Türkiye resti çekti! AB'ye sert mesaj

Dışişleri Bakanlığı AB'nin Doğu Akdeniz ile ilgili sözlerine yönelik açıklamada bulundu. Açıklamada, "AB’nin ülkemizin kendi kıta sahanlığı içinde yaptığı hidrokarbon faaliyetlerini eleştirmesi ve bunları durdurmamızı talep etmesi haddine değildir." ifadeleri kullanıldı.

Türkiye resti çekti! AB'ye sert mesaj
Türkiye resti çekti! AB'ye sert mesaj
GİRİŞ 28.08.2020 17:46 GÜNCELLEME 16.09.2020 17:26
Bu Habere 167 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, AB Gayriresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından yapılan basın açıklaması hakkındaki soru üzerine şunları söyledi:

 

 

"Doğu Akdeniz’de gerginliğin müsebbibi, maksimalist ve uluslararası hukuka aykırı eylem ve talepleriyle Yunanistan ve GKRY’dir. Ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin Doğu Akdeniz’deki meşru hak ve çıkarlarını yok saymaya çalışan bu ikiliye AB’nin birlik dayanışması bahanesiyle koşulsuz destek vermesi gerginliği daha da tırmandırmaktadır. 

"AB'NİN HADDİNE DEĞİLDİR"

AB’nin ülkemizin kendi kıta sahanlığı içinde yaptığı hidrokarbon faaliyetlerini eleştirmesi ve bunları durdurmamızı talep etmesi haddine değildir. Zira AB Adalet Divanı’nın da teyit ettiği üzere AB’nin bu konuda bir yetkisi yoktur. Bu talep AB’nin hem kendi müktesebatına hem de uluslararası hukuka aykırıdır."

"AB ve AB üyesi ülkeleri, birlik dayanışması bahanesiyle Yunanistan’ın uluslararası hukuka aykırı maksimalist taleplerine destek olmamaya davet ediyoruz" diyen Aksoy açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Yunanistan bir takımada devleti değildir. Meis başta olmak üzere, Anadolu’ya yakın Yunan Adalarının kıta sahanlığına sahip olmaları uluslararası hukuka ve içtihata aykırıdır.

Türkiye her zaman diyalog ve diplomasiye vurgu yaparken AB’nin yaptırım diline başvurması mevcut sorunların çözümüne yardımcı olmadığı gibi ülkemizin kararlılığını daha da artırmaktadır. Türkiye, karşısında kurulan tüm hukuksuz ittifaklara rağmen, kendisinin ve Kıbrıs Türkleri’nin çıkarlarını korumaya kararlılıkla devam edecektir. 

 

 

"AB, ÇÖZÜM ARZU EDİYORSA TARAFSIZ DAVRANMALI"

Meseleye samimiyetle bir çözüm bulunması isteniyorsa, Yunanistan ve GKRY’nin bu durumun artık sürdürülemez olduğunu görmesi ve arkalarındakilerin yanlış hesaplarıyla hareket etmemeleri gerektiğini anlamaları lazımdır. Sonuç olarak, AB Doğu Akdeniz’de çözüm arzu ediyorsa tarafsız davranmalı ve dürüst bir arabulucu olmalıdır."

YORUMLAR 167
 • osmanlı 3 yıl önce Şikayet Et
  vay aç köpek avrupa gerçek yüzün belli oldu çıkarcı menfaatci sömürgeci hristiyan faşist birliği türkiye bu itlere yedirmeyince kudurmuş aç köpek gibi saldırmaya başladılar fransa gibi müslümanları baskı almaya başladılar işte medeni dediğiniz avrupa bu bu birlikte türkiyenin ne işi olabilir
  Cevapla
 • Sungur Alp 3 yıl önce Şikayet Et
  Meisi yunana veren yonam tohumudur...
  Cevapla
 • Zülfikar ALİ 3 yıl önce Şikayet Et
  Halep ordaysa arşın burada denemesi bedava çıkacksa çıksın şu savaş biz kıvılcımı tutuşturursak her yer yangın yerine dönmezse herkes birbirinin açığını kolluyor
  Cevapla
 • Osmanli torunlari 3 yıl önce Şikayet Et
  Avrupayi yakariz cünkü biz her yerdeyiz ic savaslar cikardiriz Merkel, Markon musun neysin atesle oynama osmanli torunlari hazir vasiyede avrupayi yakariz
  Cevapla
 • Faruk Uçar 3 yıl önce Şikayet Et
  Ölmeye hazırız yeterki Türk halkının hakkını yedirmeyin sonuna kadar yanınızdayiz Allah nefes verdiği sürece.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan ile Özel telefonda bayramlaştı
Çatıya çıkan da oldu, çamura batan da.... Yurttan kurbanlık boğa manzalararı