Dünyada kendiliğinden oluşan tek koy: Sinop Hamsilos Koyu

Sinop'un en güzel gezi adreslerinden biri olan Hamsilos bu yıl da ziyaretçilerini bekliyor. Ülkemizin en kuzeyinde yer alan Hamsilos gizli kalmış ve keşfedilmeyi bekleyen bir koy cenneti. dünyadaki kendiliğinden oluşan tek koy olma özelliğini taşıyan Hamsilos'u gelin beraber keşfedelim.

Dünyada kendiliğinden oluşan tek koy: Sinop Hamsilos Koyu
Dünyada kendiliğinden oluşan tek koy: Sinop Hamsilos Koyu
GİRİŞ 25.07.2020 10:26 GÜNCELLEME 25.07.2020 10:26 KAYNAK İHA, HABER7

Türkiye'nin en kuzeyinde 'saklı bir koy' olan Hamsilos, tarihteki önemini günümüzde de koruyor. Hamsilos Koyu ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor.

Fotoğraf: İHA

DÜNYA ÜZERİNDE KENDİLİĞİNDEN OLUŞAN TEK KOY

Hamsilos Koyu, bir diğer deyimle Hamsilos Tabiat Parkı Türkiye’nin en kuzey noktasında yer alıyor. Buzul aşındırması sonucu oluşmuş ve dünyada kendiliğinden oluşan tek koy özelliğini taşıyor. Koyun deniz ile birleştiği kısım oldukça geniş, iç kısımlara ilerledikçe daralıyor ve ormanlaşıyor. Fil kafasını andıran bir görüntüsü olan bu koy geçmişte korsan gemilerinin gizlendiği ve günümüzde ise balıkçıların fırtınalı havalarda korundukları yer olarak kullanılmaya devam ediliyor.

Fotoğraf: İHA
Hamsilos’un önemine dair açıklamalarda bulunan Sinop Kültür ve Turizm Müdür Hikmet Tosun, "Hamsilos Koyu Türkiye’nin tek fiyordu olarak tarihe geçmiş bir yerdir. Korsanların gizlendiği, açıkta gemilerin geçtiği ve kıyıyı görmediği saklı bir koy. Deniz, karaya sokulmuş, akarsu yoluyla oluşmuş bir koy değil. Bu bölgenin ağaçlarının ambiyansı bile çok farklı. Ağaçlar rüzgarların ters yönüne doğru eğilmiş vaziyette.

Fotoğraf: İHA

Çok önemli bir aktivite merkezi ve önemli bir doğa turizm merkezi. Dolayısıyla birçok insan bu bölgeyi seviyor. Bizim çocukluğumuzda köfteleri yediğimiz, denize gittiğimiz, annelerimizin el işi yaptığı Sinop’un bir nefes alanı. İki yer vardı, birisi Hamsilos, diğeri bahçeler dediğimiz yer. Biz buralarda büyüdük. Sinop’un aidiyeti olduğu yerler. Tabii, son yıllarda Sinop bize bırakılamayacak kadar güzel bir yer oldu.

Fotoğraf: İHA

Dışarıdan gelen birçok insan da buraları keşfetti. Özellikle komşu illerden; Kastamonu, Samsun gibi bölgelere ait plakalı çok sayıda aracın gelip kamp yaptığı, dinlendiği, denize girdiği alanlar. Turların olmazsa olmaz dediği, mutlaka görmek istediği bir alan. Sinop turizmine de önemli bir katkı payı var. Burada karavan turizmi de mevcut kampçılar, çadır kurmak isteyenler Akliman mesire alanlarında kuruyorlar. Özellikle doğacılar, çadırla seyahat edenler hep o bölgede konaklıyorlar.

Asla yasak söz konusu değil, insanlar istediği gibi gidip kalabilir. Üstelik belki de Türkiye’nin tek ücretsiz bölgesidir. Kısacası Hamsilos bölgesi görülmeye çok değer. Farklı ambiyansı var. Karadeniz'e hiç benzemeyen bir bölge. Bölgenin fotoğrafının kime gösterirseniz gösterin burası Karadeniz değil derler size. Karadeniz Bölgesi'ne aykırı bir yer diyebiliriz" dedi.

HAMSİLOS KOYU NEREDE?

Sinop'a 11 kilometre uzaklıkta bulunuyor güzide gezi adresi. Türkiye'nin de en kuzey bölgesi burası. Halk arasında buraya Hamsaroz Koyu deniliyor. Türkiye'nin tek fiyordu olarak biliniyor. Kendiliğinden buzul aşındırmaları sonucu oluşmuş bu güzide adres. Bu yüzden dünyada eşi benzeri yok. Kendiliğinden oluşan tek koy olma özelliğine sahip. 

NASIL GİDİLİR?

Koya ulaşmak için minibüs ya da taksi tercih edebilirsiniz. Şehir merkezinden bölgeye minibüsler ile ulaşım sağlanıyor. Şahsi araç ile gideceğiniz taktirde navigasyon yardımı ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

HAMSİLOS KOYU KAMP

Koyda kamp yapmak için ücretsiz alan bulunuyor. İstediğiniz gibi çadırınızı kurabileceğiniz muazzam manzaralı yerler var. Buraya geldiğinizde doğanın ve harika tabiatın tadını çıkartabilirsiniz. 

 

 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL