Özel geri çekti ama mahkeme Demirtaş'ı affetmedi

Genelkurmay eski başkanı Necdet Özel'in Demirtaş hakkında açtığı davada ilginç bir gelişme yaşandı

Özel geri çekti ama mahkeme Demirtaş'ı affetmedi
Özel geri çekti ama mahkeme Demirtaş'ı affetmedi
GİRİŞ 05.09.2016 17:24 GÜNCELLEME 05.09.2016 17:24
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

HDP Eş Genel Başkanı Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında partisinin programında yaptığı konuşmasında "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama" suçunu işlediği gerekçesiyle fezleke düzenlendi.

ÖZEL ŞİKAYETÇİ OLDU

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenip soruşturma izninin verilmesi için Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne gönderilen fezlekede Necdet Özel'in Genelkurmay Başkanlığı görevini yürüttüğü dönemde, avukatı aracılığı ile savcılığa başvurup Demirtaş'ın 6 Ocak 2012 tarihinde partisinin Sultanbeyli İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen programda yaptığı konuşması ndan şikayetçi olduğu belirtildi

"SUÇU İŞLEDİĞİ SABİT"

Selahattin Demirtaş'ın konuşmasında, Genel Kurmay Başkanı olarak görevini yerine getiren Necdet Özel'i kastederek suçlamaya konu sözleri sarf ettiği belirtilen fezlekede Demirtaş'ın "Türkiye Cumhuriyeti askeri organını aşağılama" suçunu işlediğinin sabit olduğu kaydedildi.

"HER NE KADAR ŞİKAYETİNDEN VAZGEÇMİŞ İSE DE..."

Müşteki Necdet Özel'in Demirtaş hakkındaki şikayetinden 15 Ocak 2015 tarihinde vazgeçtiği ifade edilen fezlekede, "Her ne kadar müşteki Özel şüpheli hakkındaki şikayetinden vazgeçmiş ise de, atılı suçun şikayetten vazgeçme ile düşen suçlardan bulunmaması, sarf ettiği sözlerin müşteki Özel'in şahsını hedef almayıp doğrudan Türk Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanlığı'na yönelik sözler olması nedeni ile şüpheli hakkında soruşturma izninin verilmesi arz olunur" denildi.

ATILI SUÇLAMA

Demirtaş hakkında Türk Ceza Kanunu 301. maddesinde belirtilen "Türkiye Cumhuriyeti hükumetini, yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama" suçundan hazırlanan fezleke bu suçtan dolayı soruşturma izni verilmesi amacıyla Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne gönderildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Genel Kurmay Başkanlığı ve Özel'in suç duyurusu üzerine Sultanbeyli Cumhuriyet Başsavcılığı Demirtaş hakkında "hakaret" suçundan yargılanması amacıyla fezleke hazırlamış, hazırlanan fezleke Demirtaş'ın milletvekili olması nedeniyle Adalet Bakanlığına gönderilmişti. Milletvekillerinin dokunulmazlıklarıyla ilgili düzenlemeden sonra fezleke yeniden savcılığa iade edilmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • ibrahim karaoğlan 4 yıl önce Şikayet Et
  iyide paşam bunlar hayvan bile olamazlarbunlara acınmaz
  Cevapla
 • vatandaş 4 yıl önce Şikayet Et
  Nejdet özel neden geri çekmiş davayı bence sorulması gereken budur?
  Cevapla
 • Mahmut 4 yıl önce Şikayet Et
  Dağları taşları alt üst etmeye hiç gerek yok.aha işte karsindalar,meclisteler,takım elbise, gravat takmislar devletin içindeler.öncelik bu azmettiriciler olmalıki mücadele inandırıcı olsun..
  Cevapla
 • Ruhi 4 yıl önce Şikayet Et
  İyi de Necdet Özel neden şikayeti geri alıyor ki. Her gün daha bebeği karnında Eşler feryad ile gömüyor bu evlatlarımızı. En ufak bir af korumaktır PKK yı. Bunlara insanlık dersi vermeye çalışmayın Çünkü bunlar insan değil.
  Cevapla
 • mustafa laz 4 yıl önce Şikayet Et
  yolun sonu görünüyor bu aralar kimse konuşmuyor
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Yerinde inceledi, hayran kaldı! İHA ve SİHA'lar için sıraya girdiler
Türk mühendis: Elon Musk bizi köle gibi kullandı!