Çok önemli bir ruh hastalığı: Teşhircilik için önlem alın!

Günümüzde artan çıplaklık ve her şeyin sergilenir hale gelmesini ele alan Uzman Klinik Psikolog Kerime Begüm Özkaya, teşhirciliğin aslında bir ruh hastalığı olduğunu belirtti.

Çok önemli bir ruh hastalığı: Teşhircilik için önlem alın!
Çok önemli bir ruh hastalığı: Teşhircilik için önlem alın!
GİRİŞ 28.05.2024 17:26 GÜNCELLEME 28.05.2024 17:26
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Son zamanlarda artan çıplaklık vakaları hakkında önemli değerlendirmelerde bulunan Uzman Klinik Psikolog Kerime Begüm Özkaya, teşhirciliğin bir sevgi bozukluğu olduğunu belirtti: "Teşhircilik yapan bireylerde depresyon, kaygı, endişe, kendini gösterme ve dikkat çekme çabası gibi olumsuz duygular gözlemliyoruz. Bu durum oldukça yaygın bir sorun olarak karşımıza çıkıyor ve en büyük sebebi psikolojik etkenlerdir" dedi.

Uyku apnesi nedir, belirtileri nelerdir? Uyku apnesi tedavisi nedir?Uyku apnesi nedir, belirtileri nelerdir? Uyku apnesi tedavisi nedir?

Karında kalp atışı hissi neden olur? Karında pıt pıt nabız atması nasıl geçer? Karında kalp atışı hissi neden olur? Karında pıt pıt nabız atması nasıl geçer?

PSİKOLOJİK BİR HASTALIK: TEŞHİRCLİK

Teşhirciliği cinsel organların tanımadık kişilere haz ve doyum amaçlı gösterilmesi olarak tanımlayan Özkaya, "Teşhirciliği, kişinin karşısındakiyle mahrem bir ilişkisi olmadan gerçekleştirdiği için psikolojik bir sorun, cinsel sapma ve cinsel sapkınlık olarak değerlendiriyoruz. Genellikle 18 yaşından sonra başlayan bu durum, erkeklerde daha yaygın olarak bilinse de, son yıllarda sosyal medyada kadınların erkekleri geçtiğini gözlemliyoruz. Teşhircilik yapan kişilerde depresyon, kaygı, endişe ve dikkat çekme çabası gibi olumsuz duygular bulunmaktadır. Bu sorunun temelinde psikolojik sebepler yatmaktadır. Teşhirciliğin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, bireyin yetiştirilme şekli ve kişilik özellikleri büyük rol oynamaktadır" şeklinde konuştu.

Bu belirtiler varsa dikkat! Soğuk algınlık ile karıştırılıyor!Bu belirtiler varsa dikkat! Soğuk algınlık ile karıştırılıyor!

BU SEBEPLERE AMAN DİKKAT!

Teşhirciliğin nedenlerine değinen Özkaya, "Bu kişilerin en önemli motivasyonlarından biri güç gösterisi yapma isteğidir. Güç ve kontrol duygusunu karşı tarafa gösterme arzusu veya geçmişte yaşanan taciz ve tecavüz gibi travmatik olaylar, teşhirciliğin altında yatan sebepler olabilir. Ayrıca, genetik faktörler, anne ve babadan görülen davranışlar, beğenilme arzusu ve annenin hamilelik döneminde yaşadığı travmalar da etkili olabilir. Bazı ailelerin çocuk yetiştirme tarzı da bu duruma katkıda bulunabilir; 'Sen erkeksin, bunu yapabilirsin' gibi söylemler çocukta teşhircilik eğilimi yaratabilir. Sosyal medyada da bu tür davranışların artışı gözlemlenmektedir ve bu durum kesinlikle onaylanmamaktadır. Tüm bunlar, teşhirciliğin psikolojik bir vaka olarak ele alınması gerektiğini göstermektedir" ifadelerini kullandı.

TEŞHİRCİLİĞİ ÖNLEMEK İÇİN!

Özkaya, teşhirciliğin cinsel sapkınlık kategorisine giren bir ruh hastalığı olduğunu belirterek, "Bu kişiler kendilerini sergileyerek cinsel sapma davranışları sergilerler. Bu hastalığın tedavisi mümkündür. Düzenli ilaç tedavisi ve psikoterapi ile başarılı sonuçlar alınabilir. Eğer kişide ciddi kişilik bozukluğu varsa, bu durumun kaynağına inerek tedavi edilmesi önemlidir ve tedavi oranı oldukça yüksektir" dedi.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 1
  • serin 3 hafta önce Şikayet Et
    Allah razı olsun. sonunda bunun ilericilik değil hastalık olduğunu söylediniz.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Diyanet'ten 'Hac kurası' tepkisi: Bu bizim kırmızı çizgimizdir!
Azerbaycan'ın 'savaş' tepkisinden saatler sonra Erdoğan-Paşinyan arasında kritik görüşme