AK Parti yüzde 44'e ulaştı

1 Kasım seçimlerine sayılı günler kala anket şirketleri sahada yaptıkları çalışmalarını açıklıyor.

AK Parti yüzde 44'e ulaştı
AK Parti yüzde 44'e ulaştı
GİRİŞ 17.10.2015 06:23 GÜNCELLEME 17.10.2015 06:29
Bu Habere 72 Yorum Yapılmış

PollMark Araştırma Şirketi'nin tarafından 3-7 Ekim tarihleri arasında 26 ilde 5 bin 184 kişi ile yapılan ankette AK Parti'nin oy oranı yüzde 43.9 yükseldi. CHP'nin oy oranı yüzde 25.4, MHP'nin yüzde 14.8, HDP'nin yüzde 12.3 olarak belirlenirken diğerleri yüzüde 3.6 çıktı. Başbakan Davutoğlu'na sunulan anket, AK Parti'nin son MYK toplantısında değerlendirildi.

MHP'NİN OYLARI AK PARTİ'YE KAYDI

5 bine yakın kişinin katıldığı ankette göre MHP'den AK Parti'ye oy kaymasının olduğu gözleniyor. Ankete katılan AK Partili deneklerin yüzde 93.5'i tekrar AK Parti'ye oy vereceğini belirtiyor. MHP'li adayların yüzde 12.4'ü ise oyunu MHP yerine AK Parti'den yana kullanacağı söylüyor. Yine 7 Haziran'da diğer partilere oy veren ve ankete katılan yüzde 11.3'lük bir kesim de oyunu AK Parti'ye vereceğini dile getiriyor. AK Parti'ye CHP'den yüzde 3.1, HHP'den yüzde 4.1'lik bir grubun kaydığı da gözüküyor.

SİYASİ İSTİKRAR İÇİN

Seçmen istikrarın sürmesi ve 7 Haziran'dan sonra yaşanan sıkıntıları yaşamamak için AK Parti'ye yöneliyor. Ankete katılanların yüzde 52'si, 'siyasi ve ekonomik istikrar için tek parti iktidarının şart olduğunu belirtti. Yüzde 38.8'i ise desteklemediğini ifade etti. Ankete katılan kadın adayların yüzde 45.4'ü AK Parti'ye, yüzde 29.1'i CHP'ye, yüzde 13.7'i MHP'ye, yüzde 9.1'i de HDP'den yana oy kullanacağını söyledi. Erkek adayların ise yüzde 42.4'ü AK Parti'ye, yüzde 21.7'si CHP'ye, yüzde 15.9'u MHP'ye, yüzde 15.5'i de HDP'ye oy vereceğini ifade etti.

MUHALEFETİN TUTUMU BAŞARIYI ETKİLEDİ

7 Haziran seçimlerinden bugüne kadar partilerin performansaları sorulduğunda, yüzde 38.6'ı AK Parti'yi başarılı bulurken, MHP'nın her seçeneğe kapıları kapatan tutumu, CHP'nin koalisyona yaklaşmaması, HDP'nin PKK terör örgütü ile arasına mesafe koymaması, anketlere yansıdı. Ankete katılanların yüzde 64.5'i CHP'yi, yüzde 75.7'i MHP'yi, yüzde 70'i HDP'yi başarısız buldu. MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin takındığı tutumu başarısız bulanların oranı yüzde 76.8 iken, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu başarısız bulanların oranı yüzde 6.4, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı başarısız bulanların oranı da yüzde 69.3.

İKİYÜZLÜ SENARYO KIRDA TUTMADI

Barış sloganları atarak batıda oy toplayan Demirtaş yönünü doğuya dönmüştü. Demirtaş'ın ikiyüzlü tutumunun etkili olmadığı anketlerde de görüldü. Ankette, kırdan HDP'ye yüzde 6.5 oranında oy çıktığı gözlendi. Kırda yaşayanların yüzde 50.4'ü, kentte yaşayanların yüzde 42.6'sı seçimlerde AK Parti'ye oy vereceklerini bildirdi. Kırda yaşayanların yüzde 25,1'i CHP'ye, yüzde 15,8'i MHP'ye, oy vereceklerini belirtirken, kentte yaşayanların yüzde 25,4'i CHP'ye, yüzde 14,6'sı MHP'ye, yüzde 13,4'ü HDP'ye, yüzde 3,9'u diğer partilere oy vereceğini söyledi.

