Yaz aylarında beslenme nasıl olmalı? Yaz mevsiminde neler yenmeli?

Her mevsimin kendine has meyve ve sebzeleri değişkenlik gösterirken bizlerin de yeme alışkanlıklarında bir takım değişiklikler yapması gerekiyor. Su ihtiyacımızın arttığı yaz aylarında beslenme nasıl olmalıdır?

Yaz aylarında beslenme nasıl olmalı? Yaz mevsiminde neler yenmeli?
Yaz aylarında beslenme nasıl olmalı? Yaz mevsiminde neler yenmeli?
GİRİŞ 11.06.2024 09:48 GÜNCELLEME 11.06.2024 09:48
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Yaz aylarında artan sıcaklık ve nem, vücudumuzun ısısını yükseltirken metabolizmamız da bu duruma adapte olmaya çalışır. Sıcak havalarda terleme ile birlikte vücudumuzdan su ve mineral kaybı olur. Sağlıksız ve dengesiz beslenme, baş dönmesi, bayılma hissi ve bulantı gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bu nedenle yaz aylarında yeterli sıvı alımı ve dengeli beslenme çok önemlidir. Peki, sıcak havalarda hangi yiyeceklerden kaçınmalıyız? İşte yaz aylarında uzak durmanız gereken bazı besinler!

Yapay tatlandırıcı ‘Ksilitol’ nedir? Yapay tatlandırıcıların zararları!Yapay tatlandırıcı ‘Ksilitol’ nedir? Yapay tatlandırıcıların zararları!

Karton bardaktaki görünmeyen tehlike: Karton bardakların zararları...Karton bardaktaki görünmeyen tehlike: Karton bardakların zararları...

AŞIRI YAĞLI YİYECEKLER

Yağlı yiyecekler genel olarak tercih edilmemesi gereken besinlerdir, ancak yaz aylarında bu durum daha da önem kazanır. Sıcak havalarda vücudumuz zaten ekstra çaba sarf ederken, yağlı yiyecekler sindirim sistemini zorlar ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Yaz aylarında yağlı yiyecekler yorgunluk, baş ağrısı ve yüksek tansiyon gibi problemlere neden olabilir.

AŞIRI TUZLU VEYA ŞEKERLİ YİYECEKLER

Yaz aylarında vücudumuz daha fazla su kaybettiğinden dolayı sıvıya olan ihtiyacı artar. Aşırı tuzlu ve şekerli yiyecekler ise bu ihtiyacı daha da artırır. Ayrıca bu tür besinler, kan şekerinde ani yükselmelere neden olabilir. Bu yüzden yaz aylarında aşırı tuzlu veya şekerli yiyeceklerden kaçınmak önemlidir.

HAMUR İŞİ YİYECEKLER

Sıcak havalarda sindirim sistemini zorlayan yiyeceklerden uzak durmak gereklidir. Hamur işi yiyecekler, sindirimi zorlaştırarak kilo alımına ve sindirim problemlerine yol açabilir. Bu nedenle yaz aylarında hamur işi yiyeceklerden kaçınmak önemlidir.

BAHARATLI YİYECEKLER

Baharatlı yiyecekler seviliyor olabilir, ancak sıcak havalarda bu tür besinlerden kaçınmak faydalı olacaktır. Aşırı baharatlı yiyecekler bağırsak hareketlerini artırır ve vücuttaki su kaybını hızlandırır. Bu nedenle sıcak havalarda baharatlı yiyecekler yerine su içeriği yüksek besinler tercih edilmelidir.

ÇABUK BOZULAN YİYECEKLER

Tavuk, kırmızı et ve yumurta gibi yiyecekler, yüksek sıcaklıklarda çabuk bozulur. Bu tür yiyecekler yaz aylarında tüketilirken saklama ve hijyen koşullarına dikkat edilmelidir. Bunun yerine Omega-3 bakımından zengin balık tüketimi tercih edilebilir.

KAFEİN İÇEREN VEYA GAZLI İÇECEKLER

Sıcak havalarda vücudumuzdaki sıvı seviyesi azalır. Bu açığı kapatmanın en iyi yolu su tüketmektir. Ancak serinlemek için genellikle kafeinli ve gazlı içecekler tercih ederiz. Bu tür içecekler su yerine geçmez; aksine su tüketimini azaltır. Bu nedenle yaz aylarında kafeinli ve gazlı içecekler yerine bol bol su, soda gibi sağlıklı içecekler tüketmek gereklidir.

Yaz aylarında bu besinlerden uzak durarak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, su kaybını önlemek ve vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılamak konforlu bir yaşam için oldukça önemli.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 2
  • Enes 1 hafta önce Şikayet Et
    ne yiyecez hepsini sıralamışsınız açlıktan ölelim en iyisi
    Cevapla
  • Cancağazım 1 hafta önce Şikayet Et
    Deden nenen ne yediyse onu ye.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Dev projede sona gelindi! Tabelası bile asılmıştı! Erdoğan müdahale etti, ismi değişti!
MYK toplanıyor! AK Parti'de yol haritası belirlenecek