Kars Belediye Başkanı görevden alındı! İşte yerine gelen isim

Son dakika: Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Kobani eylemleri soruşturması kapsamında gözaltına alınan 20 kişiden 17'si tutuklandı. Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve Gülfer Akkaya ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklanan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen görevinden uzaklaştırıldı, yerine Vali Tuncer Öksüz göreve atandı.

GİRİŞ 02.10.2020 10:25 GÜNCELLEME 02.10.2020 11:27
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturması kapsamında, 'devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma' suçundan gözaltına alınıp tutuklanan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen'in, İçişleri Bakanlığı'nın onayı ile geçici tedbir olarak görevinden uzaklaştırıldığı belirtildi.Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"5393 sayılı Belediye Kanununun 45'inci maddesinde yer alan, 'Ancak, belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesinin terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçları sebebiyle görevden uzaklaştırılması veya tutuklanması ya da kamu hizmetinden yasaklanması veya başkanlık sıfatı veya meclis üyeliğinin sona ermesi hallerinde 46'ncı maddedeki makamlarca belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesi görevlendirilir. Görevlendirilecek kişinin seçilme yeterliğine sahip olması şarttır' hükmü ile 46'ncı maddesinde yer alan 'Belediye başkanlığının herhangi bir nedenle boşalması ve yeni belediye başkanı veya başkan vekili seçiminin yapılamaması durumunda, seçim yapılıncaya kadar belediye başkanlığına büyükşehir ve il belediyelerinde İçişleri Bakanı, diğer belediyelerde vali tarafından görevlendirme yapılır. Görevlendirilecek kişinin belediye başkanı seçilme yeterliğine sahip olması şarttır' hükmü uyarınca Kars Valisi Türker Öksüz İçişleri Bakanlığının 02.10.2020 tarihli onayı ile Kars Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir."

 

 

Ankara Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından adliyeye gönderilen şüpheliler, soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısına ifade verdi.Savcı, ifade işleminin ardından zanlıların tamamını tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk etti.

KARS BELEDİYE BAŞKANI AYHAN BİLGEN’İN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI
 
“Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozma” suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 2014/146757 sayılı soruşturması kapsamında 25.09.2020 tarihinde gözaltına alınan ve bu dosya kapsamında 02.10.2020 tarihinde tutuklanan Kars Belediye Başkanı Ayhan BİLGEN Anayasanın 127 nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47 nci maddesine istinaden İçişleri Bakanlığının 02/10/2020 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmıştır.
5393 sayılı Belediye  Kanununun 45 inci maddesinde yer alan, “Ancak, belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesinin terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçları sebebiyle görevden uzaklaştırılması veya tutuklanması ya da kamu hizmetinden yasaklanması veya başkanlık sıfatı veya meclis üyeliğinin sona ermesi hallerinde 46 ncı maddedeki makamlarca belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesi görevlendirilir. Görevlendirilecek kişinin seçilme yeterliğine sahip olması şarttır” hükmü ile 46 ncı maddesinde yer alan “Belediye başkanlığının herhangi bir nedenle boşalması ve yeni belediye başkanı veya başkan vekili seçiminin yapılamaması durumunda, seçim yapılıncaya kadar belediye başkanlığına büyükşehir ve il belediyelerinde İçişleri Bakanı, diğer belediyelerde vali tarafından görevlendirme yapılır. Görevlendirilecek kişinin belediye başkanı seçilme yeterliğine sahip olması şarttır.” hükmü uyarınca Kars Valisi Türker ÖKSÜZ İçişleri Bakanlığının 02.10.2020 tarihli onayı ile Kars Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

 

17 HDP'Lİ TUTUKLANDI

Hakimlikçe sorgulanan şüphelilerden Nazmi Gür, Ayla Akat Ata, Emine Ayna, Emine Beyza Üstün, Bircan Yorulmaz, Bülent Barmaksız, Can Memiş, Dilek Yağlı, Günay Kubilay, Zeki Çelik, Ali Ürküt, Pervin Oduncu, Alp Altınörs, Berfin Özgü Köse, Cihan Erdal, Ayhan Bilgen ve İsmail Şengün tutuklandı.

 

 

3 İSİM SERBEST

Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve Gülfer Akkaya ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu'nun da tutuklu bulunduğu 2014'te Kobani bahanesiyle düzenlenen eylemlere ilişkin soruşturması kapsamında, 25 Eylül'de 82 zanlı hakkında gözaltı kararı çıkartılmış, 7 ilde düzenlenen operasyonda terörle mücadele ekiplerince 20 zanlı yakalanmıştı.

YORUMLAR 39
 • Yusuf 1 ay önce Şikayet Et
  Bir kez söyledim bir daha söylemiyeciyem bir ülke bir parti türkiye'ye bir parti başkalarini toplayin ak parti tamam.
  Cevapla
 • BALTACI 1 ay önce Şikayet Et
  Şer yuvalarını dağıtmak önemli bu görmezden gelenler elbette sıra sizede gelecek 1982 deki asalanın kandile yerleştiren ABD ve AB ülkeleri deyilmi neymiş Kürtlerin hakları diye ortaya attılar Bunuda Doğu ve Güney Doğu halkımız ponte ettiler Diyarbakır anaları bunların ne halt olduğunu gördülerde içimizdeki dhkpc Li militanların hamileri kaftancıoglu CHP ve AŞ ortakları elbet sıra sizede gelecek ey Türkiye uykudan uyanma vakdi bu vatana bu cumhuriyete ATATÜRK En büyük ihaneti dhkpc Li PKK Ne kadar vatan hayini varsa hepsi CHP Bu vatan bize emanet kömünüslerle deyil ey CHP tabanı sizde görün kim mustafa Kemal ATATÜRK SAHİP ÇIKIYOR
  Cevapla
 • Akin75 1 ay önce Şikayet Et
  Bu ulkede belediyeler rant hirsizlik rusvet dolandiricilik yolsuzluk ihanet teror adam kayirma gibi bir suru musibetin yuvasi haline gelimistir. Belediye baskanlari secimle degil atama ile gorevlendirilmelidir.
  Cevapla
 • Şems 1 ay önce Şikayet Et
  masak tarafindan tum aile bireylerinin mal varlığı araştırılmalıdır. pkk nin lojistik destekçileri ve ayni zamanda bire bir faaliyette bulunan insanlar bunlar. tamamının güvenlik güçlerine saldırısı olmuştur. bunları taniyanlar sizlere bir bir gerçeği anlatsınlar.
  Cevapla
 • Bizans Artıkları 1 ay önce Şikayet Et
  Vatandaşlıktan çıkartıp sınır dışı edin şu teröristleri, içeride vergilerimizle beslenip daha da palazlanmış halde çıkıyorlar sonra..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İmamoğlu koronabüsleri unuttu camileri hedefe koydu
Herkes iş ararken o ilçe ilanla işçi arıyor