Almanya'ya Türkiye şoku!

Almanya, Türkiye politikasına AB ülkelerinden destek bulamadı.

Almanya'ya Türkiye şoku!
Almanya'ya Türkiye şoku!
GİRİŞ 27.08.2017 20:16 GÜNCELLEME 27.08.2017 20:17
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, Türkiye üzerinde baskı oluşturmak için aldıkları ekonomik önlemlere AB ülkelerinden de destek istediklerini, ancak bazı AB ülkelerinin bu konuda Almanya’dan farklı düşündüklerini söyledi.

Berlin’de düzenlenen "Açık Kapı Günü" kapsamında, vatandaşlarla bir araya gelen ve soruları yanıtlayan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye ile ilişkilerde yaşanan sorunları da değerlendirdi.

'BİZİM GİBİ DÜŞÜNMÜYORLAR'

Alman hükümetinin Türkiye’ye yönelik aldığı kararlara AB üyesi ülkelerden de destek istediğini söyleyen Gabriel, "Avrupa'da her ülke bizim gibi düşünmüyor. Bazı ülkeler, 'Bırakın geçmişte olduğu gibi Türkiye ile işbirliğini sürdürelim' diyorlar. Biz bu konuda farklı düşünüyoruz.” dedi.

ÜYELİK MÜZAKERELERİ

Alman Dışişleri Bakanı, muhalefet partileri tarafından dile getirilen, Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerine son verilmesi çağrılarına ise karşı çıktı.

Zaten halihazırda müzakerelerin ilerlemediğini, bu sürece son verilmesinin ise Türkiye’de AB’yi savunan kesimlere yanlış bir mesaj olacağını belirten Gabriel, AB’nin böyle bir adım atmasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı daha da güçlendireceğini iddia etti.

Kendisinin Türk-Alman dostluğunu büyük bir hazine olarak gördüğünü anlatan Gabriel, “Biz Türklere ve Türkiye'ye karşı değiliz. Tam aksine, bu ortak yanlarımızı içeren büyük hazinenin yeniden etkili olabileceği zamanın gelmesini umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

NATO'DAKİ YERİ TARTIŞMA KONUSU DEĞİL

Vatandaşların sorularını yanıtlarken, Türkiye’nin NATO üyeliği konusuna da değinen Gabriel, son dönemde yaşanan siyasi gerginliklere rağmen, Türkiye’nin NATO ittifakındaki yerinin tartışma konusu olmadığına işaret etti.

Gabriel, Türkiye’nin Batı’dan koparak daha fazla Rusya’ya yakınlaşmasını arzu etmediklerini sözlerine ekledi. 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 40
 • adem 5 yıl önce Şikayet Et
  rusya ile beraber olup almanyayı işgal edelim. yarısı bizim yarısı rusların olsun.
  Cevapla
 • Yorgun 5 yıl önce Şikayet Et
  Seçimden sonra tıpış tıpış gelirsiniz
  Cevapla
 • Gurbetci 5 yıl önce Şikayet Et
  Yav gabrie sen iyi tirsimissin kendinizi yirtsanizda eski Türkiye yok artık karşınızda el pençe duracak alisacaksiniz yeni bir dünya kuruluyor. Yavaş yavaş yeni türkiyeye alisacaksiniz
  Cevapla
 • son a dogru 5 yıl önce Şikayet Et
  hasta ve yaşlı adam almanya
  Cevapla
 • Dadas 5 yıl önce Şikayet Et
  Turkiyeye yardım edecegine zarar vererek kendi sonunu hazırladı bu ab de bir akıllı adam yokmuş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Firmalar stok yaptı, ilaç sorunu yeniden gündeme geldi! Gözler fiyat düzenlemesinde
Bakan Yanık'dan çocuk istismarı iddiasına sert tepki: Takipçisi olacağız!