İstanbul'da sayım nasıl yapılıyor?

İstanbul’da usulsüz kayıt ve geçersiz oyların çokluğu nedeniyle yüzbinlerce oy yeniden sayılıyor. Türkiye nefesini tutmuş 74 ilçe seçim kurulundan çıkacak sonuçları bekliyor. Sayım 3 vardiya esasına göre sürüyor. Masaların başında 1 hakim, AK Parti ve CHP’den 1’er üye var. Her partiden 2’şer müşahit de eşlik ediyor. Dışarıda ise polis ve vatandaşlar 24 saat nöbet tutuyor.

İstanbul'da sayım nasıl yapılıyor?
İstanbul'da sayım nasıl yapılıyor?
GİRİŞ 07.04.2019 07:25 GÜNCELLEME 07.04.2019 07:25
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için başlayan itiraz süreci devam ediyor. 74 ilçe seçim kurulu olan İstanbul’un birçok noktasında sayımlar sürüyor. Peki, millet iradesinin tam olarak sandığa yansıması için yapılan çalışmalar nasıl yürütülüyor?

İşte birkaç sayım noktasından notlar

Oyların yeniden sayıldığı noktalarda güvenlik güçleri yoğun önlemler aldı.

* Sayımlarda dikkati çeken ilk şey sıkı güvenlik. Oy sayımlarının yapıldığı okul/salonların etrafı kuşatılmış. Bir toma, bir zırhlı polis aracı, çok sayıda çevik kuvvet polisi ve bekçi adeta etten duvar örmüş.

* Sayımların yapıldığı yerlere önüne her gelen giremiyor. Çalışmaları sadece partilerin önceden bildirdiği isimler takip edebiliyor. Önceden bildirilmeyen isimlerin solanlara girişine izin verilmiyor.

* Oy sayımı hızlı yürüsün diye ilçenin büyüklüğüne göre 2 veya 3 ayrı masada gerçekleştiriliyor. Her masanın başında seçim kurulundan 1 hakim ile AK Parti ve CHP’den 1’er kurul üyesi bulunuyor. Ayrıca her partiden 2’şer müşahit de sayıma eşlik ediyor.

* Hakim aksi bir karar vermezse sayım 24 saat 3 farklı vardiya halinde devam ediyor. Ara verilirse de oyların bulunduğu bölümler mühürleniyor. Odanın içi donatılan kameralarla tüm partilerin görebileceği şekilde izleniyor.

* Sayımlar sandık sırasına göre gidiyor. Masaya getirilen torbaların mühürleri herkesin göreceği şekilde hakim nezaretinde açılıyor.

* Geçersiz oylar bir torba içerisindeyse sadece o torba açılarak sayım tamamlanıyor. Eğer geçersiz oylar torbalara karışık bir şekilde yerleştirildiyse torbalar açılarak tüm oylar sayılıyor.

* Oylar tek tek üyelere gösterilerek hangi partiye ait olduğu ya da geçersiz olduğu tüm heyetin kabulü tutanağa işleniyor. Eğer partilerden itiraz olursa son kararı hakim veriyor.

* İşlem bitiminde yeniden tutanaklar hazırlanıyor ve tüm üyeler tarafından imza altına alınıyor. Bir sandığın sayımı 45 dakika ile 1 saat arasında sürüyor. İşlemlerin ardından oylar yeniden torbalara konularak mühürleniyor.

* Salonlarda sayımı yapanların dışında her iki tarafın milletvekilleri de bulunuyor. Böylece oylar şeffaf bir şekilde sayılıyor. Dışarıda ise hem AK Parti hem de CHP’li seçmenler sandık nöbetini tutuyor.

KADINLAR NÖBETTE!

Vatandaşlar 4 gündür sayım merkezleri önünde bekliyor. Sandık nöbetine çıkanların genellikle kadınlardan oluşması dikkat çekiyor.

Oy sayım merkezlerinde bekleyen partililerin ortak noktası aynı: Demokrasiye ve oylara sahip çıkmak... Dört gündür Bahçelievler İlçe Seçim Kurulu önünde beklediğini anlatan Mesakin Biçici, “Gece-gündüz burada bekliyorum. Her iki parti gönüllüsü de burada. Bir taşkınlık çıkmadı ve çıkmasına da izin vermeden nöbetimizi tutuyoruz” dedi. Necmettin Bayram, sabaha kadar beklediklerini ve sandıklara sahip çıktıklarını kaydederken, nöbetteki bir başka vatandaş, Güleser Gül ise içeride sayım yaptıktan sonra dışarıda beklemeye devam ettiğini belirtti. Güngören Cemil Meriç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İlçe Seçim Kurulu önünde bekleyen Dilek Beşli de “Seçimin ertesi gününden beri burada bekliyoruz. Sandıklarımıza bugün sahip çıkacağız ki çocuklarımızın umutlarını yeşertelim. Oy namustur, bir insan namusuna nasıl sahip çıkıyorsa oyuna da öyle sahip çıkmalı” dedi. Sandıklar açıldığı andan itibaren bekleyen Yunus Karaca da “Dönüşümlü olarak bekliyoruz. ‘Kaydırma oylar var’ denildi. Bekliyoruz, nöbetimize devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

13 Nisan’a yetişmezse ne olacak?

YSK’nın açıkladığı takvime göre itiraz sürecinin 13 Nisan’da bitmesi gerekiyor. Ancak sayım işlemleri bitmezse ne olacak? Bu soruyu yönelttiğimiz Avukat Mehmet Sarı, sayımın bitmesinin bekleneceğini belirterek ekledi: “YSK sayımlar için gerekli sayıda personel teminin sağlanmasını istedi. Kurullar ona göre hazırlandı. YSK Başkanı Sadi Güven Nisan 12-13 gibi açıklama yapacaktır.”

Yeni Şafak

YORUMLAR 14
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  oy kullanılan yere genel görecek kamera sandık açılırken bir kamera daha oy pusulasını görecek şekilde ondan sonra çalan çalsın.
  Cevapla
 • salih 3 yıl önce Şikayet Et
  secimler tek pusulaya indirilirse daha kolay ve sorunsuz olur. buyuksehir icin ayri ilceler icin ayri muhtarlik secimleri de ayri gunlerde yapilmali bence. sayilacak pusula cinsi artikca sayimda hata orani yukseliyor.
  Cevapla
 • Hamdi 3 yıl önce Şikayet Et
  Ankarayi bilmiyorum hile varmı ama İstanbulda kesinlikle yeniden seçim olması gerekiyor sayımla ugrasacaklarina seçim yapılsaydı kimse bu kadar heba olmazdi netliğe kavuşurdu illa işleri zorlastiracaz
  Cevapla
 • reis 3 yıl önce Şikayet Et
  vatandaş dışarıda neden bekliyor onu anlamiyorum :)
  Cevapla
 • Vtş 3 yıl önce Şikayet Et
  Nöbet ya...:)
  Cevapla
 • Vtş 3 yıl önce Şikayet Et
  Nöbet ya...:)
  Cevapla
 • zülal 3 yıl önce Şikayet Et
  neyse buda iyi. vatandaslar nöbetdeyse sorun yok✌
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Rusya'nın 'ilhak' hamlesi sonrası ABD harekete geçti: Yaptırım kararı!
NATO'dan MARLIN'e övgü: Dört gözle bekliyoruz!