Gülen, Enver Altaylı’yı Gül’e danışman yapmak istemiş

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdülkadir Selvi bugünkü köşe yazısında Enver Altaylı’nın Fetullah Gülen’e yazdığı mektubun detaylarını paylaştı. Selvi yazısında Abdullah Gül'e çağrıda bulunarak, "Abdullah Gül, Fetullah Gülen’in doğrudan ya da imamları aracılığıyla Enver Altaylı’nın Cumhurbaşkanlığı’nda görev alması konusunda bir girişimi olup olmadığını açıklamalı." dedi.

Gülen, Enver Altaylı’yı Gül’e danışman yapmak istemiş
Gülen, Enver Altaylı’yı Gül’e danışman yapmak istemiş
GİRİŞ 28.10.2020 09:01 GÜNCELLEME 28.10.2020 09:38
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Abdülkadir Selvi'nin Hürriyet Gazetesi'ndeki köşe yazısı şöyle;

 

 

"Ümit Özdağ’ın Buğra Kavuncu hakkında ileri sürdüğü “FETÖ’cü” iddiası üzerine yargı harekete geçti. Buğra Kavuncu, Ümit Özdağ’ın iddiaları üzerine savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Meral Akşener de “Sayın Ümit Özdağ’ın iddialarını ispatlaması için imkân sunuyor” demişti.

Ama söz konusu FETÖ’yle ilgili bir iddia olunca yargı harekete geçti. Şimdi de Buğra Kavuncu’nun FETÖ’cü olmadığını ispat etmesi gerekecek.

 

 

Ümit Özdağ’ın açtığı tartışmanın iki ayağı vardı.

Biri Buğra Kavuncu’yla ilgili FETÖ’cü iddiasıydı. Diğeri ise Buğra Kavuncu’nun dayısı olan Enver Altaylı’nın “Sokağa dökülün” talebiydi.

Enver Altaylı, FETÖ iddiasıyla MİT’ten ihraç edilen Mehmet Barıner’i yurtdışına kaçırma iddiasıyla yakalanmıştı. Askeri ve siyasi casusluk ile FETÖ iddiasıyla cezaevinde. Enver Altaylı hakkında düzenlenen iddianamede bir mektup yer alıyor.

ALTAYLI’NIN FETÖ’YE MEKTUBU

Bu mektup, Enver Altaylı’nın Fetullah Gülen’e yazdığı mektup.

Enver Altaylı’nın Fetullah Gülen’e “muhterem efendim” hitabıyla başlayan mektubu 11.10.2008 tarihini taşıyor. Enver Altaylı, “zat-ı âlileri” diye hitap ettiği Gülen’e “Uygun göreceğiniz bir zamanda elinizi öpmek, duanızı ve nasihatinizi almak için beni kabul buyurmanızı sizden istirham ederim” diyor.

Mektup önemli. Çünkü Enver Altaylı, bu mektubunda Kaşif Kozinoğlu’nun susturulmasını öneriyor. Kozinoğlu, FETÖ operasyonu ile tutuklandıktan sonra cezaevinde şüpheli bir şekilde ölmüştü. Altaylı onu mu kast etti bilmem ama susturulmuştu.

Enver Altaylı ayrıca Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’u da Gülen’e şikâyet ediyor.

“Yeni Genelkurmay Başkanı’nın zat-ı âlinize ve yapılan hizmetlere bakışı son derece menfidir” diyor. İlker Başbuğ FETÖ operasyonuyla tutuklanıp cezaevine atılmıştı.

CUMHURBAŞKANLIĞINDA GÖREV

Enver Altaylı’nın mektubunda Gülen’e bir de teşekkür var.

Altaylı, “Bu vesile ile zat-ı âlinize benim Cumhurbaşkanı nezdinde görev almam konusunda gösterdiğiniz gayret sebebiyle teşekkür etmek isterim” diyor.

Mektupta yazılanların bir kısmının sonuçlarını yukarıda paylaştım. Ancak Enver Altaylı’nın Gülen tarafından “Cumhurbaşkanı nezdinde” görev alması için girişimde bulunulup bulunulmadığı konusunu ise bilmiyorum. Onu ancak o tarihte Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül aydınlatabilir. 

