Binali Yıldırım'dan BBC'nin İmamoğlu sorusuna tarihi cevap!

Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, bugün CHP'nin adayı İmamoğlu ile birlikte katılacağı ortak canlı yayın için hiçbir özel çalışması olmadığını söyledi. Yıldırım, 'Ben çalışmamı 16 yıldır yapıyorum' dedi.

Binali Yıldırım'dan BBC'nin İmamoğlu sorusuna tarihi cevap!
Binali Yıldırım'dan BBC'nin İmamoğlu sorusuna tarihi cevap!
GİRİŞ 16.06.2019 03:38 GÜNCELLEME 16.06.2019 05:21
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Binali Yıldırım, İstanbul'un Sancaktepe ilçesindeki seçim çalışmaları sırasında BBC Türkçe'nin sorularını yanıtladı.

 

 

BBC Türkçe'deki söyleşi şu şekilde:

- Seçim çalışmalarınızı takip ediyoruz, insanların ilgisini görüyoruz. İstanbullularla görüşürken sizden en çok talep ettikleri, sorun olarak en fazla dile getirdikleri şey nedir?

 

 

VATANDAŞIN ÖNCELİKLİ TALEPLERİ: ULAŞIM, TRAFİK, OTOPARK, YEŞİL ALAN, KENTSEL DÖNÜŞÜM...

İstanbul'la ilgili ön plana çıkan sorunların başında trafik ve ulaşım geliyor. Daha sonra otopark, yeşil alan, altyapı yetersizliği, kentsel depremsel dönüşüm gibi konular öncelikle telaffuz edilen konular. Bunlarla ilgili kapsamlı vaatlerimiz var.

- 2004'ten bugüne AK Partili belediyeler tarafından yönetiliyor İstanbul. O zamandan bugüne yapılamayan ne eksik var sizce, sorunların çözülememesinin nedeni nedir?

Şöyle ki; İstanbul büyüyen bir şehir. İstanbul gittikçe her gün büyüyor, büyük şehirlerin de büyüdükçe sorunları da büyüyor. O zaman İstanbul'daki araç miktarı, bugünkü araç miktarının üçte birinden daha azdı. Şimdi refah arttı, herkes özel araç aldı dolayısıyla altyapı yetersiz kaldı.

"SORUNLAR HİÇBİR ZAMAN BİTMEZ, ÖNEMLİ OLAN ONLARI ÇÖZECEK İRADE VEG GÜCÜN OLMASI"

Londra'yı düşünün, Londra'da sorunlar bitiyor mu? Mesela merkeze girişlerde kısıtlamalar getirildi, paralı giriş yapıldı. Niye? Şehrin trafik sorununu sürdürülebilir şekilde çözebilmek için. Sorunlar hiçbir zaman bitmez, sorunu olmayan ölülerle delilerdir. Yaşayan herkesin sorunu olacak ama sorunu çözecek de bir irade, bir güç olacak.

"BİZ 1994'TE İSTANBUL'U; AKMAYAN SULARLA, ÇAMURLU SOKAKLARLA, HAVA KİRLİLİĞİYLE, PATLAYAN ÇÖP YIĞINLARIYLA, KOLERAYLA DEVRALDIK"

Biz 1994'te Cumhurbaşkanımız belediye başkanı olduğunda bu şehirde su akmıyordu. Sokakları çamurdan, çukurdan geçilmiyordu. Üstelik hava kirliliği neredeyse yaşamı tehdit eder boyuta gelmişti. Çöp yığınları patlama riskiyle karşı karşıyaydı. Hatta patlamış; insanlar hayatını kaybetmişti. Susuzluktan kolera salgını vardı. Ama bütün bunları bugün konuşmuyoruz, hiç kimse bugün bunları konuşmuyor.

"İNSANLAR DAHA ÇOK YEŞİL ALAN İSTİYOR, EVLERİNİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYOR"

İnsanların ihtiyaçları değişiyor. İnsanlar tabii daha çok yeşil alan istiyor. Yeşil alanı bugün yaparsınız, şehir büyüdü, nüfus arttı. Yarın ihtiyaç var, yarın da yapacaksınız. İnsanlar evlerini değiştirmek istiyor, bunu da altyapıyı ve dönüşümü yaparak bunu da sağlayacaksınız. Dolayısıyla sorunlar zaman içerisinde değişiklik göstermekle beraber mutlaka olacak. Önemli olan bunu çözecek bir iradenin olması.

