Gül ve Davutoğlu'ndan tepki çeken YSK yorumu

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul'da seçimlerin yenilenmesi yönündeki kararı için tepki çeken açıklamalarda bulundu.

Gül ve Davutoğlu'ndan tepki çeken YSK yorumu
Gül ve Davutoğlu'ndan tepki çeken YSK yorumu
GİRİŞ 07.05.2019 22:30 GÜNCELLEME 08.05.2019 03:36
Bu Habere 900 Yorum Yapılmış

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu, YSK’nın İstanbul'da seçim yenileme kararına ilişkin sosyal medya hesaplarından açıklamalarda bulundu.

GÜL VE DAVUTOĞLU'NA BÜYÜK TEPKİ

Gül ve Davutoğlu'nun YSK'nın seçiminin iptaline ve yenilenmesine yönelik verdiği hukuki kararı eleştirmesi büyük tepki çekti.

Abdullah Gül açıklamasında, "Anayasa Mahkemesinin 2007 yılındaki haksız 367 kararı karşısında ne hissettiysem, başka bir yüksek mahkeme olan Yüksek Seçim Kurulu'nun dün aldığı kararı duyunca aynı duyguları yaşadım" dedi. Gül mesajında "yazık, bir arpa boyu yol alamamışız" ifadelini kullandı.Abdullah Gül'ün açıklamalarından saatler önce yapılan dikkat çeken yorum


DAVUTOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI

Ahmet Davutoğlu ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ''Siyasî hareketler için en büyük kayıp seçimlerin değil toplumsal vicdanda ahlakî üstünlüğün kaybedilmesidir.

Şimdi yapılması gereken; ülkemize yakışan olgunlukla seçim sürecini yürütmek, gerilim ve kutuplaşmadan uzak durarak demokrasimizin daha fazla yıpranmasına engel olmaktır. Adil, kurallara uygun seçimler demokrasinin olduğu kadar ortak aidiyet bilincimizin de referans noktasıdır.

YSK’nın kararı ise evrensel hukuka ve yerleşmiş teamüllere aykırılıklar barındırmakta, bu bilince zarar vermektedir. Siyasî geleneğimizin en temel değeri de, son sözün sandıkta tecelli eden millet iradesine ait olmasıdır. Mazereti ve gerekçesi ne olursa olsun 31 Mart seçimleri sonrasında yaşananlar ve YSK’nın iptal kararı bu temel değerlerimizin zedelenmesine yol açmıştır. 

Türk siyasi hayatının ve demokrasisinin tüm eksiklerine rağmen en önemli gücü sandığın meşruiyetidir. Ülkemizi en zor zamanlardan, kritik eşiklerden çekip çıkaran milletimizin sandıkta ortaya koyduğu iradesi olmuştur.''
açıklamasında bulundu.

 

 

YORUMLAR 900
 • eci 1 yıl önce Şikayet Et
  reis sayesine bi yerlere geldiniz.bu neyin öz güveni.size oy verecekler belli.istediğiniz partiyi kurun..izden değil.diğer tarafın oyları bölünür.ajanlar
  Cevapla
 • Vanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  yıllar önce bir abimiz bana abdullah güle güvenmeyin demişti şimdi ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı.Sizler tarih sahnesinden silineceksiniz.Vefasızlık denince aklıma abdullah gül gelir.
  Cevapla
 • İ:Karaoğlan 1 yıl önce Şikayet Et
  Davasını satan adamlar için yorum yapmak yersiz bırakın çökenekadar gitsinler
  Cevapla
 • Erol 1 yıl önce Şikayet Et
  Dibi yere yakın olanlardan korkacaksın....
  Cevapla
 • Erol Mehmet Yıldız 1 yıl önce Şikayet Et
  İkiniz pati kursanız %5'i geçemezsiniz. Halkın hiç bir kesiminde karşılığınız yok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin Otomobili TOGG'a yeni rakip! Artık gün sayıyor!
Heybeliada'da korkutan yangın! 3 kişi gözaltına alındı