EN ÖNEMLİ SORUN TERÖR

Ankette Türkiye'nin en önemli sorunu olarak terör yüzde 44.3'le ilk sırayı aldı. Çözüm süreci ise yüzde 0.9'luk oranda gösterildi.”Size göre 1 Kasım seçiminde 1., 2., 3. ve 4. parti hangisi olacak?” sorusuna seçmenin yüzde 88.3'ü AK Parti cevabını verdi. Yüzde 74.6'ü CHP'nin 2. parti olacağını, yüzde 65.0'i MHP'nin 3. parti olacağını, yüzde 66.9'u da HDP'nin 4. parti olacağını belirtti. Ankette en dikkat çeken noktalardan biri ise terör örgütüne yönelik başlatılan operasyonlar oldu. Araştırmaya katılanların büyük çoğunluğu operasyonları destekledi.

YAZDIR
YORUMLAR 72
 • Avrupali 4 yıl önce Şikayet Et
  Bir bucuk puan avrupayi unutmayin.hep anketciler unutuyor.yahu bizde ak partiliyiz.
  Cevapla
 • kurtbey 4 yıl önce Şikayet Et
  mhp liyim oyum ak partiye
  Cevapla
 • Mehmet sydin Mercan 4 yıl önce Şikayet Et
  oyum akp ye çünkü alternatif bir parti yok.kpss de sözlü sinavi kaldirsinlar ricam
  Cevapla
 • Agah 4 yıl önce Şikayet Et
  Eski akp li yeni oyum mhp özellikle böyle haber yaptığınız icin
  Cevapla
 • milletin ferdi 4 yıl önce Şikayet Et
  Agah efendi, Bahçeli’nin PKK/HDP’ye hükümet yolunu açması mı çok hoşunuza gitti herşeye hayır demesi mi çok hoşunuza gitti? Son seçimden sonra başka bir şey yapmadı da… (Sanki Bahçeli daha önce hayırlı bir şey yapmıştı da onu ima ediyorum sanılmasın ha… Bahçeli ve geçmiş deyince batan ekonomi, kriz, anormal faizler, batan bankalar, Apo’nun affedilip ada tahsis edilmesi akla geliyor.)
  Cevapla
 • Hün 4 yıl önce Şikayet Et
  MHP de bir şey olsa babadan MHP li olan ben koşarak giderdim. Ama Bahçeli ye ben dükkanımı teslim etmem. Nerde kalmış devleti teslim etmek!!!
  Cevapla
 • meteor 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu zamana kadar oylarımı hep Has Partiye vermiştim. Bu seçimlerde Allahın izniyle oyumu Ak Partiye veriyorum. Tekbiiiiir...
  Cevapla
 • Yorum 4 yıl önce Şikayet Et
  Ak Partiye gönül veren başka partiye oy vermez!
  Cevapla
 • r.y. 4 yıl önce Şikayet Et
  Allah bilir ... Allah bilir hiç AKPARTİ li olmamışsındır ya..!!!
  Cevapla
 • Yalnızlığım 4 yıl önce Şikayet Et
  Yeme bizi! Sen milliyetçi ayağından giden mhplisin..
  Cevapla
 • savcı 4 yıl önce Şikayet Et
  iç ve dış düşmanlar devletimizi bölmek için saldırıyor.devletimize sahip çıkalım devletimizin bütünlüğü için birlik olalım böldürmeyelim oyumuz AKP ye
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'yi kavuran görüntüler! İHA'lar o anları kaydetti
Biz kadına karşı şiddeti önlesin diye imza attık, LGBT lobisi kalkan yaptı