35. İstanbul Film Festivali programı belli oldu

İKSV tarafından bu yıl 7-17 Nisan tarihlerinde 35.si düzenlenen İstanbul Film Festivali programı açıklandı

35. İstanbul Film Festivali programı belli oldu
35. İstanbul Film Festivali programı belli oldu
GİRİŞ 17.03.2016 11:00 GÜNCELLEME 17.03.2016 11:00

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 35. kez düzenlenen İstanbul Film Festivali programı belli oldu. Bu yıl 7-17 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek festivalde 10 kısa, 24 deneysel 187 uzun metrajlı film yer alıyor. Festival, 25 bölümde 62 ülkeden 223 yönetmenin filmlerini sinemaseverlerle buluşturacak.

Festival yarışmaları

Kısa film yapımını özendirmek, bu alanda gelişimi desteklemek ve nitelikli kısa filmleri izleyiciye buluşturmak amacıyla Ulusal Kısa Film Yarışması, bu yıl ilk kez düzenleniyor. Yönetmen Can Evrenol, oyuncu Hazal Kaya ve DokuFest Direktörü Nita Deda'dan oluşan jüri tarafından seçilecek "En İyi Kısa Film"e 5 bin liralık ödül, yarışmanın sponsoru Anadolu Efes tarafından verilecek.

Ulusal Kısa Film Yarışmasında yer alan filmler:

Merkür / Melis Balcı, Ege Okal
Asfalt / Süleyman Demirel
Salı / Ziya Demirel
Balık Havuzu / Ezgi Kaplan
Karadeniz / Ulaş Karaoğlu
Tik Tak / Zeynep Koçak
Timur Hakkında / Özgü Özbudak
Cemil Şov / Barış Sarhan
Orman / Onur Saylak, Doğu Akal
Jamais Vu / Levent Türkan

Ulusal Yarışma’da Altın Lale Ödülü için, yapımı 2015-2016 sezonunda tamamlanan 11 film yarışacak. Bu yıl yarışmadaki 4 filmin dünya, 3 filmin ise Türkiye prömiyeri yapılacak. Ulusal Yarışma jüri başkanlığını, Türkiye sinemasının en önemli kadın oyuncularından Müjde Ar üstleniyor. Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisi’nin diğer üyeleri oyuncu Tansu Biçer ve Niki Karimi, yönetmen Ben Hopkins, gazeteci yazar Murat Uyurkulak ve dağıtımcı Torsten Frehse.

Jürinin seçeceği En İyi Film’e 150.000 TL, En İyi Yönetmen’e ise 50.000 TL ödül verilecek. Festivalde En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu seçilecek isimler 10.000’er TL alacak.

Altın Lale Ulusal Yarışma Bölümünde yer alan filmler;

Tarla / Cemil Ağacıkoğlu
Benim Kendi Hayatım / Adnan Akdağ
Rüzgârın Hatıraları / Özcan Alper
Siyah Karga / Tayfur Aydın
Kalandar Soğuğu / Mustafa Kara
Rauf / Barış Kaya, Soner Caner
Mavi Bisiklet / Ümit Köreken
Toz Bezi / Ahu Öztürk
Ana Yurdu / Senem Tüzen
Rüzgarda Salınan Nilüfer / Seren Yüce
Kasap Havası / Çiğdem Sezgin

Ayrıca, Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) jürisi de yarışmadaki bir filme ödül verecek.

Avrupa Konseyi işbirliğiyle 10 yıldır dünyada sadece İstanbul Festivali'nde yapılan, "FACE Avrupa Konseyi Sinemada İnsan Hakları Yarışması", bu yıl "Eurimages" fonunun da desteğiyle, yarışmada bulunan 10 film arasından kazanana 10 bin avro para ödülü verecek.

Festival kapsamında ayrıca "Altın Lale", "Seyfi Teoman En İyi İlk Film", "Audentia", "Cineuropa" ödülleri de sahiplerini bulacak.

Biletler 26 Mart'ta satışa çıkıyor

İstanbul Film Festivali'nin bu yılki gösterimleri Atlas, Akbank Sanat, İtalyan Kültür Merkezi, Ortaköy Feriye Sineması, Kadıköy Rexx Sineması gibi toplam 10 salonda yapılacak.

Konuk sinemacıların katılacağı söyleşiler, sinema dersleri ve konserler gibi etkinliklerin de olacağı festivalin biletleri, 26 Mart Cumartesi günü satışa çıkacak.

ETİKETLER
35. İstanbul
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Dakika dakika 15 Temmuz! Kanlı gecenin milletin zaferine dönüştüğü o an
Günün gazete manşetleri