AK Parti iktidarlarında yerel yönetimler bir başarı öyküsüdür. AK Parti'ye geçtikten sonra belediyelerin öyle temel sorunları kalmamıştır. Daha fazlasını, bu şehrin ihtiyacı olan ne? Ekonomisinin büyütülmesi, milyonlarca gence iş sağlanması, yatırımcıların buraya gelmesinin teşvik edilmesi…İstanbul'un kongre, fuar turizminde, sağlık turizminde çok daha büyük potansiyeli var. Çünkü İstanbul, dünyada sağlık hizmetlerinin en iyi verildiği 5. şehir.

Eğitim turizmi… İstanbul'da 51 faal üniversite var. Bunlarda yabancı öğrencilerin her yıl bilgisi artıyor. Onların gelmesi…

Deniz turizmi, İstanbul için çok önemli, cazip bir turizm alanı. Çünkü İstanbul bir açık hava müzesi. Üç medeniyetin izleri var; Bizans, Osmanlı ve Roma İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti…O bakımdan İstanbul'un birçok dünya şehrine kıyasla çok ciddi avantajları var. Bu avantajları şehrin ekonomisine katma değer olarak dönüştürmek için belediye başkanının şehrin paydaşlarıyla yapacağı çok önemli işler olduğunu düşünüyorum.

"İNSANLAR HAKLI OLARAK HER ZAMAN DAHA İYİSİNİ İSTER"

- 1994'ten bu yana birçok değişim olduğundan bahsettiniz. Bir yandan da dediğiniz gibi çok büyük bir şehir İstanbul . Peki bunlara rağmen bu kadar büyüyen bir şehirde bu kadar fazla sorunun hâlâ sürüyor olmasının sebebi nedir?

Herhalde anlatamadım. Sorun dediğiniz şey; insanlar daha iyisini istiyor. Daha iyisini istemek herkesin hedefidir. Siz, kendi durumunuzu daha iyileştirmek istemez misiniz? Yaşam şartlarınızın, sosyal faaliyetlerinizin daha iyisinin olmasını istersiniz. Bunun arayışı içinde olursunuz. Daha iyi bir iş bulduğunuz zaman işinizi değiştirirsiniz. Şehrin istekleri de, daha iyisini elde etmek için var. Yoksa bunu sorun gibi göstermek yanlış olur. Temel ihtiyaçlarınızı göremiyorsanız sorun vardır. Sorun 1994'te vardı; su akmıyordu musluklardan, sokaklarda çöpten geçilmiyordu, hava kirliliğinden nefes alamıyordunuz. O zaman sorundu, şimdi bu sorunlar yok.

"1994'TE İSTANBUL'DA 40 KM METRO VARDI, ŞİMDİ 233 KM! 5 YIL İÇİNDE 518 KM'YE ÇIKACAK"

Şimdi sorun nedir? Şehir büyüdü, trafiği arttı. Trafik daha akışkan hale nasıl getirilir? Bunun yolu da toplu ulaşımı yaygınlaştırmak. Metro ağlarını yaygınlaştırmak. 1994'te bu şehirde 40 kilometre metro vardı, şimdi 233 kilometre metro var. Önümüzdeki 5 yıl içinde 518 kilometre metro ağı olacak. O zaman ne olacak? Toplu ulaşımın payı yüzde 48'e çıkacak. Şu anda ne kadar? Yüzde 18. Bakın İstanbul'a niye yapılmadı diyorsunuz. İstanbul'a 10 yılda 4 tane büyük proje yapıldı. 2 köprü, Marmaray ve Avrasya Tüneli. Bunlar dünyada eşi olmayan projeler.

"BU ÇOK İDDİALI BİR TAAHHÜT, BUNU YAPACAĞIZ"

- Yeni mega projeler de var vaatleriniz arasında. Onlar nedir, biraz bahsedebilir misiniz?

Bir kere metro ağını 518 kilometreye çıkaracağız. Avrupa yakasında, Asya tarafında hemen hemen insanlar, İstanbullular, evinden çıkıp her yöne 10 dakika yürüdüğü zaman bir metro istasyonuyla karşılaşacak. Bu çok önemli, iddialı bir taahhüt. Bunu yapacağız.

