Erdoğan'dan Doğu Akdeniz'de Oruç Reis resti! 'AB'yi de uyarıyorum'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Yunanistan'la Doğu Akdeniz'de yaşanan krize değinen Erdoğan, Türkiye'nin kendi haklarından asla geri adım atmayacağını söyleyerek "Akdeniz'de gerginliği artıran Türkiye değil, Yunan ve Rum kesimidir" dedi. Erdoğan, Oruç Reis'in BM'ye bildirilen kıta sahanlığında olduğunu söyleyip "23 Ağustos'a kadar orada kalacak" ifadesini kullandı.

GİRİŞ 13.08.2020 13:08 GÜNCELLEME 14.08.2020 12:23
Bu Habere 106 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Doğu Akdeniz'deki gerilime değinen Erdoğan, Türkiye'nin haklarından vazgeçmeyeceğini söyledi. Beyrut'taki patlama sonrası Ankara'nın attığı adımları anlatan ve Macron'a "sömürgecilik" üzerinden yüklenen Erdoğan, Batı Trakya'daki Türk azınlıkların arkasında durduklarını hatırlatarak, "AB'yi de uyarıyorum. AB olarak üyeniz olan bir ülke, AB hukukuna göre, azınlıkların hukukunu koruma sorumluluğunu yerine getiriyor mu getirmiyor mu? Bunun hesabını AB'nin Yunanistan yönetimine sorması lazım" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

 

- Yarın AK Parti'nin kuruluşunu 19. yılına hep birlikte ulaşacağız. Bu akşam partimizin 19. kuruluş yılını büyük bir heyecanla kutlayacağız.

- Ülkemizin dört bir yanına mührümüz vurduk. Her ilçemizde yatırımlarımız var.

"CHP'NİN TAKOZ SİYASETİNE RAĞMEN BAŞARDIK"

- Türkiye'yi her alanda adeta şaha kaldırdık. Geçmişte taş üstüne taş koymaya çalışan vatansever devlet adamları karşılarında her zaman CHP zihniyetini bulmuştur. Biz de attığımız her adımda karşımızda ilk önce CHP ve ortaklarını bulduk. Onlara rağmen biz bunları yaptık. Yapmaya devam ettik ve ediyoruz. Şimdiye kadar neyi başardıysak CHP'nin takoz ve gerilim siyasetine rağmen başardık.

- Gezi olaylarında çapulculara meydanları boş bırakmadık. Onlar o çapulcuların arkasında ve yanında yer aldılar.

- 17-25 Aralık'ta hükümetimize saldıran alçaklara 15 Temmuz'da FETÖ'cü teröristlere boyun eğmedik.

- Hendek terörüyle vatanımızı parçalamak isteyenleri açtığı çukurlara biz gömdük.

- 19 yıl önce kefenimizi giyerek çıktığımız bu yolda alnımız ak başımız dik şekilde yürümeyi sürdürüyoruz. 19 yıldır olduğu gibi Allah ömür milletimiz de destek verdiği sürece Türkiye’ye hizmet sancağını daha yukarılara taşımaya devam edeceğiz.

KILIÇDAROĞLU'NA 15 TEMMUZ TEPKİSİ

- CHP Genel Başkanı 15 Temmuz’da yine kışkırtma ve yalan siyasetiyle bunu gölgelemeye çalıştı. O gece darbecilerin kendisine neden yol verdiğini açıklayamadı. O geceye dair karanlık noktaları aydınlatmak varken tüm enerjisini darbeci alçakları aklamak için harcadı. Ancak hakikatlerin er ya da geç ortaya çıkma gibi bir huyu vardır. CHP Genel Başkanı er ya da geç bu gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalacaktır. Kendisine tavsiyemiz sağa sola çamur atmak yerine şüphe bulutlarını dağıtmasıdır.

AYASOFYA'YI 86 YIL SONRA İBADETE AÇTIK

- 86 yılın ardından Ayasofya Cami'ni yeniden ibadete açtık. Gençlik yıllarımızın rüyası olan bu hedef "zincirler kırılsın Ayasofya açılsın" sloganları attığımız Ayasofya Cami'nin yeniden ibadete açılmasının milletimize, ümmete ve tüm insanlığa tekrar hayırlı olmasını diliyorum. 86 yıl aradan sonra tekrar buranın ibadete açılmış olması bizler için gerçekten mutlulukların en büyüğü. Rabbim bize bunu nasip etti. Tüm İslam alemi ayrı bir mutluluğun içinde. Tabii kimler memnun kimler değil o da işin ayrı bir yanı.

BEYRUT'TAKİ PATLAMA! MACRON'A SERT TEPKİ

- Kurban Bayramımız maalesef koronavirüs salgınının gölgesi altında biraz buruk geçti. Bayram sonrası Lübnan'dan gelen acı haberler yüreklerimiz dağlandı. Birileri gibi şov yapmak için değil ezeli ve ebedi kardeşliğimiz için Lübnan'dayız. Macron filan bunların derdi tekrar sömürgeci yapıyı ayağa kaldırmak. Bizim böyle bir derdimiz yok. Biz insani ve İslami görevimizi yaptık. Maalesef mezhep taassubundan kurtulamayan İslam dünyasında ülkelerimiz var. Ne mezhep ne ırki taassup. Bizim inancımızda bu yok. Türkiye hiçbir çıkar peşinde koşmadan Lübnan halkının yanında olmaya devam edecektir.

DOĞU AKDENİZ AÇIKLAMASI

- Bugün sayın Merkel ve AB Konseyi Başkanı ile bir görüşmem olacak.

