Türkiye güçlendikçe Fransa panikliyor

Doğu Akdeniz'de sömürgeci tutumunu sürdürebilmek için her fırsatta Türkiye'nin önünü kesmeyi kafasına koyan Macron; Libya’da darbeci Hafter, Suriye'de teröristler, Akdeniz’de ise gaz çetesinden medet umuyor.

Türkiye güçlendikçe Fransa panikliyor
Türkiye güçlendikçe Fransa panikliyor
GİRİŞ 14.08.2020 07:53 GÜNCELLEME 14.08.2020 07:59
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Dış politikada Türkiye’nin her adımından rahatsız olan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’yı yeniden sömürgeci günlerine döndürmek için özellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da çeşitli girişimlerde bulunuyor, ancak her defasında karşısına Türkiye çıkıyor. Türkiye karşıtlığı üzerinden politika yürüten ve sözleriyle haddini aşan Macron, Libya’da darbeci Hafter’e, Suriye'de terör örgütlerine, Akdeniz’de gaz çetesine destek veriyor. Çıkarılacak doğal kaynaklardan pay almak için Türkiye’yi devre dışı bırakmaya çalışan Fransa; Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), İsrail ve Mısır’a açıktan destek verdi. Son gerilimi fırsat bilen Fransa, GRKY’ye 2 Rafale savaş jeti ve bir savaş gemisi gönderdi, Yunan ordusu ile tatbikat yaptı.

LÜBNAN'I KARIŞTIRDI

Beyrut Limanı'ndaki patlama sonrası Macron'un ziyaretiyle ülkede "Bizi 10 yıl Fransa yönetsin" kampanyası eşliğinde protestolar baş gösterdi. Macron’un “Çok taraflılığa ve Lübnan halkının çıkarlarına inanan Fransa rolünü oynamazsa, Lübnan’ın iç işlerine karışan Türkler, İranlılar ve Suudlar ve bölgedeki diğer güçler olacak. Bazıları, bunu Lübnan halkının aleyhine kendi jeopolitik ve ekonomik çıkarları için yapacak" sözlerine Ankara tepki gösterdi.

Türkiye’nin Suriye ve Kuzey Irak'ta terörle mücadele operasyonları, Doğu Akdeniz'de sondaj faaliyeti ve Libya’daki varlığından duyduğu rahatsızlığı gizlemeyen Fransa hükûmeti, Türkiye için AB'ye tam üyelik yerine “imtiyazlık ortaklık” öneriyor. Ermeni lobisinin Avrupa'daki en etkili adresi olan Fransa, skandal kararlara imza atıyor. Bugüne kadar 10 AB devleti, sözde ‘Ermeni soykırımını’ tanırken, başı Fransa çekti. Fransa NATO kararlarında da Türkiye’nin karşısında. PKK ve FETÖ'cü teröristler için de Fransa Avrupa'nın en güvenli limanlarından biri.

Türkiye Gazetesi

YAZDIR
YORUMLAR 34
 • Vakti saati 1 ay önce Şikayet Et
  Fransasından da, yunanistanından da, ermenistanından da hepinizden hesap sorulacak ulan alçaklar.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Bu katil Ermeni çocüğu olan Yunanistan'ın artık sonu gelmiştir
  Cevapla
 • mink 1 ay önce Şikayet Et
  BStratejik düşündüğünü sanmıyorum bu adamın. Bu adamın düşündüğünü bile sanmıyorum. Düşünmeden hareket ediyor. Kulağını ingiltere ABDye çektirdi, 20sinde merkelle bulaşacak bir de merkel çeker kulağını. Batıyı panikletti. Fransız hitler mi geliyor diye.
  Cevapla
 • eşeğin sakalığı 1 ay önce Şikayet Et
  ah kanuni hazretleri ahhhhhhh... bırakacaktınız ki bunları almanlar çatır çatır yiyeceklerdi... şimdi değil karşımızda tarih sahnesinde bile fransa diye bir şey olmayacaktı...
  Cevapla
 • Bilo 1 ay önce Şikayet Et
  Bütün fransız ürünlerine boykot! Renault, Citroen, Peugeot! Türk Dil Kurumu da artık türkcede kullanılan fransız kelimelerinin türkceden arındırılması için çalışma başlatması gerekir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM'de önemli açıklamalar
İşte Altındaki düşüşün sebebi! Altın yeni fırsat verecek