Gelecekteki büyük tehlike: Sezeryan

Geleceğin toplumu, doğum oranındaki düşüş, sezaryenli doğumlardan dolayı tehdit altında bulunuyor. İşte geleceğin büyük tehlikeleri:

Gelecekteki büyük tehlike: Sezeryan
Gelecekteki büyük tehlike: Sezeryan
GİRİŞ 09.09.2008 14:45 GÜNCELLEME 09.09.2008 14:45
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından yayınlanan Çerçeve Dergisi'nde yer alan bir çalışmaya göre, geleceğin toplumu, doğum oranındaki düşüş, sezaryenli doğumlar, boşanmalar, geçim sıkıntıları ve evlenme yaşının artmasından kaynaklanan nedenlerden dolayı tehdit altında bulunuyor.  
    
MÜSİAD Araştırmalar ve Yayın Komisyonu tarafından hazırlanan Çerçeve Dergisi'nde, sanayi sonrası toplumun ekonomik ve teknolojik trendlerinin demografik gelişmeyi nasıl etkilediğine yönelik bir çalışmaya yer verildi. Çalışmada, sezaryenli doğum gelecek için büyük tehdit olarak değerlendirildi.

Günümüz Türkiye'sinde sezaryenli doğumun normal, normal doğumun anormal hâle geldiği belirtilen raporda, "Sadece hayatî, istisnaî durumlarda tıbbî zorunluluktan başvurulabilecek bir yöntem olan sezaryenle doğum, bugün gerek doktor, gerekse de hamilelerin gafletiyle neredeyse normal doğum oranını geçti. Oysa adı üstünde insanın hayat boyu sağlığı, normal doğumdan geçiyor." denildi.

Tıbbî bulgulara göre sadece normal doğum esnasında salgılanan "sevgi hormonu" oksitsin'in anne ve bebek arasında başka türlü kurulamayacak bir bağın kurulmasını sağladığı belirtilen raporda, çocuğun normal doğum esnasında salgılanan bu hormon eşliğinde dünyaya gelişi, onu hayatın zorluklarına karşı dirençli kıldığı kaydedildi.

Raporda, ABD'de yapılan bir araştırma, sezaryenle doğan çocukların ilk 28 gün içinde ölme riskinin, normal doğumla dünyaya gelen bebeklerden 3 kat fazla olduğunu gösterdiği vurgulandı.

Devlet İstatistik Enstitüsü'nün son verilerine göre, bugün aile başına düşen ortalama çocuk sayısı 2,1 olduğu belirtilen raporda, "Türkiye'de nüfus artışı tehlike sınırında bulunuyor. Ancak asgari 3 çocukla nüfus artışı, normal hızını koruyabiliyor. Karı-koca ile biri kız, biri erkek 2 çocuktan oluşan çekirdek aile imajı, reklâmlarda sürekli yansıtıldığı gibi, ideal olarak insanlara empoze ediliyor. Hatta bugün bazı eşyalar ve evler bile bu 2 çocuklu çekirdek aile standardına göre yapılıyor. Oysa ne yazık ki ileride bu çekirdek ailenin çocuklarının amca, dayı, teyze veya haladan ikisi olmayacak." görüşüne yer veriliyor.

Eskiye nispetle artışa rağmen boşanma oranları, dünya ortalamalarına göre Türkiye'de henüz makul, iyimser bir seviyede olduğu ifade edilen raporda, Türkiye'de tüm toplumsal-kültürel çözülmeye rağmen, aile kurumu önemini ve varlığını korumaya devam ettiğine dikkat çekiliyor.  

(CİHAN)

YORUMLAR 10
 • sedat köse 14 yıl önce Şikayet Et
  özeldeki doktorlar yalancı. eşimin doğumuna 21 gün var yani üç hafta devamlı gittiğimiz doktora gidiyoruz o zamana kadar herşey normal diyen doktor haftaya sezeryen yapmak için başlıyor bahanelere , kordonbağı kısa olabilir, dölyolu kaslı zor olabilir, birde eşimi korkutma zor olur korkarsın gibi caydırmaya çalışma her yerde bu böyle biz bu yalanları duyacağımızı bildiğimiz için vazgeçtik haftaki rendavumuza gitmedik, devlet hastanesine gidip inşallah normal olarak gerçekleştireceğiz...
  Cevapla
 • Mustafa ÇİMEN 14 yıl önce Şikayet Et
  Dr.lar!. Doktorlar ısrarla sezaryen diyorlar.Bu konuda sizlere tavsiyem Üniversite hastahaneleri olacak.Eşim hacettepede doğum yaptı..Sezaryenin adı bile anılmadı..Çok dua ettim normal olsun diye Rabbim kabul etti.. Annenin sağlığı açısından çok sakıncalı.Başka bir ameliyattan farkı yok..En ufak bir üşütmede vs.dayanılmaz ağrılar veriyor kadına.İkinci çocuk tehlikede,3.çocuk imkansız... Üniversite hastaheneleri: az hasta;kaliteli hizmet..
  Cevapla
 • ozlem 14 yıl önce Şikayet Et
  iyiki yazdınız.... bu konuya değindiğiniz için teşekkür ediyorum. Gerçekten günümüzde çok yanlış bir şekilde sezaryen teşvik ediliyor. Ben normal doğum istediğim için doğum sırasında doktorum tarafından azarlanmıştım. Ama hiç pişman olmadım. Kesinlikle, hayati bir tehlike yoksa NORMAL DOĞUM yapılmalı diyorum.
  Cevapla
 • Yahya 14 yıl önce Şikayet Et
  Bereket. Çocuk bolluk demektir, bereket demektir, neşe demektir, mutluluk, umut demektir. Hayatın dünyaya dair gayesi demektir. Rabbim nasip ederse 4-5 tane düşünüyorum. İlkinin doğmasına kısmetse 2 ay kaldı. Rabbim herkese bunu nasip etsin..
  Cevapla
 • Rifat Yılmaz 14 yıl önce Şikayet Et
  "Sezeryan" değil "sezaryen". Başlıkta hata var. Metin içinde doğru yazılmış. Mümkünse tamamı doğru olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Volkswagen Jetta yıllar sonra yeniden Türkiye'ye geliyor! İşte yeni hali
Türkiye'den kritik hamle: Kızılelma buraya konuşlanacak!