- Türkiye'nin dış siyasette aktif bir yol izlemesi birilerini rahatsız etmektedir. Ülkemizin Doğu Akdeniz'deki haklarını garanti altına alma yolundaki adımları hem iç hem de dış politikada turnusol kağıdına dönüşmüştür. CHP ülkemize destek vermek yerine Yunan medyasının ağzıyla konuşmayı tercih etmiştir.

- Özgüven yoksunu bir Türkiye hayali kuranlar, bizim dik duruşumuzdan rahatsız oluyorlar. Bugüne kadar Doğu Akdeniz'de ne yaptıysak meşru temelde yaptık. Akdeniz'de gerginliği artıran Türkiye değil, Yunan ve Rum kesimidir. Tüm bunlar Türkiye'yi denizden çevrelemeye yönelik hamlelerdir. Bu oyuna asla gelmeyeceğiz. Hiçbir ülke, şirketin bizden izinsiz bizim bölgelerimizde arama yapamaz. Kimse kendini dev aynasında görmesin. Şov peşinde de koşmasın. Yunanistan ile çözümü hep diplomatik temelde aradık. Bizim kimsenin hakkında gözümüz yok ancak hiçbir ülkeye de hakkımızı yedirtmeyiz. Oruç Reis'in pazartesi günü başlattığı çalışma Türkiye'nin BM'ye bildirdiği kıta sahanlığı sınırları içerisindedir. Oruç Reis, 23 Ağustos'a kadar çalışmalarını bölgede sürdürecek.Türkiye kıyılarına 2 km, Yunan anakarasına 580 km uzaklıktaki Meis Adası üzerinden deniz yetki alanı talep etmek akılla izah edilemez. 10 km2'lik bir adanın 40.000 km2'lik bir deniz yetki alanına sahip olduğu iddiası komik ve temelsizdir. Doğu Akdeniz'de çözümün yolu diyalog ve müzakeredir. Kazan-kazan temelli bir formül bulunabilir. Biz asla gereksiz macera peşinde değiliz, gerilim de aramıyoruz.

BATI TRAKYA MESELESİ: AB'Yİ UYARIYORUM

- Benim Batı Trakya'daki soydaşlarımıza saldıranlar bilsinler ki bunun uluslararası hukukla da diğer yöntemlerle de hesabını verirler. Soydaşlarımızın hukukunu korumak bizim görevimizdir. AB'yi de uyarıyorum. AB olarak üyeniz olan bir ülke, AB hukukuna göre, azınlıkların hukukunu koruma sorumluluğunu yerine getiriyor mu getirmiyor mu? Bunun hesabını AB'nin Yunanistan yönetimine sorması lazım.

KORONAVİRÜS UYARISI

- Koronavirüs salgını hayatımızda pek çok şeyi kökten değiştirdi. Çalışmalarımızı virüs gerçeğine göre yeniden dizayn ediyoruz. Maskeyi takmalıyız. Bakıyorsunuz maskeyi çenesinin altına koymuş. Bu olmaz. Hastanelerimiz yeterli sayıda hatta dünyaya göre çok daha fazla bir konumdayız. Böyle olduğuna göre bizler maskeye, mesafeye, temizliğe dikkat edeceğiz ki öte yandan hastanelerimiz en modern anlamda var. Doktorlarımız büyük çabalar sarf etti, ediyorlar. Ambulanslarımız her an seferberlik halinde. Ama halkımız da bizi anlasın. Yani toplu yerlerdeki birçok yapılan eğlencelere filan ara verin ya. Bu dönemde de eğlencelere vesaire ara verin. Herhalde hastane yataklarında komada yatmaktansa eğlenceye ara vermek daha evladır. Bunları yapmayalım aileleri üzmeyelim.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 106
 • Turkuyem 1 ay önce Şikayet Et
  Sayin cumhurbaskanim siz önce avrupadaki türkleri ülkemize alin türkiyedeki siginmacilari avrupaya gönder bizde ülkemiz icin savasarak ülkemizi kurtaralim
  Cevapla
 • RTE Vatan Delisi 1 ay önce Şikayet Et
  Bizim Ülkemizde bir şey yapmak istiyorsan Chpkk ya danışacaksın yap derlerse yapmayacaksın yapma derlerse yapacaksın emin olun yapma dedikleri herşeyi yaptığınızda önce RABBİMİZİN rızasını kazanır sonra vatanımız milletimiz için bir dikili ağaca sahip olmuş oluruz
  Cevapla
 • Bombeci Mülayim 1 ay önce Şikayet Et
  Aslında Pakistan’dan nükleer bomba alıp Avrupa’da ki müslümanları tahliye edip salacaksın bombayı sorun kökten çözülecek
  Cevapla
 • Zafer 1 ay önce Şikayet Et
  Admin silmeseydin kuvai milliye denilen şahsa bunu yazacaktım. Nerede yaşıyorsun orası Brezilya mı, genelde Amerika kıtasında yağmalar oluyor. Yakında bir ülkedeysen yardıma gelelim,çok şükür her ülkeye uzandık kimseyi çaresiz bırakmadık senin de elinden tutarız. Biz burada çok iyi durumdayız habitatçılara göre bizim gecekondularımız bile güney asya da villa sayılıyor. Öğretmen evleri bahçelerine bisikletler park etmiyor artık ,otomobillere bahçede park yeri bulamıyoruz her akşam 80 -100 modelli otomobil geliyor. Biz hep birlikte Türkiyeyiz. Aciz kalmışsan yunan bile olsa yardım ederiz. Sahi merak ettim sen hangi ülkedesin...
  Cevapla
 • Umut 1 ay önce Şikayet Et
  Sarı yelekliler yakında dışarı çıkarlar. Fransayı doğru okumuşsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Volkan Bozkır BM kürsüsünde ilk kez konuştu! Trump'tan da açıklama
Türkiye için yüzde 50 indirimin kapısını araladı: Faturalara 425 TL indirim gelecek