Donald Tramp Kimdir? Biyografisi-Hayatı

ABD ‘nin başkan adaylarından Donald Trump kimdir? Donald Trump ‘ın hayatı ve biyografisi. Donald Trump kaç yaşında? Donald Trump ‘ın söylemleri neler?

Donald Tramp Kimdir? Biyografisi-Hayatı
Donald Tramp Kimdir? Biyografisi-Hayatı
GİRİŞ 14.06.2016 08:30 GÜNCELLEME 15.06.2016 08:50

2016 Kasım ayında yapılacak olan 58. Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinde Cumhuriyet Partisi ‘nin en önemli başkan adaylarından biri başkan Donald Trump kimdir?

2016 Başkanlık Adayı

ABD ‘li iş adamı ve girişimci Donald Trump uzun süredir siyasi arenada boy gösteren bir isim. 2016 yılına kadar resmi bir adaylığı söz konusu olmasa da siyasi görüşlerini her alanda dile getirmekten çekinmeyen isim demeçleri ile sık sık gündeme geliyordu. 2002 yılında ABD başkanlık seçimlerinde aday olmayacağını açıklayan Donald Trump, adaylık için 2016 yılını işaret etmişti.

Oldukça yüksek gelirli bir iş adamı olması sebebi ile Cumhuriyetçi Parti adaylığı için çalıştığı dönemde seçim kampanyaları için haftada harcadığı 2 milyon dolar gibi bir rakam ile sık sık gündeme geldi. Siyasi propaganda için sloganı ‘ Amerika ‘yı Tekrar Harika Yapalım ‘ dır. Seçim çalışmalarında vaatleri arasında Müslümanlık ve göçmen krizi konularındaki beyanatları ile öne çıkmıştır.

Gençlik Yılları, İş ve Özel Hayatı

14 Haziran 1946 yılında New York ‘ta doğan 69 yaşındaki Trump Alman asıllı Amerikalı iş adamı Frederick Trup ‘ın torunudur. Babası Fred Trump ‘tır ve 5 çocuğundan birisidir. Şimdiye kadar 3 evlilik yapan Trump ‘ın 5 çocuğu vardır.

Babası emlakcılık yapan Trump 1960 ‘lı yıllarda liseyi bıraktı ve askeri akademide işletme bilimleri okudu. Babasının yaptığı inşaatlarda küçük işlerle iş hayatına atıldı. İş dünyasında basamakları hızla tırmanan isim, şirketlerinde çok sayıda gayrimenkul sahibi olması ile şuanda ABD ‘nin emlak kralı olarak tanımlanıyor.

Müslümanlar Hakkında Söylemleri

Şuan dünyanın büyük bir çoğunluğunun eleştirdiği isim inanılmaz tepkiler alıyor. Müslümanlar hakkındaki nefret söylemleri nedeni ile ABD ve tüm dünyada fazlasıyla nefret edilen bir isim haline gelen Trump, gelen tepkiler üzerine birkaç defa geri adım atmak zorunda kalmıştır. Bir konuşmasında, '' Ben Müslümanları seviyorum. Bence onlar harika insanlardır '' açıklamasında bulunmuştur ancak daha sonra Müslümanların geçici olarak ABD 'ye girişinin engellenmesini belirttiği konuşması büyük tepkiler görmüştür. Ardından Amerika 'nın Orlando Eyaleti 'nde gerçekleşen olay nedeni ile bir takım açıklamalarda da bulunmuştur. Beyaz Saray 'dan yapılan açıklamada " Bu Amerikan değerlerine ve ulusal güvenlik çıkarlarına aykırıdır " denilmiştir. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ‘ Trump Amerika ’nın savunduğu değerlere aksi şeyler söylüyor ‘ dedi.

‘ Trump Bölücüdür ‘

Söylemleri ve vaatleri ile tüm dünyadan sayısız tepki alan isim hakkında birçok ünlü sima eleştirel açıklamalarda bulunmuştur. Suudi Prens El Velid bin Talal, Trump için " Amerika 'nın yüz karası " dedi. Kanada Dışişleri Bakanı Stephane Dion ‘Böyle bir görüşü Kanada ’da kabul edemeyiz. ABD ’den duyduğumuz hiçbir görüşe bugüne kadar bu derece uzak düşmüş hissetmedik ‘ dedi.  Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Melissa Fleming, Müslümanlara karşı kullandığı söylemlerden kaygı duyduklarını belirtti. Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi adına açıklama yapan iletişim direktörü İbrahim Hooper ise " Donald Trump Müslüman karşıtı bağnazlığını artırırken insan bir sonraki sözünün ne olacağını merak ediyor " dedi. Eski Cumhuriyetçi Parti başkan adaylarından ise ' Trump bir bölücüdür ' açıklaması gelmişti.

Türkiye ‘de Donald Trump Söylemleri

Türkiye 'den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ Bir defa siyasetçi değil bu kişi. Başarılı bir siyasetçi böyle açıklamalar yapmaz ‘ derken, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez 'de olaylara tepkisini gösterdi. Sanat ve spor camiasından da birçok eleştiri alan Trump açıklamaları ile ülkemizde de tepki gören bir isim.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Aliyev ateş püskürdü: Bu aptal diktatörü durdurmazsanız biz durduracağız
Azerbaycan ordusu işgal bitene kadar durmayacak: Kaçıyorlar!