"BOĞAZ'IN ALTINDAN 3 KATLI TÜNEL PROJEMİZ VAR"

İkincisi yine boğazın altından, iki köprü arasından üç katlı bir tünel projemiz var. Bu Söğütlüçeşme'den başlayıp Mahmutbey'e kadar giden bir hat.

MUHTEŞEM PROJE: YEŞİL KORİDORLAR... KAYBOLAN DERELER YENİDEN AÇILACAK

Bunun dışında yeşil koridorlar projemiz var. İstanbul'un TEM'in üzeri, kuzeyi tamamen kuzey ormanlarıyla kaplı. Yapılaşma ise İstanbul'un arazisinin sadece yüzde 20'sinde var. Ama burada dikey, kuzeyden güneye, yeşilden maviye, denize uzanan dereler var. Bu dereler vaktiyle yapılaşmayla ortadan kaybolmuş. Bu dereleri tekrar açacağız. Etrafına hem taşkın koruma amaçlı hem de yürüyüş yolları, piknik alanları, bisiklet yolları yapacağız. Böylece denizle, maviyle yeşili birbiriyle buluşturup insanların işten arta kalan saatlerinde nefes alacağı mekanlar oluşturacağız.

"O ZAMAN DA PROJE ANLATTIM, ŞİMDİ DE PROJE ANLATIYORUM"

- 31 Mart'tan 23 Haziran'a değişen seçim kampanyasını sormak istiyorum. O dönem daha çok bekâ söylemi öne çıkıyordu. O söyleme ne oldu? Şimdi daha çok vaatler ön plana çıkıyor. Bunun sebebi nedir?

Şöyle ki; eğer beni takip ettiyseniz ben kampanya boyunca hep İstanbul'u anlattım. O zaman da proje anlattım, şimdi de proje anlatıyorum. Benim kampanyamda herhangi bir değişiklik yok.

"BEKÂ MÜCADELEMİZ VARDIR, BU SEÇİMDEN SEÇİME DEĞİŞMEZ"

- Partinizin kampanyası o şekildeydi…

Genel politikalar tabii ki her zaman, seçimden seçime değişen şeyler değildir. Türkiye'nin bir terörle mücadele gerçeği göz ardı edilemez. Hem FETÖ'yle hem PKK'yla mücadele ediyoruz. Bu mücadele bekâ mücadelesidir.

"SEÇİME GİDİYORUZ, SAVAŞA GİTMİYORUZ"

- Sert giden çekişme arasında eşiniz hanımefendi ile rakibinizin eşi hanımefendi arasında çok hoş mesajlar oldu, aslında bir kadın dayanışması gördük. Siz nasıl görüyorsunuz bunu?

Tabii bu gayet olması gereken bir şey. Sadece kadınlar arasında değil, bütün insanlar arasında hoşgörünün, birbirine tahammülün yaygınlaşması lazım. Biz bir seçime gidiyoruz, bir savaşa gitmiyoruz. O bakımdan biz her zaman birlik, beraberlik, kardeşlik temalarını söyledik bugüne kadar.

"CHP ADAYININ PANKARTINI GÖRDÜM, "BİZ ÇOĞUNLUĞUZ" DİYOR! NE DEMEK BU? ÇOĞUNLUK VARSA BİR DE AZINLIK VARDIR"

Ama karşıdaki CHP adayı birden bire böyle sanki bizim söylemlerimizde hiç böyle bir şey yokmuş gibi, kutuplaşma olduğunu, kutuplaşmanın sona ermesi gerektiğini söyleyiverdi. Böyle ortaya çıktı. Dün bir pankartını gördüm, çok üzüldüm. "Biz çoğunluğuz" diyor. Ne demek çoğunluğuz biz? Asıl kutuplaştırma bu. Çoğunluk varsa bir de azınlık var demektir. Hani beraber olacaktık, kucaklayacaktık bütün toplumu? Bu ayrıştırıcı dil, asla ve asla İstanbul'a fayda sağlamaz.

"KADINLAR İÇİN DAHA GÜVENLİ BİR ŞEHİR..."

- Kadınlar için güvenli bir şehir oluşturmak üzere bir projeniz var mı?

