Adet döneminde sivilceleriniz çoğalıyorsa dikkat! Kadınlarda erkeklik hormonu fazla olabilir!

Birçok kadın, regl döneminde akne miktarının arttığından şikayetçi. Peki, bu dönemde akne neden daha fazla görülür? Adet döneminde kadınlarda erkeklik hormonunun salgılanması normal mi?

Adet döneminde sivilceleriniz çoğalıyorsa dikkat! Kadınlarda erkeklik hormonu fazla olabilir!
Adet döneminde sivilceleriniz çoğalıyorsa dikkat! Kadınlarda erkeklik hormonu fazla olabilir!
GİRİŞ 29.05.2024 15:22 GÜNCELLEME 29.05.2024 15:25

Bir erkeklik hormonu olan androjen hormonunun fazla salgılanması nedeniyle kadınlarda ve erkeklerde sivilce oluşumunda artış gözlemlenebiliyor. Bu sivilceler genellikle yüz, alın, çene, boyun ve göğüs bölgesinde ortaya çıkıyor.

Sarı kantaron ve sarı kantaron yağı faydaları! Kantaron yağı nasıl kullanılır?Sarı kantaron ve sarı kantaron yağı faydaları! Kantaron yağı nasıl kullanılır?

ANDROJEN HORMONU FAZLALIĞI BELİRTİLERİ

Androjen, ciltteki pilosebase bezlerin yağ üretimini artırarak aşırı yağlanmaya yol açabilir. Bu durum, cildin yağlı ve parlak görünmesine neden olur. Ayrıca, androjen hormonu ses tellerinin kalınlaşmasına da neden olabilir. Bu kalınlaşma kalıcıdır ve sesin tonunda değişikliklere yol açabilir.

KADINLARDA ANDROJEN HORMONU

Erkek üreme hücresi üretiminde önemli bir rol oynayan androjenler, erkeklerde günlük olarak genellikle 4 ile 8 mg arasında salgılanırken, kadınlarda bu miktar daha düşüktür. Kadınlarda androjen hormonu, vajinanın gelişiminde önemli bir rol oynar ve cinsel gelişimi destekler.

Alt karın nasıl düzleştirilir, neden erimez? Alt karın ne kadar sürede erir?Alt karın nasıl düzleştirilir, neden erimez? Alt karın ne kadar sürede erir?

Yanıktan sonra su toplaması nasıl, kaç günde geçer? Yanık su toplaması patlarsa...Yanıktan sonra su toplaması nasıl, kaç günde geçer? Yanık su toplaması patlarsa...

KADINLARDA ANDROJEN HORMONU FAZLALIĞI BELİRTİLERİ

Yüksek androjen seviyeleri, yumurtalıkların yumurta salmasını engelleyerek düzensiz adet döngülerine yol açabilir. Düzensiz yumurtlama, yumurtalıklarda küçük, sıvı dolu keselerin oluşmasına neden olabilir. Ayrıca, yüksek androjen seviyeleri kadınlarda sivilce ve aşırı tüylenme gibi belirtilere de neden olabilir.

Bu bilgiler, regl döneminde akne artışının nedenlerini ve androjen hormonunun cilt üzerindeki etkilerini anlamak açısından önemlidir. Hormonal dengelerin cilt sağlığı üzerindeki etkilerini bilmek, uygun çözümler bulmada yardımcı olabilir.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İsrail'den savaş planlarına onay!
Azerbaycan'ın 'savaş' tepkisinden saatler sonra Erdoğan-Paşinyan arasında kritik görüşme