Enver Altaylı geçmişte Özal ve Demirel’e danışmanlıklar yapmış birisiydi. Yeniden Cumhurbaşkanlığı’nda görev almak istemesi hayatının doğal akışına aykırı değil. Ama dönemin Cumhurbaşkanı olarak Abdullah Gül, Fetullah Gülen’in doğrudan ya da imamları aracılığıyla Enver Altaylı’nın Cumhurbaşkanlığı’nda görev alması konusunda bir girişimi olup olmadığını açıklamalı."

NEDİM ŞENER GÜL-KAVUNCU GÖRÜŞMESİNİ YAZMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde  Hürriyet Gazetesi yazarı Nedim Şener Orhan Kavuncu’nun dönemin cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesini köşesine taşımış ve şunları yazmıştı...

Orhan Kavuncu’nun Enver Altaylı’yı desteklemesi ve onu savunmasını sadece akrabalık ilişkisi ile açıklamak zor. Çünkü beraberlikleri başka alanları da kapsıyor. Nitekim Enver Altaylı’nın bilgisayarında ele geçirilen ve 28.12.2008 tarihli bir mektup bu ilişkiyi anlamamızı sağlıyor. Enver Altaylı 2018 yılında Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov’a “Saygıdeğer Prezindentim” hitabıyla yazdığı mektupta, Orhan Kavuncu’nun da adını geçiriyor. Altaylı, mektupta Özbekistan yönetim muhalifi Muhammed Salih’in Türkiye’den sınır dışı edilmesi konusunda FETÖ elebaşı Gülen’in rolünü anlatırken, Orhan Kavuncu’nun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesini şöyle aktarıyor:

Orkestra şefi: Enver Altaylı! Kavuncu'dan MİT'e mektup


“(...) Bizler Türkiye’de Özbekistan’a karşı faaliyet gösteren bazılarının, bu arada Salih’in gerçek yüzünü anlamış bulunuyoruz. Türkiye dışına çıkartılmıştır.

Salih’in sınır dışı edilmesinde Fetullah Gülen Hoca Efendi’nin Abdullah Gül’e yazdığı mektubun etkili olduğunu biliyorum. Ben mektubu okudum. Hoca Efendi mektubunda ekstremist dini akımlarla bağlı olan Salay ve benzeri insanların verdikleri ve verecekleri zarara dikkat çekerek, bunlara engel olmanın dini ve İslami bir vecibe olduğunu yazıyor. Bir süre önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kayınbiraderim Prof.Dr. Orhan Kavuncu’yu davet etmiş ona benzer şeyler söylemiştir. Gül Orhan’a söylediklerinin tarafımdan Zatı Alinize intikal ettirileceğini bilir...”

YORUMLAR 17
 • Devriye 3 yıl önce Şikayet Et
  İçimizdeki baş hainlerden biri olmuşsun.sana hakkımı helal etmiyorum . sen git ingilizlerle iş birliğine devam et.
  Cevapla
 • Osman 3 yıl önce Şikayet Et
  Merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun katli ile sonuçlanan helikopter kazasından sonra, delilleri karartmak için olay yerine gidenlere (fetöcülere) ait görüntüleri izlediğini belirmişti bu zat (gül). Görüntülerin dehşet verici olduğunu söylemişti (sanırım yaralı kurtulanların öldürüldüğü görüntüler vardı). Ancak bundan sonra, bu konu üzerinde ne konuşuldu ne de bir şey yapıldı. Sanırım bu gül-ü-zat, bunların fetöcü olduğunu öğrendikten sonra olayın kapatılmasını ve görüntülerin unutulmasını istedi. ARAŞTIRILSIN.
  Cevapla
 • dewfr 3 yıl önce Şikayet Et
  GÜL FETÖCÜ daha acik nedeni yok
  Cevapla
 • Adem 3 yıl önce Şikayet Et
  Benim kanaatimdir. Bu şahıs Asalsan mühendislerinin katli Muhsin beyin katli vb. faili meçhul birçok olayın arkasındaki kişidir. Bunun yakalanıp hesaba çekilmesi gerekir.
  Cevapla
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  Bencede Gül sorusturulmalidir
  Cevapla
 • Hakkı Dost 3 yıl önce Şikayet Et
  Abdullah Gül AK Partinini kurulmasından önce İslam Bankasında ki ögrevinden itibaren didik didik araştırlmalıdır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fatih Erbakan'a sert 'iftira' tepkisi: Görüntüleri izleyince yüzü kızardı mı acaba?
Arda Güler'in giremediği listede iki Türk futbolcu!