İçişleri'nden son dakika Ekrem İmamoğlu açıklaması

Meral Akşener’in 16 Kasım 2020 tarihinde katıldığı bir televizyon kanalında Kanal İstanbul Projesi'ne karşı çıktığı için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma açıldığı yönündeki ifadeler sonrası İçişleri Bakanlığı'ndan son dakika açıklaması geldi.

İçişleri'nden son dakika Ekrem İmamoğlu açıklaması
İçişleri'nden son dakika Ekrem İmamoğlu açıklaması
GİRİŞ 16.11.2020 13:55 GÜNCELLEME 16.11.2020 14:41
Bu Habere 144 Yorum Yapılmış

Bakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde:

 

 

İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral AKŞENER’in 16 Kasım 2020 tarihinde katıldığı bir televizyon kanalında Kanal İstanbul Projesi'ne karşı çıktığı için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma açıldığı, kendisinin bölücülükle suçlandığı şeklinde beyanlarının olduğu, bazı basın yayın organlarında da benzer değerlendirmelerde bulunulduğunun anlaşılması üzerine kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür.

DEVLET PROJESİNE KAMU MALIYLA MUHALEFET

 

 

Devlet Projesi olarak uygulamaya konulan Kanal İstanbul Projesi aleyhine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurumsal kimliği kullanılarak afişler bastırılması ve şehrin değişik yerlerine astırılması üzerine 17.08.2020 tarihli onay ile konunun araştırılması, gerekiyorsa sorumlular hakkında ön inceleme yapılması amacıyla Mülkiye Müfettişi görevlendirilmiştir.

Onaya tabi konular incelendiğinde; Belediyelerin, Anayasa’da ifadesini bulan "İdarenin Bütünlüğü İlkesi" çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği ve bu çerçevede idari vesayet denetimine tabi oldukları, Belediye Kanunu gereğince Belediye başkanının görevleri arasında bulunan "Beldenin ve Belediyenin Hak ve Menfaatlerini Koruma" görevinin belediyeye verilen görevlerle sınırlı olduğu, "Ya Kanal Ya İstanbul" şeklinde bir afişle uluslararası hukuk boyutu bulunan, siyasi alana taalluk eden ve "Devletin Egemenlik Yetkisi"ne ilişkin bulunan bir konuya kamu kaynağı kullanılarak karşı çıkmanın idarenin bütünlüğü ilkesine ve hukuka aykırı olduğu belirtilerek sorumlular hakkında araştırma, gerek görülmesi halinde ön inceleme yapılması hususlarının yer aldığı görülmektedir. 

BÖLÜCÜLÜK SUÇLAMASI YOK

Onayın hiçbir yerinde Kanal İstanbul Projesi'ne, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın kişisel olarak karşı çıkması sorgulanmamış, kurumsal olarak ve kamu kaynağı kullanılarak bu afişlerin bastırılmış olması araştırma/ön incelemeye dahil edilmiştir. İddia edildiği gibi onayın hiçbir yerinde bölücülük suçlaması da bulunmamaktadır.

Bütün soruşturmalarda olduğu gibi, 17.08.2020 tarihli onaya dayalı araştırma/ön incelemede de Mülkiye Müfettişimiz tarafından 09.11.2020 tarihli yazı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İMAMOĞLU’ndan ifade talebinde bulunulmuş, talep yazısında onayda yer alan konular tekrarlanarak, kendisinden (7) gün içinde yazılı ifadesini vermesi istenmiştir. İfade talep yazısında Sayın Ekrem İMAMOĞLU’nun Kanal İstanbul Projesi'ne kişisel olarak karşı çıkması sorgulanmadığı gibi bölücülük suçlaması da bulunmamaktadır. 
 

ETİKETLER
İçişleri
YAZDIR
YORUMLAR 144
 • öztürk 1 yıl önce Şikayet Et
  kanal istanbulu sayın imamoğlu istiyor ama halk istemiyor.sayın imomoğlu belediyesi para kazanacak oradan niye istemesinki o halkın deriği şekilde olmasını istiyor. çünkü halkın tedirginliği var doğal güzellikler son bulacak belkide ileride doğal sorunlar ortaya çıkacak.
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Ekreeeeem işine bak işine hükümetin yapacagı hizmetlere karışma hakkını nereden alıyorsun 1 yılda 20 bin konut sözün vardı 2 yıl olacak kaç tane yaptın onu söyle.....
  Cevapla
 • CHP nerde 1 yıl önce Şikayet Et
  Akşener de yalancılar kervanına mı katılmış? CHP varken ona mı kalmış İmamoğlu nu savunmak?
  Cevapla
 • Ayhan Özdemir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ya şu adamı gündemden düşürün baliklama dalmayin bırakın kendi yalanları bogulsun gönderin Mülkiye müfettişleri ni veya Sayıştay raporlarını bekleyin onlar aciklaninca reklam için kaç para harcamış özellikle bu parsayı kimler ve hangi gruplar yemiş aciklayinda bu adamın ne mal olduğu ortaya çıksın boşu boşuna kendisini kurufasulye gibi nimete saymasin
  Cevapla
 • Fazıl 1 yıl önce Şikayet Et
  Denize düşen meral ekoya sarılıyor yanına çekmeye çalışıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Meteoroloji'den 6 bölgeye şiddetli sağanak uyarısı! Kar haberi de var...
Mardin'de polise alçak tuzak! Arabasının altına patlayıcı yerleştirdiler