İstanbul'un üç ilçesinde çok önemli gelişme

Maltepe, Kadıköy ve Ataşehir'de sandıklarda usulsüzlük yapıldığı iddiasına ilişkin yapılan suç duyuruları kapsamında 32 ayrı soruşturma başlatıldı

İstanbul'un üç ilçesinde çok önemli gelişme
İstanbul'un üç ilçesinde çok önemli gelişme
GİRİŞ 02.05.2019 11:14 GÜNCELLEME 02.05.2019 11:50
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

İstanbul'da Maltepe, Kadıköy ve Ataşehir'de sandıklarda usulsüzlük yapıldığı iddiasına ilişkin yapılan suç duyuruları kapsamında 32 ayrı soruşturma başlatıldı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturmada 100'ün üzerinde sandık kurulu başkanı ve üyesi "şüpheli" sıfatıyla ifadeye çağrıldı.

 

 

Alınan bilgiye göre, yerel seçimlerde sandık sayımlarında ve veri girişlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla, suç duyurularının bir kısmını AK Parti ve MHP, bir kısmını da sandık sayımlarında suç şüphesi olacak durumlar bulunduğu gerekçesiyle İlçe Seçim Kurulu Başkanlıkları yaptı.

Bu suç duyuruları üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı söz konusu iddiaları araştırmak amacıyla 32 ayrı soruşturma açtı.

 

 

Soruşturmalar kapsamında savcılık, ilgili ilçe seçim kurullarından usulsüzlük yapıldığı ileri sürülen sandıklarla ilgili oy sayım tutanakları ve çalışan görevlilerin kimlik bilgilerini istedi.

İFADEYE ÇAĞRILDILAR

Bilgilerin ulaşmasının ardından savcılık, bu ilçelerde görev yapan sandık kurulu başkanı ve üyeleri ile sandık sayım sonuçlarının veri girişini yapan görevlilerden oluşan 100'ün üzerinde kişiyi "şüpheli" sıfatıyla ifadeye çağırdı.

"Görevi kötüye kullanma" ve "Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un" ilgili maddelerince başlatılan soruşturma kapsamında, bu şüphelilerden 10'unun ifadesine başvuruldu.

Savcılığın ifade alma işlemi sırasında şüphelilere "daha önce bir seçimde görev alıp almadığı", "seçim günü görev dağılımının nasıl gerçekleştirildiği", "sandık sayımının nasıl yapıldığı", "tutanaklara attıkları imzaların kendilerine ait olup olmadığı" şeklinde sorular yönelttiği öğrenildi. 

SANDIK BAŞKANI VE ÜYE OLMA ŞARTI ARANACAK

Öte yandan, Maltepe İlçe Seçim Kurulunca ilçede görevlendirilen sandık başkanı ve üyeleriyle ilgili bir gazete haberine ilişkin de resen soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Anadolu Örgütlü Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında, bu kişilerin sandık başkanı ve üyesi olma şartları taşıyıp taşımadığının araştırıldığı belirtildi.

YORUMLAR 14
 • Hamsi 3 yıl önce Şikayet Et
  Neden Seçim müdürlerine üç yılda bir rotasyon getirilmiyor, geçen sene bir getirildi, fakat bir ilçeden bir ilçeye verildi sonucu bu oldu
  Cevapla
 • alp 3 yıl önce Şikayet Et
  seçim acilen yenilenmeli...kararı geciktiren ilçe seçim kurullarını da bir inceleyin...nokta...
  Cevapla
 • yusuf 3 yıl önce Şikayet Et
  bu ilceler kimin elinde tabiki chb bunlardan her sey beklenir
  Cevapla
 • Burak Uslu 3 yıl önce Şikayet Et
  CEHAPE rezilliği hırsızlığı tescillenecek. Milletin gözünde olmayan imajınız yerlerde sürünecek. Yazık size inanan insanları ne hale düşürdünüz. Hırsızdan başkan olmaz diyorsunuzya işte siz bu nedenle hiçbir zaman hak ederek bir yerlerde başkan olmaaycaksınız. İlk seçimde sandık dibini boylayacaksınız. Oh olsun beter olun
  Cevapla
 • C.Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Geç bile kalındı!? .. Bu Seçim Seçim olmakdan çıktı!!!...Suçlular derhal tutuklansın!?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Putin'in imzası sonrası Rusya'ya peş peşe tepkiler: Asla tanımayacağız
Türkiye, KKTC'de askeri olarak ne kadar güçlü?