AK Parti, referandumu hatiplerle anlatacak

AK Parti "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin anayasa değişikliğini, her ilden belirleyeceğimiz üç hatiple anlatacacağız." dedi.

AK Parti, referandumu hatiplerle anlatacak
AK Parti, referandumu hatiplerle anlatacak
GİRİŞ 10.02.2017 12:17 GÜNCELLEME 10.02.2017 12:22

AK Parti Ar-Ge'den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Nükhet Hotar, "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin anayasa değişikliğini, her ilden belirleyeceğimiz üç hatiple anlatacacağız. Bu kişileri önümüzdeki hafta eğitime alacağız." dedi.

Hotar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, referandum sürecine yönelik, tüm iller için icraat kitapları hazırladıklarını belirterek, bu çalışmanın bitmek üzere olduğunu bildirdi.

AK Parti'nin kurulduğu günden bugüne illerdeki yatırımların en önemlilerini seçerek, kitapçıkta topladıklarını anlatan Hotar, bu çalışmanın içinden de broşürler hazırladıklarını aktardı.

Bu hafta sonu tüm illerde genişletilmiş il danışma toplantıları gerçekleştireceklerini vurgulayan Hotar, AK Parti'nin "Durmak yok yola devam" sloganına uygun bir şekilde çalıştığını ifade etti.

Referandum sürecine yönelik yaptıkları kamuoyu araştırmalarına göre, "Hayır" diyen ya da kararsız kalan vatandaşların, konuyu yanlış bildikleri ya da hiç bilmedikleri için bu eğilim içinde olduklarına işaret eden Hotar, "Bu bizim için güzel hem de sorumluluğumuzu artıran bir nokta. Çünkü biliyoruz ki biz ne kadar çok kişiye doğru bilgilerle ulaşıp anlatabilirsek o kadar çok geri dönüş alabileceğiz. Dolayısıyla araştırmaların bize gösterdiği en önemli hususlardan bir tanesi o. 'Hayır' diyenlerin ya da kararsız kalanların çok önemli bir kısmı konuyu ya bilmiyor ya da yanlış biliyor. Bunu da gidereceğiz inşallah." diye konuştu.

Ar-Ge Başkanlığınca 6 Şubat'ta düzenlenen çalıştayda muhalefetin iddiaları arasında yer alan "Meclisin feshi" ve "18 yaşın toplumda karşılık bulmaması yönündeki algı" konusunun ön plana çıktığını aktaran Hotar, şunları söyledi:

"Bir anne baba 'Çocuğum 18 yaşında milletvekili olabilecek' diyecek. 18 yaşındaki genç de 'Ben milletvekili olabileceğim' diye düşünecek. Dolayısıyla bunun toplumda karşılık bulmadığına hem inanmıyorum hem de böyle bir şey varsa bunun doğru olarak anlatılması gerekir."

HATİP VE HATİBELERE "ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ" EĞİTİMİ

AK Parti teşkilatından tüm illerden üçer kişi talep ettiklerini anlatan Hotar, bu kişilerin anayasa değişikliğini anlatacak "hatip ve hatibeler" olacağını, önümüzdeki hafta hatip ve hatibelere bu anlamda bir eğitim vereceklerini, daha sonra bu kişilerin de illerinde konuşmacıları eğiteceklerini bildirdi.

Vatandaşlardan gelen "Ben başkanlık sistemini destekleyeceğim ama bunun tersini savunan birisini dinledim, vazgeçeceğim neredeyse" şeklinde eleştiriler bulunduğunu aktaran Hotar, bu eleştirilerin altındaki mesajın "Çıkın bunun doğrusunu anlatın" olduğunu vurguladı.

Medyada ve teşkilatlarda konuyu anlatacak kişilerin doğru bilgileri söylem birliği içinde vermelerini hedeflediklerine işaret eden Hotar, doğru bilgilerin yer aldığı çok sayıda döküman hazırladıklarını belirtti.

"ÜLKENİN ÖNÜNE ÇIKMIŞ EN ÖNEMLİ DEMOKRASİ FIRSATI"

Diğer seçimler ve referandum süreçlerinden farklı olarak nelerin yapılacağını da anlatan Hotar, "MHP'li kardeşlerimizle ortak çalışmalar yapmayabiliriz ama en azından birbiriyle doğru orantılı olacaktır. Bu bir farklılık. Sayın Cumhurbaşkanımızın tek başına veya sayın Başbakanımızla, Başbakanımızın tek başına veya bizlerle yapacağı mitingler, çalışmalar, ziyaretler olacaktır. Bunun farklı planlamaları yapılıyor, netleşmedi ama bu bir farklılık olacaktır." dedi.

Yapılacak referandumu "Ülkenin önüne çıkmış en önemli demokrasi fırsatı." diye nitelendiren Hotar, "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin anayasa değişikliği paketine yönelik çalışmalar da her biri tarihte iz bırakacak derecede önemli çalışmalardır." değerlendirmesinde bulundu.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Erdoğan BM'de dünyaya seslendi! Çok önemli aşı mesajı
Volkan Bozkır BM kürsüsünde ilk kez konuştu! Trump'tan da açıklama