan akgünlük, vücudu hastalıklara karşı korur ve iyileşme sürecini hızlandırır.

AKGÜNLÜK SAKIZI NASIL KULLANILIR?

Akgünlük bitkisi çeşitli formlarda kullanılabilir:

 • Ezilip toz haline getirilerek tüketilebilir.

 • Suyla karıştırılarak içilebilir.

 • Tablet formunda tüketilebilir.

 • Kozmetik ürünlerde, sabun, parfüm ve kremlerde kullanılabilir.

 • Akgünlük sakızı tütsüsü olarak da kullanılabilir.

Not: Akgünlük bitkisi doğanın bize sunduğu bir hazine olup, sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Ancak, herhangi bir sağlık sorunu için tedavi amacıyla kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışmak önemlidir.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 3
 • Osmanlı torunu 1 ay önce Şikayet Et
  Tat ve koku kaybına iyi geliyor
  Cevapla
 • KERİM 2 ay önce Şikayet Et
  egede bu ağaçlar kesildi katledildi yok edildi
  Cevapla
 • Osmanlı torunu 1 ay önce Şikayet Et
  Evet maalesef tat ve koku alma duyusu kaybını yerine getiriyor
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kayseri'de diri fay hattı bulundu! Korkutan açıklama geldi
Bu sene diğerlerinden çok farklı oluyor! İşte Euro 2024'te kullanılan teknolojiler...