Dünya Tuza Dikkat Haftası: Vücutta fazla tuz belirtileri nelerdir?

Vücutta suyun tutulmasından kas ve sinirlerin doğru şekilde çalışmasına kadar birçok önemli işlevin yerine getirilmesinde yardımcı olan tuz, miktarı doğru ayarlanmadığında sağlık için tehdit oluşturabiliyor. İşte, vücuttaki fazla tuz belirtileri!

Dünya Tuza Dikkat Haftası: Vücutta fazla tuz belirtileri nelerdir?
Dünya Tuza Dikkat Haftası: Vücutta fazla tuz belirtileri nelerdir?
GİRİŞ 21.05.2024 14:23 GÜNCELLEME 21.05.2024 14:27
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Ertuğrul Güner, 20-26 Mayıs 2024 tarihleri arasında kutlanan “Dünya Tuza Dikkat Haftası” dolayısıyla bir açıklama yaptı. Uzm. Dr. Güner, tuzun (NaCl) vücutta sıvı dengesinin korunması, kan basıncının düzenlenmesi, asit-baz dengesinin sağlanması ve sinir-kas sistemi uyarılarının iletilmesinde önemli rol oynadığını vurguladı.

Omega-3 eksikliği belirtileri nelerdir? Omega-3 eksikliği nelere yol açar, nasıl giderilir?Omega-3 eksikliği belirtileri nelerdir? Omega-3 eksikliği nelere yol açar, nasıl giderilir?

Göz ovalamayı hemen bırakın! Görme kaybına kadar yolu var!Göz ovalamayı hemen bırakın! Görme kaybına kadar yolu var!

FAZLA TUZ TÜKETİM SONRASI NE OLUR?

Tuzun antiseptik özelliği sayesinde gıdaların nem miktarını düşürerek, bozulmalarına yol açabilecek bakterilerin üremesini kontrol altına aldığını belirten Uzman Dr. Ertuğrul Güner, şu ifadeleri kullandı: "Bu özelliği sayesinde, çeşitli gıdaların saklanmasında koruyucu olarak kullanılmaktadır. Ancak, aşırı tüketildiğinde tuz, birçok sağlık sorununa yol açmakta ve önemli bir halk sağlığı problemi haline gelmektedir. Dünya genelinde ölümlerin yarısından fazlası bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklanmaktadır ve bu ölümlerin yüzde 30'u kalp-damar hastalıklarıdır. Bu hastalıkların en önemli değiştirilebilir risk faktörleri arasında aşırı tuz tüketimi, sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, sigara ve alkol kullanımı bulunmaktadır.

4 adımda biberinizin dilinden anlayın! Acı biber nasıl anlaşılır?4 adımda biberinizin dilinden anlayın! Acı biber nasıl anlaşılır?

VÜCUTTA FAZLA TUZ BELİRTİLERİ!

Yüksek kan basıncı (hipertansiyon), kalp-damar hastalıklarının en büyük risk faktörüdür ve dünya genelindeki ölümlerin yüzde 13'ünden sorumludur. Kan basıncı seviyesini belirleyen en önemli faktörlerden biri, diyetle alınan sodyum, yani tuz miktarıdır. Günlük 2 gramdan fazla sodyum veya 5 gramdan fazla tuz tüketimi, yüksek kan basıncı, artmış kalp hastalıkları ve inme riskine yol açmaktadır. Günümüzde yapılan araştırmalar da aşırı tuz tüketiminin sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini doğrulamaktadır.

Tuz tüketiminin azaltılması, kan basıncının düşürülmesi ve böylece inme, kalp-damar hastalıkları ve böbrek hastalıkları riskinin azaltılmasında en etkili yöntemlerden biridir. Günde 5 gramdan az tuz tüketimi, inme riskini yüzde 23, kalp-damar hastalıkları riskini ise yüzde 17 oranında azaltmaktadır. Birçok Avrupa ülkesinde günlük tuz alımı 8-11 gram arasında değişmekte olup, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) günde 5 gram tuz tüketimini önermektedir. 20-26 Mayıs 2024 tarihleri, Bakanlığımızın özel gün ve haftalar takviminde Dünya Tuza Dikkat Haftası olarak belirlenmiştir."

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 7
 • SALİH 1 ay önce Şikayet Et
  Ya kardeşim sofra tuzu zararlı kaya tuzu değil niye kimse bunu açıklamıyor kaya tuzunda 80 küsür tane mineral var hergün bir tatlı kaşığı alınması gerekiyor....
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Tansiyonun tek değişkeni sodyum değildir. Vücuttaki potasyum seviyesine dikkat edilmelidir.
  Cevapla
 • SERDAR AZİZ 1 ay önce Şikayet Et
  FAKİRLİK TE ÖLÜMCÜLDÜR ÖNCE ONU ÇÖZSÜNLER. PİLİÇ SUCUK ÇAKMA MAKARNA YİYE YİYE İLERDE EMBESİL DANGALAK BİR NESİL OLACAĞIZ HABERİNİZ OLSUN. AFRİKA DA 3 GÜNDE 1 YEMEK YİYEN ADAM BİLE BİZDEN DAHA SAĞLIKLI EMiN OLUN !!!
  Cevapla
 • Osman 1 ay önce Şikayet Et
  İnsanoğlu esasen gıdalardan ve sıvılardan vücudun ihtiyacı tuzu aldığı ve doğuştan itibaren hiçbir ilave tuz almadan hayatını sürdürebileceği söylenir. Ancak yemek lezzetine katkısı keşfedildiğinden beri vücudun tuz tüketim oranı artmıştır. Bu anlamda en önemli konu tuzun olabildiğince doğal tüketilmesidir. Mümkünse haberdeki bilgiler kaya tuzu alıp öğütmek çok daha sağlıklıdır.
  Cevapla
 • selim karakurt 1 ay önce Şikayet Et
  şekere dikkat
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin yangın risk haritası güncellendi! İşte en tehlikeli bölgeler
Bakan Işıkhan'dan anız yangınlarında hayatını kaybedenlerin ailelerine ziyaret