Peş peşe açıklamalar geliyordu: Türkiye ile ABD arasında önemli görüşme!

Son dakika haberi: Milli Savunma Bakanı Akar, Savunma Bakanları Toplantısı'nın yapıldığı Brüksel'deki NATO Karargahı'nda ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile görüştü.

Peş peşe açıklamalar geliyordu: Türkiye ile ABD arasında önemli görüşme!
Peş peşe açıklamalar geliyordu: Türkiye ile ABD arasında önemli görüşme!
GİRİŞ 12.02.2020 19:18 GÜNCELLEME 12.02.2020 20:21
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile görüştü. Görüşmede, Suriye ve Irak'taki güvenlik ve savunma konularıyla ilgili görüş alışverişinde bulunulduğu, ayrıca İdlib ile ilgili hem ABD hem de NATO'nun daha somut katkılarda bulunmasının öneminin de ifade edildiği öğrenildi.

 

Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı için geldiği NATO Karargahı'nda çeşitli görüşmeler de gerçekleştirdi. 

Türkiye'nin NATO Daimi Temsilciliği ile Türk Askeri Temsil Heyeti (TMR) Başkanlığını ziyaretinin ardından Bakan Akar, "Kararlı Destek Misyonundaki Çerçeve Ülkeler Toplantısı"na katıldı. 

 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar (sağda), NATO Savunma Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Brüksel'deki NATO Karargahı'na geldi. Akar, ABD Savunma Bakanı Mark Esper (solda) ile görüştü.

Akar, ABD'nin ev sahipliğinde, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile NATO'daki üst düzey sivil ve askeri yetkililerin yanı sıra İtalya, Almanya, Gürcistan, Romanya, Polonya, Norveç ve Türkiye'nin katılımıyla Afganistan konusunda gerçekleşen toplantı sonrasında ABD Savunma Bakanı Esper ile de görüştü. 

Görüşmede, Suriye ve Irak'taki güvenlik ve savunma konularıyla ilgili görüş alışverişinde bulunulduğu belirtildi. 

İdlib'deki gelişmelerin de ele alınacağı ana oturum öncesinde gerçekleşen görüşmede Hulusi Akar, İdlib'deki son gelişmelere yönelik ABD'li yetkililerin yaptığı açıklamalardan duyulan memnuniyeti dile getirdi. Bu bağlamda hem ABD hem de NATO'nun daha somut katkılarda bulunmasının öneminin de ifade edildiği öğrenildi.

NATO üyesi 29 ülkenin savunma bakanlarını Brüksel'de bir araya getiren NATO Savunma Bakanları Toplantısı Brüksel'deki NATO Karargahı'nda başladı. Toplantıya Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar (solda) da katıldı. Akar, katılımcılarla sohbet etti.

NATO TOPLANTISI BAŞLADI

NATO üyesi 29 ülkenin savunma bakanlarını 2 günlüğüne Brüksel'de bir araya getiren NATO Savunma Bakanları Toplantısı başladı. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Harekat ve Misyonlar" konulu ilk oturumda, NATO'nun Irak ve Orta Doğu ile Kuzey Afrika'daki güvenlik durumuna katkı sağlamak için neler yapılabileceğine odaklanacaklarını söyledi. 

NATO'nun halihazırda Orta Doğu'da bulunduğuna dikkati çeken Stoltenberg, ittifakın terörle mücadele konusunda önemli katkılar sağladığını ifade etti.

Jens Stoltenberg, NATO'nun bölgede Ürdün ve Tunus gibi ortaklarla da yakın ilişkiler yürüttüğünü vurgulayarak, "NATO'nun Orta Doğu'da daha fazlasını yapmaya ve kazanımlarını korumaya ilişkin kapasitesi var." diye konuştu.

Savunma Bakanları Toplantısı'nda Türkiye'yi Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar temsil ediyor. Akar, toplantı kapsamında oturumlara katılmanın yanı sıra mevkidaşlarıyla da ikili görüşmeler yapıyor.

BAKAN AKAR NATO KARARGAHI'NDA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında gerçekleştirilen "Harekat ve Misyonlar" konulu ilk oturuma katıldı, çekilen "aile fotoğrafı"nda yer aldı. 

Akar'ın NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında geldiği NATO Karargahı'ndaki temasları devam ediyor.

"Kararlı Destek Misyonundaki Çerçeve Ülkeler Toplantısı"na katılan Bakan Akar, daha sonra Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Zagorodnyuk ile bir araya geldi.

Bölgesel gelişmelerin yanı sıra savunma ve askeri alanlarda iş birliği konularının ele alındığı öğrenilen görüşmenin ardından Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında gerçekleştirilen "Harekat ve Misyonlar" konulu ilk oturuma katıldı. 

Bakan Akar, oturum sonrasında çekilen "Aile Fotoğrafı"nda da yer aldı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Hacivat 4 ay önce Şikayet Et
  NATO nun cani cehenneme
  Cevapla
 • vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  natonun yanlızca adı var etliye sütlüye karışmayan sözde bir kurum cıkmak elzemdir
  Cevapla
 • erol 4 ay önce Şikayet Et
  Sözün bittiği yerdeyiz. Gereksiz toplantı ve görüşmelerle yeterince oyalandık. Allah yanımızda olsun yeter.
  Cevapla
 • Jax 4 ay önce Şikayet Et
  Bu NATO’nun işin içine karışırsa ortalık PKK ya bulanır. Kötü bir fikir
  Cevapla
 • Ertürk 4 ay önce Şikayet Et
  NATO bize ancak köstek olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Son dakika haberi: Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro koronavirüse yakalandı