ABD'de Trump'a Doğu Akdeniz çağrısı! Türkiye'ye açık tehdit

ABD'de demokratların önde gelen senatörlerinden Bob Menendez ile Chris Van Hollen, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya yaptıkları çağrıda Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerini "provokasyon" olarak nitelendirerek yaptırım uygulama çağrısında bulundular.

ABD'de Trump'a Doğu Akdeniz çağrısı! Türkiye'ye açık tehdit
ABD'de Trump'a Doğu Akdeniz çağrısı! Türkiye'ye açık tehdit
GİRİŞ 14.08.2020 09:12 GÜNCELLEME 14.08.2020 16:18
Bu Habere 86 Yorum Yapılmış

ABD Senatosu Dış İlişkiler komitesi Senatör Bob Menendez ile Devlet, Dış Operasyonlar ve İlgili Programlar Meclisi Alt Komitesi üyesi Chris Van Hollen, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya yazdıkları mektupla Türkiye'ye yaptırım talebinde bulundular.

 

Pompeo'un Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'a yapacağı görüşme öncesinde gönderilen mektupta, Trump yönetiminden Türkiye'nin "Gemilerini uluslararası sulardan çekmesi yönünde çağrıda bulunması" ve Pompeo'ya "Türkiye'ye yeni yaptırımlar uygulamak için AB ile birlikte çalışması" talebinde bulunuldu.

Chris Van Hollen

 

"Amerika Birleşik Devletleri'nin bu kritik zamanda kararlı bir şekilde hareket edememesi, yalnızca Türklerin gerilimi daha fazla tırmandırmasına davetiye çıkaracaktır. Bu nedenle, Türkiye'nin donanma gemilerini Yunanistan'ın münhasır bölgesinden çıkarmasını ve uluslararası yükümlülüklerine uymasını sağlamak için tüm uygun önlemleri almanızı tavsiye ediyoruz" ifadelerinin yer aldığı mektup şu şekilde:

"Sayın Bakan Pompeo:

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile yarın Viyana'da yapacağınız görüşmenin öncesinde, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki provokatif eylemleri konusunda ciddi endişelerle yazıyoruz. Bu haftanın başlarında Türkiye, petrol ve gaz arama faaliyetleri adına Yunanistan'ın münhasır ekonomik bölgesine giden bir sondaj gemisine eşlik etmek üzere donanma gemileri gönderdi. Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ankara'nın Ağustos ayı sonuna kadar yeni sismik arama ve sondaj ruhsatları vereceğini söyledi.

Bob Menendez

Daha önce de belirttiğiniz gibi, "ABD'nin Türkiye'nin hukuka aykırı sondaj yapmasına izin vermeyeceğini" ve "Türkiye'ye uluslararası sularda eylemlerin kabul edilemez olduğunu ve tüm önlemlerin alınması için diplomatik girişimlerde bulunacağımızı söyledik. Yapılacak tüm eylemler yasaldır." Önceki açıklamalarınız gereğince, Türkiye'ye gemilerini Yunanistan münhasır bölgesinden çıkarması ve bu konuyu uluslararası hukuka uygun olarak çözmesi çağrısında bulunmanızı rica ediyoruz.

İkinci olarak, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki artan provokasyonlarına ve yasa dışı eylemlerine koordineli bir yanıt için derhal Avrupa Birliği ile çalışmaya başlamanızı rica ediyoruz. Avrupa Birliği halihazırda iki Türk enerji yöneticisine giriş yasağı koydu ve varlıkların dondurulması kararını aldı ve Fransa yakın zamanda Doğu Akdeniz'e gemiler konuşlandırdı. ABD ve Avrupa Birliği, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yasadışı eylemleri sürdürmeye devam etmesi ve bu meseleleri tarafsız bir uluslararası mahkeme aracılığıyla çözmeyi reddetmesi halinde, Türkiye ekonomisinin kilit sektörlerine uygulanacak kapsamlı bir ortak yaptırım planını derhal geliştirmelidir.

Oruç Reis, Türk fırkateynlerinin korumasında

Üçüncü olarak, yönetimin yasalara uyması ve ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele (CAATSA) yasasının 231. Bölümü uyarınca Türkiye'ye yaptırımlar uygulaması konusundaki ısrarımızı yineliyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan döneminde Türkiye, uluslararası yükümlülüklerinden kaçmış ve NATO İttifakından uzaklaşmıştır. Yönetimin Türkiye'ye yasalar kapsamında S-400'ü satın aldıktan sonra yaptırım uygulamaması, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Doğu Akdeniz ve Orta Doğu'daki saldırganlığını cesaretlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin bu kritik zamanda kararlı bir şekilde hareket edememesi, sadece Türklerin daha fazla tırmanmasına davetiye çıkaracaktır.

Bu nedenle, Türkiye'nin donanma gemilerini Yunanistan'ın münhasır bölgesinden çıkarmasını ve uluslararası yükümlülüklerine uymasını sağlamak için tüm uygun önlemleri almanızı tavsiye ediyoruz."

YAZDIR
YORUMLAR 86
 • hıghlander 1 yıl önce Şikayet Et
  Menendez! ..yazdığın tavsiye raporundan,senin uluslararası hukuktan,hatta hukuktan,kıta sahanlığı v.b şeylerden haberin bile olmadığı belli.Sen nasıl senatör oldun yahu! malum lobilerin ikram ettiği üç kuruşluk bedava tatil ve rüşvetlerle bir yere gelmeye çalışanlar böyle oluyor demek ki...!
  Cevapla
 • Delirtmeyin adami 1 yıl önce Şikayet Et
  Bocekler. Baslarim ulan yaptiriminizada sifatinizada. Defolun gidin bi
  Cevapla
 • Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Abd olumsuz yaklaşırsa Ruslar olumlu gelir... Ruslar boğazlar sıkıntıya girer diye her zaman Türkiye nin yanında olur
  Cevapla
 • tunctunc 1 yıl önce Şikayet Et
  Amerika Türkiye ile yunanistanin asla asla asla sava$ yapmasini istemez.Sava$ olursada kendi asla kari$maz "durun yaf yapmayin beyaa aaap aap der."
  Cevapla
 • Hasan Ok 1 yıl önce Şikayet Et
  Yunan Yahudi ve Ermeni lobilerinden kaç para seçim kampanyası desteği almışlar?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Youtube'da skandal video: Başörtüsünü hedef aldı!
Trabzonspor'dan üst üste 8. galibiyet!