Kaçırılan 15 Türk denizci ve gemi ile ilgili yeni gelişme! Bakan duyurdu

Nijerya açıklarında M/V Mozart isimli gemi, korsanlar tarafından rehin alındı. İlk belirlemelere göre, mürettebattan 1 kişi öldürüldü, 15 Türk kaçırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geminin kaptanlarından Furkan Yaren ile iki kez telefonda görüştü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı da geminin 4. kaptanıyla bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Gemi Gabon'un Gentil Limanı'na demirledi.

GİRİŞ 24.01.2021 13:44 GÜNCELLEME 26.01.2021 17:26
Bu Habere 82 Yorum Yapılmış

Konuyla ilgili Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Gine Körfezi'nde korsan saldırısına uğrayan gemi saat 11.00'de Gabon'un Gentil Limanı'na demirledi. 15 denizcimizin Türkiye'ye dönmesi için tüm imkanlarımız seferber edilmiştir. Hayatını kaybeden Azerbaycanlı denizciye rahmet diliyorum" dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: SÜRECİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Saldırıya uğrayan gemisi ilgili sabah saatlerinde açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, kaptanla görüştüğünü, mürettebatın sağlık durumunun iyi olduğunu ve süreci yakından takip ettiklerini söylemişti.

İşte Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

"Biraz önce kaptanla görüştüm gemi Gabon karasularında. Gemi güvenli şekilde limana yanaşmak için bekliyor. Gabon'dan da teknik personel talebinde bulunduk. Gemi yanaşır yanaşmaz gerekli işlemleri yapacağız.

"KORSANLAR DÖNÜŞ SAĞLAMADI"

Vatandaşların kurtarılması için koordineli görüşmeleri sürdürüyoruz. Korsanlar henüz geri dönüş sağlamadılar. Gemi yabancı bandıralı, işletmeci ve 19 gemici Türk vatandaşı.

"VEFAT EDEN AZERBAYCANLI KARDEŞİMİZ İÇİN GEREKLİ İŞLEMLERİ BAŞLATACAĞIZ"

Kaptanın morali iyi, personel de iyi. Herhangi yaralanma veya başka bir durum yok. Vefat eden Azerbaycanlı kardeşimizin naaşı var onu da gemi yanaşır yanaşmaz gerekli işlemleri başlatacağız

TÜRKİYE'NİN LİBREVİL BÜYÜKELÇİSİ KONUŞTU

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Türkiye'nin Librevil büyükelçisi, "Nijerya'da saldırıya uğrayan gemimizin port gentil limanına demirlemesini bekliyoruz. Botlarla gemiye gideceğiz."

TÜRKİYE MÜRETTEBATIN BULUNMASI İÇİN GİRİŞİMLER BAŞLATTI

Türkiye, Nijerya açıklarında deniz haydutlarının saldırısına uğrayan geminin kaçırılan mürettebatın kurtarılması için bölgedeki tüm büyükelçilikleri kanalıyla seferber oldu.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geminin 4. Kaptanı Furkan Yaren ile telefonda görüşerek olayla ve gemideki durumla ilgili bilgi aldı.

Çavuşoğlu, geminin ait olduğu şirketin işletmecisi Osman Levent Karsan'la da telefonda görüşerek, başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini iletti, kaçırılan mürettebatın bir an evvel kurtarılması ve evlerine güvenle dönebilmeleri için gerekenlerin yapılacağını vurguladı.

Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov'u arayarak, öldürülen mürettebat için başsağlığı diledi ve gemi limana yanaştığında cenazenin Azerbaycan’a nakli için çalışmaların derhal başlayacağını aktardı.

Kaynaklar, Türkiye'nin başta Abuja olmak üzere Nijerya ve çevre ülkelerdeki büyükelçilikleri kaçırılan mürettebatın kurtarılması için seferber olduğunu da kaydetti.

BAŞKAN ERDOĞAN GEMİNİN KAPTANI İLE GÖRÜŞTÜ

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Nijerya açıklarında korsanların saldırısına uğrayan geminin kaptanlarından Furkan Yaren ile iki kez telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Geminin saldırıdan kurtulan 3 personeliyle Gabon’a doğru hareket ettiği bilgisini alan Başkan Erdoğan, süreci yakından takip ettiğini ve kaçırılan gemi personelinin kurtarılmasıyla ilgili bütün yetkilileri talimatlandırdığını ifade etti.

GEMİ GABON PORT-GENTİL LİMANI'NA HAREKET ETTİ

Nijerya'nın Lagos kenti açıklarında deniz haydutlarının saldırdığı geminin, TSİ 09.00'da Gabon'un Port-Gentil Limanı'na ulaşması bekleniyor.