Tabii. İstanbul her şeye rağmen dünyanın en güvenli şehirlerinden biri. Bunu şunun için söylüyorum: Daha güvenli olması sağlanır mı? Elbet sağlanır. Buna yönelik de projelerimiz var. Bu da vaatlerimiz arasında. İstanbul'un sokakları, geceleri de gündüz gibi ışıl ışıl, pırıl pırıl olacak. Bunu iki türlü yapacağız. Bir aydınlatmayla bir de kamerayla sağlayacağız. Ayrıca mahalle parkları, millet bahçeleri, bilhassa çocukların vakit geçirdikleri yerlerde de güvenlik açısından, anne ve babaların gözlerinin arkada kalmaması için oralara da kameralar yerleştireceğiz.

'5 yılda 500 bin istihdam sağlayacak projelerimiz var'

- Siz de ekonomi ve istihdamdan bahsettiniz. Daha önce 'Belediyeler istihdam sağlama yeri değildir ' demiştiniz, bugünkü kampanyanızda bu sözünüz hatırlatılıyor. Bir yanıtınız olur mu buna?

O sözümün arkasındayım. Belediyeye adam doldurmayacağız. Biz şehirde istihdam oluşturacağız. 5 yılda 500 bin istihdam sağlayacak projelerimiz var. Ben ondan bahsediyorum. Yoksa belediyeye memur alacağız, işçi alacağız değil. Bunun içinden çıkamazsınız. Belediyeler bunu kaldırabilecek bir kapasitesi yok. Nihayet görev yapacağınız yerde bütçenizin yüzde 30'u kadar personele ayırabilirsiniz. Onun dışında gittiğiniz zaman yapacağınız işleri, hizmetleri yapamazsınız ve zor durumda kalırsınız. Hemşehrilerinize karşı mahcup olursunuz.

"BEN ÇALIŞMAMI 16 YILDIR YAPIYORUM"

- Son bir sorum olacak. Pazar günü rakibiniz Ekrem İmamoğlu'yla birlikte yayına çıkacaksınız. Özel bir hazırlığınız ya da çalışmanız var mı?

Hiçbir özel çalışmam yok. Ben çalışmamı 16 yıldır yapıyorum.

YORUMLAR 7
 • Nazım KARAMEHMET 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu ülkenin beka sorunu hep vardır, olacaktır da. 15 Temmuz işgal değil miydi.PKK ile mücadele devam etmiyor mu. İsrail'in arz-ı mevud projesi bitti mi. Türkiye çevrelenmiyor mu. YPG ile PKK devleti kurulmak istenmedi mi güneyimizde. Ne bu Pontus hayalleri, Kıbrıs meselesi,Doğu Akdeniz kuşatması. Elbette beka meselesi anlamayanlara ithaf olunur.
  Cevapla
 • MehmetB25 1 yıl önce Şikayet Et
  Ekrem Bey ve Binali Bey'in İstanbul sorunlari lcin canli yayina cikmadan once Ekreme yardim olsun diye sorulmus sorular olarak goruyorum.
  Cevapla
 • baybars 1 yıl önce Şikayet Et
  şimdi imamoğlu derki duyum aldım umarım doğru olmaz der sıyrılır çamur at yapışlazsa izi kalır
  Cevapla
 • Egeliden 1 yıl önce Şikayet Et
  Binali beyi İmamoğluyla kıyaslamak bile abesle iştigal.Arada büyük sıklet farkı,kalite farkı var.Bunu söylemek de gurur kibir de olmaz.Ortak yayına çıkmak bile bunun böyle olmadığını gösteriyor.Bir taraf da bunca devasa hizmet,diğer yanda küfür,hakaret yalan ve haset.
  Cevapla
 • Tkyrkyyldz 1 yıl önce Şikayet Et
  Yalnız Allah’ın bıldıgı o günde Allah’ın ıznıyle Fetıh 2019....”” Cocuk Ayyıldız. “” projesını Fatıhın Istanbulunda sız harekete gecırırsınız sıze ınanıyorum .. Turkıyenın gelecegının sağlıklı buyumesı ıcın gereklı bu proje ... Adeta . Turkıyenın ılk çocuk unıversıtesı olacak..Bunun ıcın Atatürk havaalanı arazısınde bır bölüm yer gerek..InsAllah secıldıgınızde bızı kabul edersenız zamanınızı almam 15 dakkada anlatırız Dünyada ılk olacak bu Ayyıldızlı projeyı..Duayla..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TFF harcama limitlerini açıkladı
Fransa'da yine manşet Erdoğan. Eski günlerin ihtişamını getiriyor