Göz ovalamayı hemen bırakın! Görme kaybına kadar yolu var!

Gözlerinizi sık sık ovalıyorsanız aman dikkat! Bu alışkanlık, "Keratokonus" adı verilen ciddi bir göz hastalığının habercisi olabilir. Keratokonus, gözün ön kısmında bulunan korneanın incelmesi ve sivrileşmesiyle karakterizedir ve ciddi görme kaybına yol açabilir. Keratokonus neden olur?

Göz ovalamayı hemen bırakın! Görme kaybına kadar yolu var!
Göz ovalamayı hemen bırakın! Görme kaybına kadar yolu var!
GİRİŞ 19.05.2024 11:30 GÜNCELLEME 19.05.2024 11:39

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cafer Tanrıverdi, keratokonusun genellikle her iki gözü etkilediğini, ancak bir gözün diğerine göre daha fazla zarar görebileceğini belirtti. Hastalığın kesin nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik yatkınlık, alerjik göz hastalıkları, bazı doku hastalıkları ve sık göz ovalamanın etkili faktörler arasında olduğunu vurguladı.

Dr. Tanrıverdi, keratokonusun ergenlik döneminde başladığını ve 40 yaşına kadar ilerleyebileceğini, bu yaştan sonra genellikle durduğunu ifade etti. Ayrıca, ailesinde keratokonus olan bireylerin düzenli olarak takip edilmesi gerektiğini belirtti.

En fazla kolajen içeren bitkiler nelerdir? Doğal kolajen kaynakları!En fazla kolajen içeren bitkiler nelerdir? Doğal kolajen kaynakları!

GÖZ OVALAMAYI BIRAKIN!

Dr. Tanrıverdi, keratokonusa neden olan en önemli etkenin göz ovalamak olduğunu söyledi. Keratokonus hastalarının çoğunda, gözlerini yoğun bir şekilde ovaladıkları gözlenmiştir. Genetik yatkınlığı olan bireylerde göz ovalamanın hastalığın başlamasında ve ilerlemesinde önemli bir rol oynadığını ifade eden Tanrıverdi, çocukluk döneminde alerjik göz hastalığı olan bireylerde bu durumun daha sık görüldüğünü belirtti. Bu nedenle, alerjik göz hastalıklarının medikal tedavisinin önemi vurgulandı.

Cilt kuruluğu hangi vitamin eksikliğinden, neden olur? Cilt kuruluğu belirtileri…Cilt kuruluğu hangi vitamin eksikliğinden, neden olur? Cilt kuruluğu belirtileri…

İnatçı, geçmeyen öksürüklere dikkat! Bitmeyen öksürük başka bir hastalığın habercisi olabilir!İnatçı, geçmeyen öksürüklere dikkat! Bitmeyen öksürük başka bir hastalığın habercisi olabilir!

KERATOKONUS TEŞHİSİ

Erken teşhisin önemine değinen Dr. Tanrıverdi, görme kaybı henüz fazla değilken yapılan teşhis ve tedavi ile hastalığın ilerlemesinin önlenebileceğini söyledi. Keratokonusun detaylı bir göz muayenesi yapılmadan teşhis edilemeyeceğini ve bazı erken aşamalarının standart muayenelerde gözden kaçabileceğini belirtti. Kesin teşhis için korneanın topografik görüntülenmesi gerektiğini ekledi.

KERATOKONUS BELİRTİLERİ

Dr. Tanrıverdi, keratokonus hastalarında ilk belirgin bulgunun genellikle görme azalması olduğunu söyledi. Bu hastaların sık sık gözlük veya kontakt lens değiştirme ihtiyacı duyduğunu, çünkü gözlük veya lenslerle yeterince düzeltilemeyen miyopi ve düzensiz astigmatizmalarının bulunduğunu belirtti. Ayrıca, keratokonus ilerledikçe göz numaralarının sürekli değiştiğini ve bu nedenle doğru göz numarasının tespitinde zorluk yaşandığını ifade etti.

Geçmeyen burun tıkanıklığı nasıl açılır? Gripte burun tıkanıklığına ne iyi gelir?Geçmeyen burun tıkanıklığı nasıl açılır? Gripte burun tıkanıklığına ne iyi gelir?

KERATOKONUS TEDAVİSİ

Keratokonusun tamamen düzeltilmesinin günümüzde mümkün olmadığını belirten Dr. Tanrıverdi, tedavinin öncelikli amacının hastalığın ilerlemesini ve görme kaybını önlemek olduğunu söyledi. İkinci amacın ise kaybedilen görmenin geri kazanılması olduğunu ifade etti. Artan tedavi seçenekleri ve deneyimle birlikte hastaların önemli bir kısmında görme seviyesini artırmanın mümkün olabildiğini belirtti.

Bireysel Tedavi Planları

Dr. Tanrıverdi, keratokonus hastalarının tedavisinde farklı yaklaşımlar gerektiğini vurguladı. Her hastanın görme keskinliği seviyesi, korneal şekil bozukluğu ve hastalığın ilerleme hızı birbirinden farklı olduğundan, tedavi planlarının bu faktörlere göre kişiselleştirilmesi gerektiğini belirtti. Tedavi sürecinde öncelikle göz ovalamanın kesinlikle bırakılması gerektiğini hastalara anlatmak önemlidir.

Korneal Çapraz Bağlama Tedavisi

Hastalığın ilerlemesini durdurmak için en etkili yöntemlerden biri korneal çapraz bağlama tedavisidir. Bunun yanı sıra, hastalığın evresine bağlı olarak gözlük, yumuşak kontakt lens, özel keratokonus lensleri, kornea içi halka uygulamaları, korneal topografik rehberli hibrit lazer uygulamaları, göz içi fakik mercek uygulamaları ve kornea nakli gibi güncel tedavi yöntemleri de kullanılabilir. Bazı hastalarda tek bir yöntem yeterli olurken, bazılarında birkaç yöntemin kombinasyonu gerekebilir.

Keratokonus hastalığıyla mücadelede erken teşhis ve uygun tedavi yöntemlerinin seçimi büyük önem taşımaktadır. Göz sağlığınızı korumak için düzenli göz muayenelerinizi ihmal etmeyin ve gözlerinizi ovalamaktan kaçının.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin yangın risk haritası güncellendi! İşte en tehlikeli bölgeler
70 yıl sonra gelen itiraf! Şok edici gerçekleri tek tek anlattı