Normalleşme takvimi bugün netleşiyor! İşte 2 aşamalı plan

Bugün yapılacak Bakanlar Kurulu'nda Koronavirüs sonrası normalleşme takviminin ele alınacak. Kurulda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir sunum yapacaklar. Ardından normalleşme takvimi masaya yatırılacak.Normalleşme süreci için 2 aşamalı bir plandan söz ediliyor. İşte merak edilen detaylar...

Normalleşme takvimi bugün netleşiyor! İşte 2 aşamalı plan
Normalleşme takvimi bugün netleşiyor! İşte 2 aşamalı plan
GİRİŞ 27.04.2020 13:03 GÜNCELLEME 27.04.2020 13:12
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, bugün yapılacak Bakanlar Kurulu'nda normalleşme takviminin ele alınacağını belirtti. Abdülkadir Selvi, bugünkü yazısında Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'nün açıklamalarına yer vererek, kontrollü bir normalleşme sürecine yeşil ışık yakıldığını söyledi.

 

 

NORMALLEŞME TAKVİMİ BUGÜN DEĞİŞİYOR

Bugün yapılacak olan Bakanlar Kurulu diğerlerinden biraz farklı olacak.
Çünkü şimdiye kadar hep koronavirüsle mücadelede alınacak önlemler konuşuldu. Getirilecek kısıtlamalar kararlaştırıldı. Şimdi ilk kez normalleşme takvimi ele alınacak. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Veriler iyi geliyor. Gidiş iyi yönde. Sadece Türkiye’de değil, ABD ve Avrupa’dan da veriler iyi geliyor” dedi. Tabii Bakanlar Kurulu toplantısından önce Bilim Kurulu’nda yeni süreç enine boyuna tartışılacak. Normalleşme sürecini bakanlarla ve Bilim Kurulu üyeleriyle konuşuyorum. Tevfik Özlü, bir uyarı ile başladı konuşmaya. “Aman gevşemeyelim, henüz tehlike geçmiş değil” dedi.

 

 

İŞTE İKİ AŞAMALI PLAN

Ama veriler iyi geldiği için kontrollü bir normalleşme sürecine de yeşil ışık yakıyorlar. Görüşmelerimden edindiğim bilgiye göre, bugün Bakanlar Kurulu’nda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir sunum yapacaklar. Ardından normalleşme takvimi masaya yatırılacak. İki aşamalı bir süreçten söz ediliyor.

1- Mayıs ayında tedrici bir normalleşme

2- Haziran ayında normalleşmenin genişletilmesi

ABD ve Avrupa’da da bazı ülkeler mayıs ayının başında kontrollü bir normalleşme sürecini başlatacaklar. Bizde daha ihtiyatlı bir süreç işleyecek. Öncelikle 1 Mayıs tatiliyle birleştirilerek 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta önümüzdeki hafta sokağa çıkma yasağı ilan edilecek.

30 Nisan’da dolan okullarda uzaktan eğitim süreci mayıs sonuna kadar uzatılacak. AVM’ler konusu tartışmalı ancak berberler, marketler, toplu taşıma, oteller maske kullanılması ve sosyal mesafe kuralına uyulması şartıyla açılacak.

ESAS NORMALLEŞME HAZİRANDA

Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü, mayıs ayı için üç noktaya dikkat çekti:

1- Bayram alışverişleri

2- Bayram namazı

3- Bayramlaşma

Bunlara önlem getirilecek. Bayram süresince şehirlerarası seyahat yasağı sürecek. Biz asıl rahatlamayı haziran başı itibariyle hissedebileceğiz. Bilim Kurulu üyeleri, gevşeme durumunda virüsün ikinci atağa geçmesi endişesini taşıyorlar.

Hürriyet

YORUMLAR 47
 • FDA 3 yıl önce Şikayet Et
  aman haa özellikle tarih verilmesin sokak kısıtlamaları uzasın sert tetbirler uygulansın tamamen busalgının yok olduğun dan emin olana kadar rahatlamayalım tetbiri elden bırakmayalım yarım ve yavan yemeye razıyız yeterki şu salgından kurtulalım sabır ve dualarımızla
  Cevapla
 • Ciddiyet 3 yıl önce Şikayet Et
  Normalleşme ??? Henüz bu kadar insan olurken ve vaka sayısı su an sadece test sonucu pozitif çıkanları bildigimiz haldeyken...ki bu sadece testlerden çıkan vaka sonucu! Asla su anda normallesme diye bir durumun sözü bile olmamalı..Zaten su durumda bile çoğu insan disarda...tedbirsiz ..O vakit vaka ve ölüm sayısı bugunki sayıları aratır normallesecegiz derken ,çok çok erken !
  Cevapla
 • anlayana 3 yıl önce Şikayet Et
  kraldan çok kralcı olmuş herkez anlamayan bi dünya insan var hala bu hastalıgı herkez geçirecek buradaki amaç hastaneleri doldurmamak sagdece . aşı olayınada fazla umut baglamayın şimdiye kadar üretilen grip aşılarından bi farkı olmayacak(faydasımı var zararımı yada işe yarıyormu muhapbeti sürecek yani) zamanında çıkan kuş gribi yüzünden kimse tavuk yememişti tavuklar itlaf edilmişti bilmiyorsanız söyleyeyim kuş gribi ve domuz gribi oldunuz farkında degilsiniz. anlayana
  Cevapla
 • Fatih 3 yıl önce Şikayet Et
  Kesinlikle doğru söylüyorsun bu covid 19 kesinlikle bir proje ve algıyı çok iyi yönetiyorlar bu sefer gerçekten insanları korkutmaya başardılar. Neredeyse domuz gribi olmayan kalmamıştır dediğin gibi
  Cevapla
 • Aslı 3 yıl önce Şikayet Et
  Bayramda kesinlikle sokağa çıkma yasağı olmalı kesinlikle yoksa sil baştan olur herşey
  Cevapla
 • Muharrem 3 yıl önce Şikayet Et
  Okullar 15-20 gün daha açılmamalı en rahat çocuklar virüsü yayar çünkü ellerini bile yıkayamıyorlar. Özellikle Anaokulları açılmasın. İlkokullarda.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail'in katliam doktrini: Habsora
CHP'den HEDEP için özel strateji! Başrolü İmamoğlu oynayacak...