AA'nın aldığı bilgiye göre, Liberya bayraklı Mozart isimli gemiye, dün saat 10.36'da Nijerya'nın Lagos kentinin yaklaşık 180 mil açığında deniz haydutları saldırdı.

Deniz haydutları, 19 personelden 15 Türk personeli yanlarına rehin alarak gemiyi terk etti. Arbede esnasında Azerbaycan uyruklu 1 personel öldürüldü.

Gemi, 3 personelle Gabon'un Port-Gentil Limanı'na doğru hareket halinde bulunuyor. Deniz haydudunun bulunmadığı geminin söz konusu limana Türkiye saatiyle 09.00'da ulaşması bekleniyor.

Gemiyi işleten Boden Denizcilik tarafından Liberya bayrak temsilcisi, bölgedeki deniz haydutluğu faaliyetleriyle ilgilenen Maritime Domain Awareness Trade - Gulf of Guinea (MDAT-GoG), gemi sahibi, sigorta kuruluşu bilgilendirildi, medya ve basın sözcüsü ile iletişime geçildi.

Ayrıca İngiltere merkezli Kriz Yönetimi Merkezi aktif hale getirildi, bilgilendirilen geminin sigortacısının devreye girmesi sağlandı.

BODEN DENİZCİLİK'TEN KORSANLARIN BASKININA UĞRAYAN TÜRK GEMİSİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Boden Denizcilik, Nijerya açıklarındaki Gine Körfezi'nde seyir halinde korsan saldırısına uğrayan M/V Mozart isimli konteyner gemiye ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bugün Gine Körfezi'nde silah zoruyla kaçırılan M/V MOZART gemisinin sahibi ve işletmecileri mürettebatlarından bir kişinin öldürüldüğü ve diğerlerinin kaçırıldığını üzülerek teyit ettiler. Şirket yetkilileri mürettebatın ailelerine en içten baş sağlığı dileklerini ve desteklerini açıklarken konu ile ilgili tüm yetkililerle birlikte bu sorunu en kısa sürede ve en güvenli şekilde çözmeye çalıştıklarını bildirdiler."

"Mürettebatın güvenliği için daha fazla açıklama yapmaktan kaçınılacağı, tüm ekibin güvende olabilmesi için bu konuya hassasiyetle yaklaşılmasının önemli olduğu da ayrıca belirtildi."

ETİKETLER
SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 82
 • doğrucu 1 ay önce Şikayet Et
  ne gelişmesi bu, korsanlarla daha bağlantı bile kurulmamış. hiçbir ilerleme yok görünüşe göre.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  O korsanlar bulunup mutlaka ağır bedeller ödetilmeli yoksa Türk gemilerine bu saldırılar durmaz
  Cevapla
 • Gemici 1 ay önce Şikayet Et
  Bu olaydaki baş suçlu işletmeci şirketin filo müdürü ve idari kadrosudur. Gemiyi birinci derece korsan bölgesinde çalıştıracaksın ve önlemini almayacaksın. Güvenlik zafiyeti var. Gemide güvenlik unsurları bulundurabilirdi. Ama bu da para demektir. Şirket daha fazla para kazanmak için güvenlik unsuru bulundurmamış ama şirket parayı kazanınca iyi oluyordu peki ya şimdi Korsanlar yanlış işletme ve gemideki güvenlik boşluğundan yararlanıp gemiyi basıyor ve mürettabatı esir alıp birini öldürüyor ve diğelerini kaçırıyor. Filo müdürü ve işletmeci şirket korsanlara gereken fidyeyi ödeyip denizcileri ivedi kurtarmalıdır. Aksi taktirde Allah göstermesin daha büyük kayıplar verilebilir.
  Cevapla
 • Hacı 1 ay önce Şikayet Et
  Meseke basit ey fransa köpeklerin geberecek it fransa
  Cevapla
 • Mevzu 1 ay önce Şikayet Et
  Bilmeden konuşmayın gemiye silahlı koruma alınmamış silahli koruma 3 kişi olur ve kişi başı günlüğü 600 paund bunu da carter karşılar ama yükler konteyner olduğu için çok kişilerin yükü olduğundan karşılayan olmadı şuveys Kızıldeniz Africa ve Sri Lanka kadar özel güvenlik korumaları var bilmeden atmayın korsan gözüne kestirdiği gemiye saldırır
  Cevapla
 • MEVZUUU 1 ay önce Şikayet Et
  SEN ÇOK BİLİYORSUN YA AT DUR O ZAMAN UĞRAK LİMANLARIN DEVLET OTORİTELERİ EĞER BENİM LİMANIMA SİLAHLI GİREMEZSİN DERSE ALAMAZSIN SİLAHLI KORUMA FALAN Çok bige arkadaş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bir devden daha Türkiye açıklaması!
İkinci el araçlar yüzde 25'e kadar düştü